Płaca minimalna w 2020 roku jeszcze będzie wyższa, niż zapowiadano? Mateusz Morawiecki: "Rozważamy to"

Niewykluczone, że płaca minimalna w 2020 roku będzie wyższa, niż pierwotnie zakładał rząd. Początkowo zapowiadano, że zostanie podniesiona z 2250 zł do 2450 zł brutto, ale premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zastanawia się nad większym wzrostem.
Zobacz wideo

- Rozważamy takie możliwości, aby z zaproponowanego poziomu 2450 zł jeszcze nieco podnieść wynagrodzenie minimalne - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Polsat News".

Mateusz Morawiecki: Płaca minimalna może być jeszcze wyższa. Czekamy na wnioski RDS

Przypomnijmy, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. podniesiono do 2450 zł brutto. Mateusz Morawiecki powiedział jednak, że rozmawiał z Piotrem Dudą (przewodniczącym NSZZ "Solidarność" - red.), który namawiał go do większej podwyżki wynagrodzenia minimalnego. I w związku z tym w rządzie podjęto dodatkowe analizy. Premier Polski powiedział również, że czeka na wnioski Rady Dialogu Społecznego, a konkretne decyzje podejmie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

- Polacy muszą zarabiać na poziomie europejskim. To jest rdzeń naszego programu i wszystko jest temu przyporządkowane - powiedział Mateusz Morawiecki

Związki zawodowe chcą wzrostu płacy minimalnej o 12 proc.

O jakiej podwyżce płacy minimalnej w 2020 roku myśli Mateusz Morawiecki? Konkretne kwoty nie padły. Przypomnijmy jednak, że "Solidarność", OPZZ i Forum ZZ zajęły wspólne stanowisko w sprawie podniesienia płacy minimalnej i chcą, aby wzrosła ona o 12 proc. czyli 270 zł, co daje kwotę brutto 2520 zł. "Jest to zgodne z mechanizmem dojścia do relacji 50 proc. płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia" - czytamy na stronie NSZZ "Solidarność". W drugim kwartale tego roku średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 4839,24 zł brutto.

Więcej o: