Jarosław Kaczyński twierdzi, że PiS dba o przedsiębiorców. Dwa lata temu radził im "zająć się czymś innym"

Propozycja liczenia składek ZUS od dochodu została przedstawiona podczas konwencji PiS w Lublinie. Odbiła się szerokim echem wśród polskich przedsiębiorców i ekspertów. Jest to sytuacja niepokojąca tym bardziej, że wydaje się wpisywać w ogólne zapatrywania Jarosława Kaczyńskiego na los przedsiębiorców, które zdradził dwa lata temu.

W 2020 r. składki przedsiębiorców na ZUS mają wynieść blisko 1500 zł. Budzi to obawy przedsiębiorców, którzy znów rozważają przeniesienie działalności za granicę. Podwyżka ZUS przeraża w szczególności mikrofirmy i samozatrudnionych, dla których comiesięczna danina jest dużym obciążeniem.

Zapowiedziana 7 września na konwencji PiS w Lublinie propozycja liczenia składek ZUS od dochodów dodatkowo zaalarmowała przedsiębiorców i ekspertów gospodarczych. W rozmowie z Next.Gazeta.pl Marek Kolibski, specjalista prawa podatkowego z kancelarii KNDP zwrócił uwagę na przedsiębiorców rozliczających się na zasadach podatku liniowego, dla których składki ZUS liczone od dochodów będą oznaczać gigantyczne podwyżki składek.

W tym tygodniu rządowa narracja zaczęła się zmieniać, a minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że mówiąc o liczeniu składek ZUS od dochodów, premier Morawiecki miał na myśli jedynie firmy, które rozpoczynają działalność gospodarczą, a nie wszystkie.

Jakie będą więc realne zmiany w składkach ZUS dla firm? Tego nie wiemy. Rząd nie przedstawił w tej sprawie żadnego klarownego pomysłu, a wśród przedsiębiorców wrze.

>>> Piątka Kaczyńskiego to wyższe podatki? Warski: "Wzrośnie opresyjność finansowa państwa wobec przedsiębiorców"

Zobacz wideo

Polska dobrobytu także dla przedsiębiorców

Jarosław Kaczyński podczas rozmowy w Polskim Radio 11 września przekonywał, że rząd PiS buduje dziś Polskę dobrobytu, co dotyczy także przedsiębiorców. Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości firmy nie powinny obawiać się zmian, o ile odnajdą się w nowych realiach.

To, co robimy, jest w interesie milionów pracowników, jest w interesie przedsiębiorców, wszystkich dobrych przedsiębiorców i takich, którzy patrzą w przyszłość, i w interesie polskiej gospodarki

- powiedział na antenie Polskiego Radia Jarosław Kaczyński. I dodał:

Stawką, jaką przyjęliśmy, sposobem na uzupełnienie pracy w Polsce - i to chcę bardzo mocno podkreślić - jest powrót Polaków z emigracji. Uważamy, że polityka polskiego modelu państwa dobrobytu doprowadzi do tego, że znacząca część tych, którzy emigrowali, wróci do Polski

W podobnym tonie o planowanych zmianach wyraził się członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon. Jasno określił, że wyrównujące się płace spowodują, że Polacy poczują się jak jedna wielka rodzina, a przywiązanie do kraju będzie większe.

ZUS za wysoki? Po prostu się nie nadajesz

Trudno powiedzieć, co ostatecznie zdecyduje rząd, i co tak naprawdę miał na myśli Jarosław Kaczyński, mówiąc o "wszystkich dobrych przedsiębiorcach", którzy mieliby skorzystać na zmianach, o ile dostosują się do nowych realiów "polskiego modelu państwa dobrobytu". Jeśli przypomnimy wypowiedź prezesa Kaczyńskiego sprzed raptem dwóch lat, zaniepokojenie wśród przedsiębiorców raczej nie zmaleje.

 

W lutym 2017 r. Kaczyński podczas wystąpienia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wyraził opinię, że "jeśli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach [w państwie polskim - przyp. red.], to znaczy, że się do niej po prostu nie nadaje". Prezes PiS dodał::

Jeżeli ktoś we współczesnej Polsce nie jest w stanie działać efektywnie, to po prostu powinien zająć się czymś innym
Więcej o:
Komentarze (112)
Kaczyński twierdzi, że PiS dba o przedsiębiorców. Dwa lata temu radził im "zająć się czymś innym"
Zaloguj się
 • suwakwrozporku

  Oceniono 50 razy 50

  Gość, któremu przez całe życie, zawsze, ktoś wszystko załatwiał, ustawiał, prowadził, etc. etc. Najpierw mama, potem pani Basia i tłum ochroniarzy. Gość który całe życie żerował na państwowym. Gość, samotny stary kawaler bez zobowiązań, zarabiający w Sejmie "od zawsze" >20000 zł miesięcznie i nie mający przy tym "grama" oszczędności...

  I taki facet mówi mi jak prowadzić firmę...

 • wmr2000

  Oceniono 33 razy 31

  Nie zarobił dla Polski ani złotówki. Całe życie płacono mu z budżetu: uczelnia, sejm, emerytura.

 • remo29

  Oceniono 26 razy 24

  Nierób, całe życie żerujący na innych, pasożyt, będzie uczył innych jak zarabiać na życie. Jak tam szanowni przedsiębiorcy, którzy głosowaliście na PiS? Dalej uważacie, że was nie dymają?

 • goldberg

  Oceniono 22 razy 20

  Masz rację, zajmę się czymś innym jeśli żul , który śpi do 14.00 i natrzaskał dzieci z zasiłków wyciąga 9 tysięcy to robić się nie opłaca. Idę na socjal i mam w arszwicy.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 18 razy 18

  cos mi sie wydaje ze przedsiebiorcy beda nowym wrogiem ludu, staruszek przypomnial sobie o spekulantach i cinkciarzach :-)))
  lgbt sie znudzilo, uchodzcy tez nie chcieli przyjechac, nastepna nagonka - krwiopijczy wrogowie ludu ukrywajacy sie pod maska przedsiebiorcow ... ehhh

 • franko66

  Oceniono 20 razy 18

  Kulawy niech cię trafi raz jakiś zabłąkany piorun w czasie burzy

 • ponury-wpis

  Oceniono 19 razy 17

  Kaczyński to sklerotyk , który już dawno zapomniał co mówił tydzień temu. Bełkocąc o rodzinie zapomniał, że sam jest starym, stetryczałym kawalerem i kaleką życiową pod każdym względem ...

 • tuw62

  Oceniono 14 razy 14

  przedsiębiorcy. w waszych rękach jest to aby pis odwalić od władzy.każdy zatrudniony przez was pracownik powinien puść na wybory. od was zależy jak swoich pracowników przekonać na na inną opcję rządzenia niż pis

 • melanocetus głębinowy

  Oceniono 16 razy 14

  2 lata temu mówił ,2 lat temu mówił a teraz mówi nasze już!!, gość z niedorozwojem przysadki mózgowej ,bakterią w kolanie, o trzustce nic nie napiszę bo to wymysły Tuska, robi sobie co chcę on jest królem i władcą i koniec To on decyduje ile w korycie ma być zupy i ile makaronu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX