Unijny sąd unieważnił decyzję Komisji ws. odnogi gazociągu Nord Stream. Przyznał rację Polsce

Sąd Unii Europejskiej zakwestionował decyzję Komisji Europejskiej wydaną w roku 2016 w sprawie gazociągu Opal. Wyrok może mieć wpływ na kwestię bezpieczeństwa energetycznego w Europie i kontaktów handlowych Rosji i Niemiec.

Sąd Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal, odnogi Nord Stream. Przyznał tym samym rację Polsce, która zaskarżyła tę decyzję. Chodzi o zgodę Brukseli z 2016 roku na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom.

W 2016 roku Komisja Europejska zezwoliła Gazpromowi, by do roku 2033 wykorzystywał 80 proc. przepustowości gazociągu Opal. Dzięki temu przesył gazu za mocą Nord Stream z Niemiec do Rosji mógł ulec zwiększeniu. 

Czytaj też: PGNiG podpisał z Amerykanami umowę na gaz. Kupimy o 1,5 mln ton więcej niż dotąd

Polski rząd przy poparciu władz Łotwy i Litwy zakwestionował decyzję jako zagrażającą bezpieczeństwu energetycznemu. Wyrok Sądu może mieć wpływ na to jak dużo gazu popłynie z Moskwy do Berlina. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (81)
Sąd UE unieważnił decyzję Komisji ws gazociągu Opal. Przyznał rację Polsce
Zaloguj się
 • slawinskim

  Oceniono 38 razy 32

  Mówiąc szczerze ta wiadomość - ze względu na ciężar gatunkowy - powinna być na górze strony, a nie 5 wiadomości o bzdurnych wypowiedziach polityków PiS.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 36 razy 30

  Istota sporu była obawa Polski o to, że przy gwarancji wykorzystania 80% przepustowości OPALa przez Gazprom, pozycja przetargowa Polski przy renegocjowaniu umowy na tranzyt gazu Jamalem ulegnie znacznemu pogorszeniu (a obecna umowa wygasa w 2020 roku). Warto dodać, że niewąpliwie korzystny dla Polski wyrok TSUE jest kolejnym dowodem na to, jak ważne dla naszego kraju jest członkostwo w UE.

 • sztucznypolak

  Oceniono 13 razy 11

  "Dzięki temu przesył gazu ... z Niemiec do Rosji mógł ulec zwiększeniu"
  To dzieki odkryciu wielkich zloz gazu na terenie Niemiec.

 • zmeczona100

  Oceniono 18 razy 10

  Ciekawe....
  To teraz TSUE będzie uważana za NASZ sąd przez PiSiorów czy nadal nie?

 • maro1234

  Oceniono 32 razy 10

  Ten cały rurociąg powiem być znacjolizowany przez UE. Dostawca gazu nie powinien być właścicielem rurociągów na terenach innych państw czy nawet międzynarodowych. U siebie może. Taka sytuacja osłabiła monopol i sprowadziła rolę dostawcy do poziomu trzeciego świata, tam gdzie jego miejsce.

 • g2cos7alfa

  Oceniono 9 razy 9

  Dzięki temu przesył gazu za mocą Nord Stream z Niemiec do Rosji mógł ulec zwiększeniu.
  To Niemcy już eksportują gaz do Rosji...

 • geomk

  Oceniono 15 razy 9

  "Dzięki temu przesył gazu za mocą Nord Stream z Niemiec do Rosji mógł ulec zwiększeniu."
  "Wyrok Sądu może mieć wpływ na to jak dużo gazu popłynie z Moskwy do Berlina."
  Dzięki solidnemu dziennikarstwu sporo się dowiedziałem.

 • tumaxer

  Oceniono 5 razy 5

  "Dzięki temu przesył gazu za mocą Nord Stream z Niemiec do Rosji mógł ulec zwiększeniu."
  Heeeeeee?

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 9 razy 5

  Uczucia mam mocno mieszane.
  ð 'za_miskę_ryżu' na pewno na krótko mógłbyś mieć rację. Problem w tym, że Polska jest mało istotnym odbiorcą (przypomnę, że w ramach dyweryfikacji dostaw Hiszpania kupuje rosyjskie zasoby) , który dodatkowo wynegocjował 'abonament' na droższy gaz amerykański. A gazem chcemy wspierać Ukrainę. Więc raczej strzeliliśmy sobie w stopę.
  ð Ponadto, tegoroczna 'białorska zanieczyszczona ropa' wykazała w praktyce, jak Polskę łatwo odciąć od ropy i zniszczyć infrastukturę.
  ð Zostawiamy na pożarcie Czechy i Słowację, a sami skreślamy infrastrukturę przy własnej granicy (North Stream zostaje bz) ewentualnie do wykorzystania przez nas.
  Nawet nie znając przyczyn decyzji Trybunału (formane?) stoję raczej na stanowisku, że w tym przypadku to już raczej strzeliśmy w oba kolana. A ponieważ z honorem, to może nawet w narodowy żołądek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX