Francja. Panika na plantacjach oliwek z powodu pojawienia się groźnej bakterii

Na plantacjach oliwek w południowej Francji pojawiły się groźne bakterie. Informację o tym podało francuskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności.

Bakteria Xylella fastidiosa powoduje wymieranie drzewek oliwnych. Jest również niebezpieczna dla innych roślin uprawianych na całym świecie.

Ministerstwo Rolnictwa i Żywności wprowadziło pięciokilometrowy kordon sanitarny dookoła plantacji drzew oliwnych, na których stwierdzono obecność bakterii. Zostały wykopane z ziemi z korzeniami i zniszczone. Stało się tak w gajach oliwnych w słynącym z cytrusów rejonie Menton, przy granicy z Włochami i Antibes na Lazurowym Wybrzeżu. 

>>> Ernest Pytlarczyk: Żywność i woda pewnie będą droższe przez zmianę klimatu. Zobacz nasz materiał wideo:

Zobacz wideo

Bakteria zagraża wielu gatunkom roślin

Według ekspertów, Xylella fastidiosa zagraża około dwustu gatunkom roślin na całym globie. Przeciwko bakterii nie ma żadnego skutecznego środka zwalczającego ani zapobiegawczego.

Komisja Europejska wcześniej oskarżyła włoskie władze, że nic nie zrobiły, aby zahamować wybuch ewentualnej epidemii. Jej obecność stwierdzono w krajach, z których oliwa z oliwek trafia na nasze stoły - we Włoszech, Hiszpanii, a teraz we Francji. 

Czytaj więcej: Żywność i napoje bezalkoholowe drożeją jak nigdy latem. Będzie jeszcze gorzej, bo cen nie windują braki produktów

Więcej o: