Zmiany w bankach od 14 września. Nowości w logowaniu, PIN przy małych zakupach. Uwaga za granicą!

14 września w życie wchodzą zasady z unijnej dyrektywy, które w niektórych sytuacjach będą wymuszać od klientów banków tzw. silne uwierzytelnienie. To oznacza, że przynajmniej niektóre logowania do systemu bankowości internetowej będziemy musieli potwierdzać dodatkowo np. kodem SMS. Możemy zostać też poproszeni o wpisanie kodu PIN przy drobnej płatności zbliżeniowej.
Zobacz wideo

Zmiany w logowaniu

Jeśli logując się do bankowości internetowej zostaniesz poproszony nie tylko o login i hasło (jak w większości banków), ale także np. o wpisaniu kodu otrzymanego SMS-em albo autoryzację mobilną - nie stresuj się. To będzie właśnie ta pierwsza ważna zmiana.

Od 14 września banki muszą stosować tzw. silne uwierzytelnienie (choć nie zawsze). Oznacza to, że klient będzie musiał potwierdzić swoją tożsamość przy zastosowaniu dwóch z trzech elementów:

  • wiedza - coś, co tylko ten klient wie, np. hasło, PIN

  • posiadanie - coś, co tylko ten klient ma, np. telefon z kartą SIM, karta płatnicza

  • cecha klienta - coś, co tylko tego klienta charakteryzuje, tj. cechy biometryczne jak np. odcisk palca 

    silne uwierzytelnienie, Elavon


Dotychczas korzystaliśmy tylko z "wiedzy" (hasło). Od 14 września konieczna będzie autoryzacja części albo wszystkich logowań (zależnie od banku) "posiadaniem" telefonu. Aby dostać się do serwisu e-bankowości, poza loginem i hasłem trzeba będzie zwykle podać kod otrzymany SMS-em albo potwierdzić logowanie przy pomocy mobilnej autoryzacji w aplikacji mobilnej banku. 

Reguły logowania będą więc podobne do tych, jakie dziś stosujemy np. realizując przelew. Takie operacje również potwierdzamy kodem SMS czy poprzez autoryzację mobilną. 

Ważne! Dyrektywa unijna nie wymusza stosowania silnego uwierzytelnienia przy każdym logowaniu, więc niektóre banki nie będą wymagały podania dodatkowego kodu SMS czy autoryzacji mobilnej za każdym razem. W takim przypadku silne uwierzytelnienie będzie jednak konieczne przynajmniej raz na 90 dni. 

O tym, jak będą wyglądały zasady logowania w poszczególnych bankach, pisaliśmy w tym tekście.

Więcej o: