Jadwiga Emilewicz o podniesieniu płacy minimalnej: "trudna sytuacja dla małych przedsiębiorców"

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przyznała, że pomysł podniesienia płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto nie był z nią konsultowany. - Gdyby był, powiedziałbym, że jest to trudne i wymaga szerokich konsultacji - przyznała.

Podczas sobotniej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że do końca 2023 r. płaca minimalna będzie wynosiła 4 tys. zł brutto. Tak duży skok wynagrodzenia może jednak stanowić poważne wyzwanie dla przedsiębiorców. W rozmowie z Next.gazeta.pl mówił o tym analityk Piotr Kuczyński, który uważa, że realizacja propozycji PiS sprawi, że masowo będą bankrutowały małe firmy, zwiększy się szara strefa i wzrosną ceny - nie tylko w sklepach, ale także na rynku mieszkaniowym.

Minister przedsiębiorczości zapewnia, że zmiany dot. płacy minimalnej będą konsultowane

Co na to minister przedsiębiorczości i technologii? Jadwiga Emilewicz była gościem w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i przyznała, że propozycja podniesienia płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto nie była z nią konsultowana. Powiedziała także, że wzrost płacy minimalnej "to jest bardzo duży skok" i "będzie to trudna sytuacja przede wszystkim dla małych przedsiębiorców". 

- To akurat nie jest moja propozycja, ale przypomnę, że tego typu zmiany każdorazowo muszą być przedmiotem konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego. Jak stanie propozycja ustawy, będziemy to musieli ustalić w Radzie Dialogu Społecznego, gdzie są pracodawcy i pracownicy. Ta dyskusja jest przed nami - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Minister zaznaczyła także, że jeśli PiS wygra wybory, będzie realizował swoje obietnice w sposób "harmonijny". Podkreśliła także, że premier Mateusz Morawiecki chce uzależnić składki ubezpieczenia społecznego od dochodów dla najmniejszych przedsiębiorców, aby łatwiej było im przejść przez proces podnoszenia pensji minimalnej. 

Jadwiga Emilewicz dodała, że "partia polityczna wyznacza port, do którego chce dopłynąć".

- Ten port został wskazany na konwencji w sobotę. Teraz kursem trzeba manewrować, bo sytuacja może być dziwna. Będziemy do tego portu dopływać. Pytanie, w jakim tempie i w jaki sposób - dodała. 

Więcej o:
Komentarze (165)
Jadwiga Emilewicz o podniesieniu płacy minimalnej: "trudna sytuacja dla małych przedsiębiorców"
Zaloguj się
 • hubert.fun

  Oceniono 30 razy 24

  To nie jest trudne tylko niewykonalne. Oznaczałoby: masowe bankructwa, skokowy wzrost bezrobocia i inflacji oraz bardzo prawdopodonnie recesję.

 • zwolay

  Oceniono 17 razy 17

  A wiecie pisowskie młoty ile procentowo jest małych przedsiębiorców których chcecie zadusić w imię utrzymania władzy? Wiecie ile oni generują % PKB?

 • kot_kotando

  Oceniono 15 razy 15

  Wystarczy inflacja na poziomie 30%, żeby taki poziom płacy minimalnej osiągnąć znacznie szybciej.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 14 razy 14

  Wybrano port, a kursem trzeba manewrować...
  Wybiera się kurs przez mielizny, skały i rafy, a potem będzie płacz, że statek Polska zatonął przed dopłynięciem do portu. No i wszyscy wyborcy kapitana Jarosława będą zdziwieni.

 • madera123

  Oceniono 13 razy 11

  „Nie ma czegoś takiego,jak”PUBLICZNE PIENIĄDZE”. Jeżeli rząd mówi,że komuś coś „DA”- to znaczy,że ZABIERZE TOBIE,bowiem RZĄD NIE MA ŻADNYCH WŁASNYCH PIENIĘDZY.” MargaretThatcher

 • barrt21

  Oceniono 10 razy 10

  no co, wdrażanie polskiego pospolitego dziadostwa musi kosztować

 • madera123

  Oceniono 12 razy 8

  Dobrze,że to powiedzieli.Żeby podnieść płacę w 2020r w listopadzie zwolnię dwóch najtańszych pracowników,bo w grudniu i tak mam zawsze mniej pracy. Powiem,że to przez politykę rządu.Do czasu wprowadzenia podwyżki płacy minimalnej zaoszczędzę na ich ZUSie,podatku i płacy.a jak podniosą ZUS to zwolnię dalszych dwóch, tylko tych już teraz najdroższych. Z 9 pracownikami dam radę pozostać na tym samym poziomie przychodów,kosztów i dochodu,chyba,że komuś odbije z tym ZUS-em,ale zawsze mogę przenieść firmę do Czech lub na Słowację,jak zrobił trzy lata temu mój syn i potroił dochody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX