Sondaż "Rzeczpospolitej": Co drugi Polak uważa, że rząd ukrywa deficyt w budżecie

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita" wynika, że co drugi ankietowany jest zdania, iż rząd ukrywa deficyt w budżecie państwa.

Badanie miało związek z przyjętym przez rząd pod koniec sierpnia wstępnym projektem budżetu na 2020 rok, w którym przewidziano zerowy deficyt. Gdyby te plany udało się zrealizować, to stałoby się tak po raz pierwszy od 30 lat. 

Dziennik podaje, że przeprowadzająca badanie firma SW Research pytała respondentów o to, "czemu - ich zdaniem - udało się osiągnąć równowagę budżetową". 

50 proc. odpowiedziało, że zrównoważony budżet jest możliwy, bo ukrywa się deficyt, a 19,3 proc., że jest to zasługa działań rządu. 13 proc. uważa z kolei, że ma to związek z dobrą koniunkturą w gospodarce, ponad 17 proc. pytanych nie ma zdanie w tej kwestii. 

Czytaj więcej: Budżet bez deficytu. Ekonomista: Dzięki pieniądzom z OFE i podwyżce podatków. Po wyborach można go zmienić 

Budżet 2020 - wstępne założenia

Według przyjętego projektu dochody i wydatki budżetu państwa wyniosą 429,5 mld zł. Relacja długu publicznego do PKB ma osiągnąć poziom 47 proc. Założono również, że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) ma wynieść 0,3 proc. PKB. Wpływy z VAT w 2020 r. mają dać ponad 200 mld zł, a wpływy z CIT 41 mld zł. 

Wszystkie te wskaźniki mają zostać osiągnięte przy prognozowanym wzroście PKB na poziomie 3,7 proc. i średniorocznej inflacji wynoszącej 2,5 proc. 

Mamy obecnie jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w UE. Ten poziom konserwatywny założony w budżecie skłania nas do ostrożnego optymizmu co do dalszego realizowania naszych zapowiedzi o ile wyborcy ponownie nam zaufają

- mówił we wtorek Mateusz Morawiecki

Więcej o: