Z Krakowa do Zakopanego w dwie godziny. Ruszył nowy etap prac kolejowych, znamy datę ich zakończenia

Ruszył kolejny etap prac kolejowych na odcinku z Krakowa do Zakopanego. Podróżni jeszcze cztery lata będą musieli liczyć się ze zmianą organizacji ruchu. Ostatecznie jednak podróż ze stolicy Małopolski do stolicy Tatr ma ulec skróceniu o ponad godzinę.
Zobacz wideo

Już za cztery lata pokonanie pociągiem trasy Kraków-Zakopane będzie wymagało 2 godz. 15 min. Oznacza to skrócenie czasu podróży o ponad godzinę. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, we wtorek rozpoczął się kolejny etap inwestycji. Są one realizowane w ramach projektu - "Prace na liniach do Zakopanego" za ponad 930 mln zł netto - czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji Next.Gazeta.pl.

Dotychczas zmodernizowano łącznie 58 przejazdów kolejowo-drogowych między Skawiną a Suchą Beskidzką. Przebudowano też blisko 34 km torów, 22 km sieci trakcyjnej oraz ponad 90 obiektów inżynieryjnych, w tym 4 mostów i 2 wiaduktów. Na 43 przejazdach podniesiono poziom bezpieczeństwa. Zmodernizowano także tory na odcinku Nowy Targ-Szaflary. 

Kolejne roboty, prowadzone od września, obejmą m.in. przebudowę mostu kolejowego w Skawinie oraz toru i sieci trakcyjnej w jego obrębie. PLK zrealizują także modernizację kolejnych 15 przejazdów kolejowo-drogowych. Pracami zostanie objęty również odcinek Sieniawa-Nowy Targ, między Chabówką a Zakopanem.

Istotnym efektem ostatniego etapu, będzie także dodatkowy przystanek Radziszów Centrum. Jego budowa już ruszyła.

Projekt nowej trasy kolejowejProjekt nowej trasy kolejowej Ministerstwo Infrastruktury

Połączenie Kraków-Zakopane nie jest jedynym, nad którym toczą się prace. Modernizacja szlaków dotyczy też tras Kraków-Nowy Sącz i Kraków-Muszyna. W obu przypadkach dystans podróży ma skrócić się o 75 km. 

Zmiana organizacji ruchu

PKP informuje, że prace rozpoczęte wczoraj wymagają zmian w organizacji ruchu. Na odcinkach Kraków Płaszów-Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oraz Kraków Płaszów-Nowy Targ, za pociągi regionalne będą kursować autobusy. Na trasie Nowy Targ-Zakopane utrzymany zostanie ruch pociągów regionalnych.

Czytaj też: Kontrowersyjny przetarg PKP PLK. 22 mln złotych za naprawę 210 metrów odcinka linii kolejowej

Podróżni ostatecznie na prowadzonych pracach skorzystają. Po realizacji projektu, w roku 2023 r. na trasach do Zakopanego, będzie wyższy panował standard obsługi na stacjach i przystankach, a sama podróż stolicy Tatr. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Z Krakowa do Zakopanego w dwie godziny. Ruszył nowy etap prac kolejowych, znamy datę ich zakończenia
Zaloguj się
 • japiota

  Oceniono 10 razy 10

  Torpeda nigdy nie pokonała trasy Kraków - Zakopane w 1h20minut. Pokonała w 2h i ok 20min przy specjalnie przygotowanej trasie i bezwzględnym pierwszeństwie. A wygoda przypominała wygodę autobusu Jelcz Ogórek. W tym samym czasie "Latający Ślązak" jadąc 160km/h pokonywał trasę Bytom - Wrocław- Berlin w ok 4h30min. To była torpeda na ówczesne czasy

 • hp77

  Oceniono 4 razy 4

  chyba rządowym embraerem :) lub sokołem :)

 • zwierz-jerzy

  Oceniono 4 razy 2

  porażające godzina czterdzieści 117 kilometrów, dobrzy kolarze wyciągają 50 km/h bez problemów widać, że kolej ledwie dorówna

 • lao.premis

  Oceniono 14 razy 2

  Dwie godziny to jedzie pociąg z Madrytu do Sevilli. Trochę ponad 470km

 • norge

  Oceniono 8 razy 2

  120 km w 2:15, to Ci osiągnięcie!

 • samodzielny68

  Oceniono 5 razy 1

  Ho ho. Super. Z Krakowa do Zakopanego (100km) w dwie godziny! Sukces, że ja cię kręcę!

 • jottsp

  Oceniono 5 razy 1

  tymczasem hinduska sonda ląduje na Księżycu ....

 • juma07

  Oceniono 5 razy 1

  Z Krakowa do Katowic koleją.... to jest dopiero skandal 2,20 godz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX