Niedziele handlowe 2019. 8 września nie zrobimy zakupów w dużych sklepach

Niedziela 8 września nie jest ostatnią niedzielą miesiąca, a więc w marketach typu Lidl, Biedronka, H&M, Ikea czy Tesco nie zrobimy dziś zakupów.

Otwierania tego typu placówek zabrania bowiem ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i niektóre dni świąteczne.

Niewielkie zakupy będzie za to można zrobić np. w małych sklepikach osiedlowych czy placówkach handlowych zlokalizowanych na terenach dworców kolejowych lub portów lotniczych. Otwarte powinny być również punkty sprzedaży detalicznej działające na zasadzie franczyzy jak np. Żabka, której sklepy są też niekiedy placówkami pocztowymi, Carrefour Express, oraz te na stacjach paliw. 

Zobacz wideo

Czy jednak jeszcze w tej kadencji Sejm nie znowelizuje ustawy o zakazie handlu i nie zamknie którejś z dwóch ostatnich wymienionych furtek? Wydaje się, że tak się nie stanie, przynajmniej w przypadku sklepów-placówek pocztowych. A to oznacza, że projekt zwiększenia obostrzeń trafi do kosza, bo zwyczajowo nowy parlament nie zajmuje się już sprawami pozostałymi po poprzednikach. 

Czytaj więcej: Prognozy się sprawdzają. Centra handlowe tracą na zakazie handlu w niedziele

Niedziele handlowe. Będą nowe ograniczenie? Niekoniecznie

Według "Gazety Wyborczej" obecna luka w prawie może być nawet obecnej władzy na rękę, gdyż nieznacznie łagodzi ograniczenie w handlu. 

Na chwilę obecną w Polsce działa już ponad 5,8 tys. Żabek, a więc naprawdę spora grupa Polaków ma sklep tej sieci blisko domu. Świadomość, że w razie czego mają blisko otwarty taki "ratunkowy" sklep, daje więc pewien komfort. 

Będzie to też miało zapewne duże znaczenie w przyszłym roku, kiedy termin "niedziela handlowa"  praktycznie zniknie, gdyż handlować będzie można tylko w siedem niedziel w roku. Będą to niedziele wypadające: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia. 

Więcej o: