Likwidacja OFE. Rząd zajmie się projektem w połowie września. Do budżetu trafią grube miliardy złotych

Projekt ustawy dotyczący zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w przyszłym tygodniu trafi na Komitet Stały Rady Ministrów, a w kolejnym - na posiedzeniu rządu, zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Projekt dotyczący OFE w przyszłym tygodniu trafi na Komitet Stały Rady Ministrów, a w kolejnym - na posiedzeniu rządu

- powiedział Kwieciński dziennikarzom w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Chcielibyśmy, żeby jeszcze ten rząd skierował projekt do prac sejmowych

- dodał minister.

Warto przypomnieć, że pod koniec lipca br. Kwieciński zapowiadał, że projekt ustawy dotyczący przekształcenia OFE w najbliższych tygodniach rozpatrywany będzie przez rząd i jeszcze w tej kadencji Sejmu ma zostać przyjęty, aby ustawa mogła wejść w życie 1 listopada 2019 r. 

Koniec OFE

W kwietniu rząd przedstawił propozycję przeniesienia całości środków z OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE). To będzie opcja domyślna, ale po złożeniu wniosku możliwe też będzie przelanie środków na konto w ZUS. Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania.

Środki przenoszone z OFE do IKE zostaną obciążone 15-proc. opłatą przekształceniową. Na koniec lipca na OFE było niemal 160 mld zł. Przy założeniu, że na przelew środków z OFE do IKE zdecyduje się 80 proc. osób (tak zakłada rząd), do budżetu popłynie ok. 19 mld zł. To między innymi te pieniądze sprawią, że w przyszłorocznym budżecie nie ma być deficytu. 

Opłata przekształceniowa 15 proc. jest wielce kontrowersyjna. Oznacza bowiem, że rząd ściąga podatek od przyszłych pokoleń. Gdyby likwidacji OFE nie było, te środki byłyby wypłacane jako część emerytur z ZUS, i wówczas zapewniałyby dochody budżetowi. Z drugiej strony, autorzy pomysłu na likwidację OFE zwracają uwagę, że dziś środki na IKE są opodatkowane "na wejściu" (bo wpłaca się na nie dochody netto), a już nie "na wyjściu" (brak podatku przy wypłacie po ukończeniu 60 lat.

Więcej o: