Kursy walut - tydzień 02-06.09. Złoty odrabiał straty do euro i dolara. Funt targany przez brexit

Kursy walut. W pierwszym tygodniu września złoty odrabiał straty do euro, dolara i franka. Kurs szwajcarskiej waluty utrzymał się poniżej poziomu 4 złotych. W notowaniach do dolara złoty odrobił 5 groszy, a w notowaniach do euro od początku tygodnia złoty umocnił się o 3 grosze.

Kursy walut. W piątek 06.09 wieczorem za jednego franka trzeba było płacić 3,98 groszy. Notowania złotego na koniec tygodnia utrzymały się poniżej bariery 4 zł, a w skali tygodnia nasza waluta odrobiła do franka 3 grosze. Za jedno euro na zakończenie tygodnia inwestorzy musieli płacić 4,34 zł, a za jednego dolara prawie 3,94 zł. To oznacza, że złoty umacniał się w końćzacym się tygodniu do wszystkich głównych walut oprócz funta brytyjskiego.

Notowania złotego do franka szwajcarkiegoNotowania złotego do franka szwajcarkiego stooq.pl

Notowania złotego do euroNotowania złotego do euro stooq.pl

Notowania złotego do dolaraNotowania złotego do dolara stooq.pl

Funt brytyjski targany brexitem 

Inaczej wyglądała sytuacja w notwania złotego do funta. Brytyjska waluta przez cały tydzień była targana politycznymi wydarzeniami w Londynie. Wciąż decydują się losy nie tylko samego brexitu, ale także przyszłość rządu Borisa Johnsona. Na koniec tygodnia inwestorzy uznali, że po burzliwych głosowaniach w parlamencie widmo brexitu bez porozumienia jest obecnie mniej prawdopodobne, dlatego też funt, który na początku tygodnia się osłabiał, na koniec tygodnia już odrobił część strat. Większość posłów w brytyjskim parlamencie, którą udało się zbudować m.in. dzięki poparciu tzw. "buntowników" z parii Johnsona, jest na dobrej drodze do ostatecznego zatwierdzenia tzw. „blokady brexitu bez umowy”. Chodzi o prawo, które zmusiłoby premiera, by poprosił Brukselę o odroczenie brexitu do stycznia 2020 r. w razie braku ratyfikacji porozumienia o wyjściu w UE przed końcem października.

Zobacz wideo

Notowania funta brytyjskiegoNotowania funta brytyjskiego stooq.pl

W poniedziałek poznamy też dane o PKB Wielkiej Brytanii. Oto kalendarz wydarzeń makroekonomicznych zaplanowanych w poniedziałek 9 września 2019 r., przygotowany przez analityków Macronext.

--08:00: Niemcy - Bilans handlu zagranicznego s.a. (EUR, lipiec (konsensus: 17,5 mld; poprzednio: 18,1 mld)

--10:30: Wlk. Brytania - Produkt Krajowy Brutto, miesięczny (konsensus: 0,8%; poprzednio: 1%)

--10:30: Strefa euro  - Indeks Sentix, wrzesień (konsensus: -13,5; poprzednio: -13,7)

Więcej o: