Alkohol w Polsce jednym z najtańszych w Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Tylko w pięciu krajach Unii Europejskiej można kupić alkohol taniej niż w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ceny napojów alkoholowych w naszym kraju są wyraźnie poniżej średniej europejskiej.
Zobacz wideo

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że ceny alkoholu w Polsce są poziomie 86 proc. średniej unijnej. Alkohol kupimy taniej tylko w pięciu innych krajach Unii Europejskiej - w Hiszpanii, Czechach, na Węgrzech, a także w najtańszych pod tym względem Bułgarii oraz Rumunii. Co ciekawe, ceny alkoholu podobne do polskich zobaczymy także w niemieckich sklepach. Poniżej unijnej średniej uplasowały się także ceny alkoholu na Słowacji, w Słowenii, w Luksemburgu, na Litwie i we Francji.

Eurostat: Alkohol jest najdroższy w Finlandii, a tytoń w Wielkiej Brytanii

Ceny alkoholu zbliżone do średniej unijnej zobaczymy w sklepach we Włoszech, Holandii, Chorwacji, Austrii, Portugalii i na Cyprze. Najwyższe ceny alkoholu to z kolei domena takich krajów jak Szwecja, Irlandia i Finlandia, w której stanowią aż 182 proc. unijnej średniej.

Z badań Eurostatu wynika, że ceny wyrobów tytoniowych również są w Polsce niższe niż unijna średnia (60 proc. unijnej średniej) . Najwyższe ceny tytoniu w Unii Europejskiej odnotowano w Wielkiej Brytanii (204 proc.), z kolei najniższe w Bułgarii (49 proc.). 

Więcej o: