USA: Jest zgoda na sprzedanie Polsce 32 myśliwców F-35. Błaszczak: "Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP"

Amerykański rząd zaakceptował sprzedaż Polsce 32 myśliwców wielozadaniowych F-35 za kwotę nieprzekraczającą 6,5 miliarda dolarów. Departament Stanu poinformował o tym formalnie Kongres, który musi zaakceptować potencjalną sprzedaż.
Zobacz wideo

Rząd USA poinformował, że 10 września do Kongresu została przekazana formalna nota o akceptacji sprzedaży Polsce 32 samolotów F-35 wraz wymaganym wsparciem technicznym, 33 silnikami Pratt & Whitney, systemami kontroli i dowodzenia, oprogramowaniem oraz innymi niezbędnymi elementami.

Błaszczak: Czekamy na zgodę Kongresu

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych. Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej!

- potwierdził na Twitterze szef MON, Mariusz Błaszczak.

Samoloty dostarczy Lockheed Martin

W komunikacie Departamentu Stanu podkreślono, że sprzedaż F-35 zapewni Polsce wiarygodne zdolności odparcia potencjalnej agresji oraz zagwarantuje kompatybilność z siłami USA. Podkreślono, że Polska jest kluczowym partnerem stanów Zjednoczonych w regionie.

Realizatorem kontraktu będzie koncern Lockheed Martin. Jeśli Kongres nie sprzeciwi się sprzedaży, obie strony przystąpią do negocjacji ceny, która może być niższa od szacowanego kosztu 6,5 miliarda dolarów.

Więcej o:
Komentarze (280)
USA: Jest zgoda na sprzedanie Polsce 32 myśliwców F-35
Zaloguj się
 • Miru Web

  Oceniono 32 razy 20

  Zrezygnuje się z programów zdrowotnych, z nowoczesnych terapii nowotworowych, zamknie się parę szpitali i zatrudni się więcej katechetów w szkołach. Jakoś to będzie.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 26 razy 16

  Zgoda ? raczej polecenie zakupu, w koncu Turcja zostala wyrzucona z programu, i trzeba gdzies te samoloty sprzedac

 • justas32

  Oceniono 32 razy 14

  Typowe zakupy pod publiczkę dla ciemnego luda. Najdroższe w zakupie i użytkowaniu samoloty. Do tego zupełnie nie nadające się do obrony, tylko do ataku. A kogo mamy tym atakować ? Przypomnę że Rosja ma najlepszy na świecie parasol anty-dostępowy i żaden pseudo stealth nic tu nie pomoże. Dodatkowo przypomnę że amerykanie mają możliwość "wyłączenia" nam tych myśliwców. No ręce opadają ...

 • panako

  Oceniono 22 razy 12

  "...oraz zagwarantuje kompatybilność z siłami USA..."
  i tu jest pies pogrzebany.
  Amerykanie, na nasz koszt, instaluja kolo Rosji nowoczesne mysliwce ktore bez ich zgody (czytaj uzbrojenie, dane wywiadowcze, cele) nie sa w stanie latac. "Deal stulecia"!!
  Miec do dyspozycji za darmo 15 operacyjnych maszyn. Tak na pierwszy rzut, czyli pierwsza godzina starcia. Oni nie zauwaza ze je stracili, nam zniknie cala flota.
  I to wszystko bez offsetu, takze Blaszczak glowa do gory, zgoda to formalnosc.

 • michus00

  Oceniono 37 razy 11

  Niszczenie własnego państwa: wprowadzenie obcych wojsk i płacenie im haraczu (jak sprowadzenie niegdyś krzyżaków) a teraz uzależnianie się od obcego państwa sprzętem, którego w Polsce użycie będzie najpewniej zawsze uzależnione od woli obcego państwa ... polska to dziwny naród

 • pivonka

  Oceniono 14 razy 10

  Na zdjęciu numer 1 jest oczywiście widoczny McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle, a nie żaden F-35 który wylądowały w Powidzu:-)

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 16 razy 10

  Mogliby jakiś most pontonowy dorzucić w gratisie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX