Banki wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia. Zmiany już 14 września

14 września wchodzi w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe wymagania dotyczące potwierdzania tożsamości w bankowości elektronicznej. Banki stopniowo przygotowują się na tę zmianę. Co to oznacza dla klientów?
Zobacz wideo

Nowe przepisy, których banki będą musiały przestrzegać od 14 września, związane są z dyrektywę unijną PSD2. Na jej mocy wprowadzone zostały nowe wymagania dotyczące potwierdzania tożsamości podczas korzystania z bankowości elektronicznej, co ma zwiększyć bezpieczeństwo klientów banków. Już w najbliższą sobotę banki muszą uruchomić system dwustopniowego uwierzytelniania podczas logowania do konta bankowego i dokonywania przelewów.

Od najbliższej soboty logowanie się do bankowości elektronicznej będzie bardziej złożone

Wiele banków od tygodni prowadzi akcje informacyjne, zaznajamiając swoich klientów z nowymi rozwiązaniami, które zostaną wprowadzone lada dzień, jednocześnie starając się, aby zmiany w systemie logowania były dla użytkowników jak najmniej odczuwalne. O jakich zmianach mowa? Przykładowo: jeżeli do tej pory klient banku potrzebował jedynie loginu i hasła, aby zalogować się na swoje konto internetowe, od 14 września będzie musiał podać także kod wysłany SMS-em lub potwierdzić logowanie poprzez aplikację mobilną. Zmiany te mogą jednak wyglądać różnie w zależności od banku - wiemy np., że bank Millennium będzie stosował znane swoim klientom metody uwierzytelniania, czyli hasło SMS i autoryzację mobilną, z kolei Santander od 14 września będzie prosił swoich klientów o podanie kodu SMS lub złożenie mobilnego podpisu. Niektóre z banków będą wykorzystywały także autoryzację danymi biometrycznymi, np. odciskiem palca. Od nadchodzącej soboty dodatkowego potwierdzenia będzie wymagało nie tylko logowanie, lecz także takie operacje jak zlecenie przelewu czy sprawdzenie historii rachunku.

Więcej o: