Pensja minimalna 4 tys. zł brutto? "Na rękę" mniej niż 3 tys. Pracodawca zapłaci prawie 5 tys. zł

Robert Kędzierski
PiS zapowiedziało, że od początku 2021 r. pensja minimalna podskoczy do 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. wyniesie 4 tys. zł brutto. Podatki i składki na ZUS "zjedzą" z tej kwoty całkiem sporo pieniędzy. Największy koszt poniosą pracodawcy.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że pod koniec przyszłego roku wynagrodzenie minimalne wyniesie 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. (choć prawdopodobnie chodzi bardziej o początek 2024 r.) będzie wynosić 4 tys. zł. Kwoty te brzmią bardzo atrakcyjnie, rząd nie przedstawił jednak wyliczeń, które pozwalałby ocenić, jak wzrost wynagrodzenia przełoży się na wzrost obciążenia dla pracodawców.

Wynagrodzenie minimalne w Polsce - dziś, w roku 2021 i 2024

Analizę propozycji PiS przygotował specjalnie dla redakcji Next Gazeta.pl dr Aleksander Łaszek - główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Na początek przyjrzymy się jednak dzisiejszej pensji minimalnej. Wynosi ona 2,25 tys. zł brutto.

Oznacza to, że pracownik "na rękę" otrzymuje ok. 1,6 tys. zł. Pracodawca łącznie ze składkami na ZUS i zaliczkami na podatek (liczony dziś jeszcze w skali 18 proc.) zapłaci 2,7 tys. zł.

>>> Łukasz Schreiber: Nie tylko pracodawcy zapłacą za podwyżkę pensji minimalnej. Koszty są rozłożone. Zobacz nasz materiał wideo:

Zobacz wideo

Pensja minimalna - o ile więcej wyda na nią przedsiębiorca? 

Od 2021 r., o ile rząd spełni swoją obietnicę, pensja ma osiągnąć poziom 3 tys. zł. brutto. Stawka podatkowa będzie wynosić już jednak 17 proc., a nie 18, jak dziś. Pracownik "do kieszeni" otrzyma więc nieco ponad 2,16 tys. zł. Pracodawca będzie musiał znaleźć w budżecie kwotę 3,6 tys. zł. Dla zatrudnionego pensja minimalna zwiększy się o 500 zł "na rękę". Dla chlebodawcy koszt wzrośnie o 900 zł za pracownika. 

Za cztery lata wynagrodzenie ma wzrosnąć do kwoty 4 tys. zł brutto. Na konto pracownika wpłynie z tego 2,91 tys. zł. Koszt pracodawcy wyniesie w tym wypadku 4,8 tys. 

Szacunkowy wzrost wynagrodzenia minimalnego na podstawie propozycji PISSzacunkowy wzrost wynagrodzenia minimalnego na podstawie propozycji PIS Szacunki: FOR, ilustracja: Redakcja

Czytaj też: Urzędnikom opłaca się uszczelnianie VAT. Nawet ponad 10 tysięcy złotych premii na osobę

Zatrudniony względem końcówki roku 2020 zyska w portfelu 750 zł, względem płacy dzisiejszej zysk wyniesie niemal 1300 zł. Po stronie pracodawcy wzrost wyniesie - porównując rok 2024 i 2020 - 1,2 tys. zł. W porównaniu z obecnymi zarobkami różnica w koszcie wyniesie 2,1 tys zł. 

Więcej o:
Komentarze (155)
Pensja minimalna 4 tys. zł brutto? 'Na rękę' mniej niż 3 tys. Pracodawca zapłaci prawie 5 tys. zł
Zaloguj się
 • magwol2

  Oceniono 19 razy 17

  wgląda że PIS znowu zrobił wrzutkę za 3 punkty.
  Niezależnych sędziów ściga się za byle co, prokuraturą ręcznie steruje Ziobro, rząd opłaca internetowych trolli. budżet pompuje pieniądze w Rydzyka, służba zdrowia jedzie na dobrej woli lekarzy i pielęgniarek, podwójny rocznik rozsadza licea, komunikacja publiczna poza wiekszymi miastami to smutny żart.
  Ale nic to!
  Najważniejsze jest że PIS obiecał wzrost najniższego wynagrodzenia do 4 tys. ZA 4 LATA.
  Wszyscy o tym mówią, analizują, robią wykresy.
  Bo PIS znowu cos obiecał.
  Obiecał 4 lata temu lepszą służbę zdrowia, lepsza edukację, sprawne sądy, mieszkanie+ i milion samochodów elektrycznych.
  Naprawdę wyjęte z d.. kapelusza pomysły PIS są w tej chwili najważniejszą sprawą w tym kraju?

 • jan.w2

  Oceniono 40 razy 16

  Jeśli nawet PiS dzielce spełniłyby przedwyborcze obiecanki kulawego kaczora, to całkowity koszt pracownika przy kursie ojro 4,33, to 1110 zł. Dzisiaj minimalna płaca pracownika kosztuje janusza biznesu, zwanego pracodawcą, zaledwie 624 ojro. Z pewnością jest to powód do jęków i narzekań przez januszy zwanych pracodawcami..

 • Jan Kos

  Oceniono 26 razy 16

  To nie przedsiębiorcy zapłacą tylko prezes. Chyba jasno powiedział że to on da. Sam da. A jak będzie trzeba zamieni wodę w wino.

 • akenty87

  Oceniono 14 razy 14

  Służba zdrowia to raz, autostrady dwa, milion samochodów elektrycznych trzy, mieszkania+ cztery. Wyższa pensja to zdecydowanie większe wpływy do budżetu. To podatek. Ludzie, wyborcy PiS, co wy macie we łbach żeby na nich głosować??

 • pan_draska

  Oceniono 13 razy 13

  Trzeba przyznać, że sku...syny rozgrywają to po mistrzowsku. Suweren rechocze, że mu "Pisdał". Suweren jednak nie czai, że rząd najpierw odebrał jemu i innym wokół, a głosuje jak trzeba.
  Mało co mnie tak wkurw!a, jak to, że odbierane mi coraz większe daniny idą na utrzymanie całej tej machiny.

 • cameel.m

  Oceniono 11 razy 11

  Fajnie to będzie wyglądało w budżetówce. Pensja sprzątającej w szpitalu publicznym na początku zrówna się z wynagrodzeniem sekretarki medycznej, a docelowo dogonią pensję szpitalnego informatyka czy specjalisty od zamówień publicznych. Bo chyba nie sądzicie, że którykolwiek szpital będzie stać na podniesienie płac personelu niemedycznego, w sytuacji gdy płace to w chwili obecnej nawet 90% szpitalnych kosztów.

 • misiek12321

  Oceniono 12 razy 10

  No i wyciagnijcie z tego wnioski ! => wszystko podrozeje i efektywnie Janusza i Grazynke nie bedzie stac na 750 bochekow chleba tylko na 500 bochenkow. Alo co tam, na papierku bedzie ze zarabiaja wiecje wiec jest super ! Przeraza mnie ze ok 50% spoleczenstwa , ktora deklaruje sie jako wyborcy Po!ebow i Sk@rwieli nie umie liczyc na poziomie 5 klasy szkoly podstawowej. "Cieszczie sie barany a my was wyruchamy" - nowe haslo wybrcze PIS !

 • pan.szklanka

  Oceniono 12 razy 10

  "brutto" to twór, aby przesłonić prawdę. Jeśli koszt pracodawcy wynosi 5 tysięcy, pracownik dostaje z tego 2.7 tysiąca, to ja się pytam co to jest te 4 tysiące "brutto"?

 • izopropanol

  Oceniono 11 razy 9

  Nie zyskają. Zamiast trzymać 3 osoby na linii montażowej zwyczajnie je zwolnie i kupie w końcu automat. Zwróci sie po roku, dwóch. Świąt nie obchodzi, w ciąże nie zajdzie, urlopu nie bierze, "wczorajszy" do roboty nie przyjdzie , będzie robił dokładnie to co potrzeba . Sorry, taki mamy klimat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX