Władimir Putin szykuje się na kryzys? Rosyjska rezerwa złota przekroczyła wartość 100 mld dolarów

Rosja wyraźnie szuka dodatkowego zabezpieczenia finansowego i chce obniżyć amerykańskie aktywa. W ciągu dekady kilkukrotnie zwiększyła swoje rezerwy złota. Tylko w zeszłym roku wartość rosyjskiego złota skoczyła o 42 proc., osiągając poziom 109,5 mld dolarów.

Ze względy na rosnące napięcia między Waszyngtonem a Moskwą, Władimir Putin przyjął nową strategię. Postawił na złoto, które zmniejsza uzależnienie gospodarcze od amerykańskiej waluty. W ciągu ostatnich lat wśród dużych banków centralnych to właśnie rosyjski skupował największe ilości tego kruszcu.

Rosja inwestuje w złoto

Obecnie w Rosji to złoto ma największy od 19 lat udział we wszystkich rezerwach Rosji. Jak podał Bloomberg, aktualne zasoby złota w Rosji szacuje się na 2,2 tys. ton, co stanowi blisko 21 proc. wszystkich rezerw Federacji i plasują ją na piątym miejscu na świecie pod względem posiadania złota. W tym roku Rosja już zdążyła zakupić kolejne 106 ton złota. To wprawdzie mniej niż w zeszłym roku, ale wciąż więcej niż jakikolwiek inny kraj.

Złoto drogie jak nigdy

W sierpniu padł kolejny rekord ceny złota w Polsce - za uncję kruszcu musieliśmy zapłacić już ponad 6 tys. zł. Co więcej, rynkowi eksperci uważają, że złoto nadal będzie drożeć. W Polsce jeszcze nigdy nie było tak drogie. Jego cena znacznie wzrasta od 2018 r., kiedy jego lokalne minimum osiągnęło w drugiej połowie roku cenę 4,4 tys. zł za uncję.

Cenę złota w ostatnim czasie "podkręciły" głównie sygnały z amerykańskiego banku centralnego (Fed) oraz wciąż gorąca atmosfera na Bliskim Wschodzie. Wojna handlowa między USA a Chinami także powoduje zawirowania na rynkach finansowych, przez co inwestorzy wolą bezpieczniejsze złoto od innych aktywów.

Droższe złoto, więcej fałszerstw

Cena złota zachęca jego fałszerzy do większej aktywności oraz coraz subtelniejszych metod. Pozłocona sztabka metalu nie stanowi specjalnego wyzwania dla banków centralnych i służb. Gorzej, gdy mówimy podrobionych sztabkach wykonanych... z prawdziwego złota wysokiej próby.

Jak podała pod koniec sierpnia agencja Reutera, w skarbcu JP Morgan Chase odnaleziono podrobione sztabki złota z nielegalnie wybitymi logotypami szwajcarskich mennic. Namierzony kruszec wyceniono na co najmniej 50 mln dolarów, a to nie pierwsze tego typu znalezisko. W przeciwieństwie do tanich "podróbek", tego rodzaju złoto bardzo trudno odróżnić od oryginały z legalnej mennicy.

Więcej o:
Komentarze (123)
Władimir Putin szykuje się na kryzys? Rosyjska rezerwa złota przekroczyła wartość 100 mld dolarów
Zaloguj się
 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 33 razy 27

  tylko patrioci z pisu nie boją sie zbliżającego się kryzysu i rozwalili wszystkie oszczędności, podziwiam 'mądrość' społeczeństwa polskiego :)

 • antirussia81

  Oceniono 22 razy 14

  A my w tym czasie zadłużamy się na potęgę, żeby sfinansować rozdawnictwo kasy na prawo i lewo. Parafrazując myśl przewodnią ze Smoleńska - śmiało, stać cię.

 • carrasius

  Oceniono 10 razy 8

  "Odwaga" polskiego rządu w gospodarowaniu zasobami w obliczu kryzysu przypomina historię o Indianinie i skrzynce granatów. Indianin w lesie znalazł paczkę granatów, nie mając pojęcia co to, wyjął jeden, wyciągnął zawleczkę i ciągle trzymał granat w ręku. Czy przez te trzy sekundy do wybuchu rzeczywiście był on najodważniejszym człowiekiem świata?

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy 3

  Będzie z czego płacić reparacje.

 • vincento_mocca

  Oceniono 7 razy 3

  Nic mu to nie pomoże, szorują po dnie.

 • facet4x

  Oceniono 7 razy 3

  Obawiam się że Władimir wladymirowicz szykuje się na coś grubszego niż kryzys

 • unixyz

  Oceniono 3 razy 3

  Chruszczow postawil na kukurydza a Putin na zloto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX