USA: Jest zgoda na sprzedanie Polsce 32 myśliwców F-35. Błaszczak: "Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP"

Amerykański rząd zaakceptował sprzedaż Polsce 32 myśliwców wielozadaniowych F-35 za kwotę nieprzekraczającą 6,5 miliarda dolarów. Departament Stanu poinformował o tym formalnie Kongres, który musi zaakceptować potencjalną sprzedaż.
Zobacz wideo

Rząd USA poinformował, że 10 września do Kongresu została przekazana formalna nota o akceptacji sprzedaży Polsce 32 samolotów F-35 wraz wymaganym wsparciem technicznym, 33 silnikami Pratt & Whitney, systemami kontroli i dowodzenia, oprogramowaniem oraz innymi niezbędnymi elementami.

Błaszczak: Czekamy na zgodę Kongresu

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych. Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej!

- potwierdził na Twitterze szef MON, Mariusz Błaszczak.

Samoloty dostarczy Lockheed Martin

W komunikacie Departamentu Stanu podkreślono, że sprzedaż F-35 zapewni Polsce wiarygodne zdolności odparcia potencjalnej agresji oraz zagwarantuje kompatybilność z siłami USA. Podkreślono, że Polska jest kluczowym partnerem stanów Zjednoczonych w regionie.

Realizatorem kontraktu będzie koncern Lockheed Martin. Jeśli Kongres nie sprzeciwi się sprzedaży, obie strony przystąpią do negocjacji ceny, która może być niższa od szacowanego kosztu 6,5 miliarda dolarów.