500 zł miesięcznie dla części emerytów od października. Wiemy, kto może starać się o świadczenie

Od października ruszają wypłaty w ramach nowego rządowego programu. O świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie starać mogą się osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji oraz wąska grupa emerytów. Kto może pobierać pieniądze od ZUS?

Emeryci, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne i ukończyli 75 lat lub są niezdolni do samodzielnej egzystencji, mogą składać wnioski do ZUS o przyznanie nowego świadczenia wynoszącego 500 zł miesięcznie.

Na środki mogą też liczyć osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji - to one były pierwotnie jedynymi beneficjentami ustawy, jednak program rządowy rozszerzono w Senacie o nową grupę świadczeniobiorców. W wyniku poprawek podniesiono też kryterium dochodowe, które pierwotnie wynosiło jedynie 1100 zł. Ostatecznie o świadczenie może starać się osoba, której miesięczne wpływy nie przekraczają 1600 zł.

>>> Ekspert wyjaśnia skąd rząd bierze pieniądze na wypłacane społeczeństwu "benefity"

Zobacz wideo

500 zł dla emerytów już od października

Wnioski o wypłatę 500 zł świadczenia przyjmuje ZUS. Składać je można od 1 października. Do wniosku o świadczenie należy dołączyć rzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów. Zestaw dokumentów należy wypełnić i złożyć w dowolnej placówce ZUS lub przesłać pocztą. Druk wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony www.zus.pl.

Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, na początku września wyjaśniła, że pieniądze mogą trafić do ok. 850 tys. osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Będzie ono wypłacane od października. Ze złożeniem wniosku warto się więc spieszyć. 

Czytaj też: Płaca minimalna w 2020 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie. Wynagrodzenia podskoczą o 350 zł brutto

Pomoc w wypełnieniu wniosku można uzyskać we wszystkich placówkach obsługi klientów ZUS oraz poprzez kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00). Decyzja wydawana jest w ciągu 30 dni "od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji". Osoby, które złożą wnioski przed 1 grudnia 2019 roku, będą musiały czekać na decyzję ZUS do 60 dni.

Więcej o:
Komentarze (55)
500 zł miesięcznie dla części emerytów od października. Wiemy, kto może starać się o świadczenie
Zaloguj się
 • mariolaszyszkowska

  Oceniono 54 razy 40

  Przepracowałam uczciwie 35 lat, wychowując jednocześnie dwoje dzieci, brałam nadgodziny i prace dodatkowe - mając na uwadze wyższą przyszłą emeryturę. Nie zgadzam się, aby ci, którym się wówczas nie chciało pracować, dostawali teraz dodatki pieniężne celem wyrównania finansowej dysproporcji !!! Mają to na co pracowali i tak ma pozostać !!! O ewentualne zapomogi mogą wystąpić do Opieki Społecznej. Po dokładnym sprawdzeniu zasadności - dostaną lub nie dostaną. Należy zdecydowanie podkreślić, że praca była i starczała jej dla WSZYSTKICH !!!

 • Barbara Nowakowska

  Oceniono 41 razy 35

  To nie z ZUS powinni pobierac to swiadczenie, ale z pomocy spolecznej. Stamtad im sie istotnie z uwagi na ubostwo nalezy. A nie z uskladanego przez pracujacych kapitalu skladkowego.

 • rozsadek5

  Oceniono 26 razy 22

  Jedni przepracowali ustawowo 5 lat bo taka była stawała była by dostać emeryturę a drudzy przepracowali średnio 30 lat i tych pierwszych się najwięcej wspomaga by zrównać emeryturę

 • koperchytla

  Oceniono 21 razy 19

  A miało być sprawiedliwie - ile wypracowałeś środków, tyle dostajesz emerytury.

 • jan-ru

  Oceniono 17 razy 15

  Opieka społeczna powinna pomagać tym ludziom nie zus z moich składek.To nie jest etyczne.Wielu kombinowało żeby nie pracować tylko żyć na konto państwa a teraz za głos na PIS dostaną kasę, ohyda.

 • maaac

  Oceniono 16 razy 14

  Będziesz grzeczny - dostaniesz. Nie będziesz - nie dostaniesz. Kolejna uznaniowe działania PiS dyscyplinująca obywateli.
  A prawo powinno działać z automatu. Należy ci się - bez względu na to czy jesteś emerytowanym komuchem czy jednak nie głosujesz na PiS - dostajesz.

 • ja20034

  Oceniono 14 razy 10

  "o świadczenie może starać się osoba, której miesięczne wpływy nie przekraczają 1600 zł."

  Tak więc moja matka z Alzheimerem mająca 1620zł emerytury nie będzie mogła się ubiegać. I tak wszystko spada na nas, 3300 zł za samą opiekę 24/7 i 700zł za leki. W końcu śpimy na pieniądzach, sponsorujemy 500+ dla nierobów, to nas stać. A to wszystko z pracy w szkole.
  Ale matki się przecież nie zostawi, bo rodzina jest najważniejsza. Tylko ile jeszcze damy radę, żeby same nie zwariować?

 • rozterka47

  Oceniono 10 razy 10

  A wszystko to z kasy bieżaco wpłacanej na ubezpieczenia , ten program jest akurat sensowny ale jego finansowanie jak sądzę podniesie poziom długu ukrytego bo ogólne wydatki socjalne tak z ZUS jak i budżetu sa nieracjonalne żeby nie rzec rozbuchane . takie wsparcie powinno iść z iśrodkow pomocy społecznej a nie z ZUS gdzie odkładamy na swoje emerytury bo jak braknie w budżecie na ich dofinansowywanie to spadnie wysokość emerytur .
  ale żeby płacić z pieniędzy na pomoc społeczną to trzeba by zabrać 500+ rodzinom , ktore bez nich spokojnie mogą się obejść czyli uwzględniając poziom dochodow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX