Festiwal zakupów na początek targów zbrojeniowych. Kolejne używane Herkulesy i nowe rakiety z USA

W Kielcach rozpoczynają się największe polskie targi zbrojeniowe. Na początku odbył się mały festiwal zakupów w wydaniu MON. Uroczyście podpisano dokumenty dotyczące sprowadzenia z USA "nowszych" używanych transportowców C-130H Herkules i rakiet przeciwpancernych Javelin. W tym roku na targach ogólnie mają królować USA.

Pierwszy dzień trwających łącznie cztery dni targów to tak zwany dzień VIP-ów. Wówczas pojawiają się najważniejsze oficjalne delegacje. W Kielcach pojawił się między innymi prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak, w którego obecności podpisano szereg dokumentów dotyczących zakupów i potencjalnych zakupów uzbrojenia.

Kolejny "pomost" dla lotnictwa

Po pierwsze formalnie podpisano zapytania skierowane do USA w sprawie otrzymania od amerykańskiego wojska nowych-starych samolotów transportowych C-130 Herkules. Polska ma obecnie pięć takich maszyn, które są u końca swoich dni, ponieważ wszystkie pochodzą z lat 70. Otrzymaliśmy je "po kosztach" z USA, gdzie skierowano je do wycofania. Po remontach służą jednak w Polsce.

Na podobnej zasadzie mają teraz przylecieć kolejne C-130, tylko mają to być maszyny młodsze, bo reprezentujące wersję H, w przeciwieństwie do E posiadanej obecnie. Zgodnie z podpisanymi właśnie dokumentami mają trafić do Polski za pośrednictwem Programu Nadwyżek Sprzętowych. W jego ramach wojsko USA przekazuje sojusznikom starsze i przeznaczone do wycofania uzbrojenie, które może jeszcze nadawać się do użytku.

Przyszłe "nasze" C-130H, mają jeszcze latać w lotnictwie Gwardii Narodowej USA. Po remoncie trafią do Polski. Nie są jednak znane szczegóły umowy.

Jak mówił minister Błaszczak, teoretycznie jest to rozwiązanie "pomostowe", ponieważ formalnie wojsko poszukuje nowych maszyn tej klasy w ramach programu "Drop". Jest jednak prawdopodobne, że będzie to kolejna stała prowizorka. Te obecne C-130E też miały być "pomostem, a latają w polskim wojsku już ponad dekadę i zastąpi je kolejny "pomost".

Kontrowersyjne rakiety dla WOT

Podpisano też tak zwany Letter of Request, czyli oficjalne zapytanie do władz USA o możliwość zakupu, pocisków przeciwpancernych Javelin. Ma chodzić o 60 wyrzutni i 180 rakiet. Nie wiadomo za jaką kwotę. Nowe pociski miałyby trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

O zakupie rakiet Javelin produkowanych przez koncern Lockheed Martin, mówiło się nieoficjalnie już od długiego czasu. Pomysł miał być forsowany zwłaszcza przez WOT i ich dowódcę, generała Wiesława Kukułę. Napotykał jednak na opór i był krytykowany przez część specjalistów, wskazujących na to, że w Polsce trwa już produkcja lepszych pocisków przeciwpancernych Spike. Zwolennicy Javelinów przekonują jednak, że amerykańskie rakiety mają być łatwiejsze w opanowaniu i użyciu, co ma znaczenie w przypadku nieprofesjonalnych WOT.

Spór skończył się tak jak widać, do Polski mają trafić nowe amerykańskie przeciwpancerne pociski kierowane. Zakup ma jednak bardzo niewielką skalę, wręcz symboliczną. Być może za pierwszym zamówieniem pójdą z czasem kolejne.

Umowy z polskimi firmami

Dodatkowo podpisano szereg umów z firmami Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Między innymi na nowe transportery Rosomak w wersji dowodzenia, nowe radary Bystra i optoelektronikę, czyli na przykład celowniki na broń i noktowizory. Łączna kwota umów to około 720 milionów złotych.

Na targach ma jednak dominować biznes amerykański. Formalnie krajem "wiodącym" w tegorocznej edycji są właśnie USA. Podkreślić ma to zaplanowany przelot nad terenem targów amerykańskiego samolotu patrolowego P-8 Poseidon, myśliwców F-15 i latającej cysterny KC-135. Przywieziono też pełnowymiarową makietę myśliwca F-35 ana terenie targów stoi między innymi czołg M1 Abrams i śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook. W uroczystości rozpoczęcia wydarzenia brała też udział ambasador USA Georgette Mosbacher.

Targi MSPO w Kielcach to największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce i jak lubią podkreślać organizatorzy, w tej części Europy. W tegorocznej edycji, już 27., bierze udział łącznie 607 firm. W większości polskich.

Więcej o: