Komentarze (381)
Polska ściąga rekordowe ilości węgla z zagranicy. Do tego wydobywa go niemal sama w Unii
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • true_lysander

  Oceniono 22 razy 4

  A teraz kochana Gazeto, proszę o prawdziwe dane o wydobyciu i zużyciu węgla w Europie. Łącznie z węglem brunatnym, tym który truje jeszcze gorzej od kamiennego. Podpowiem, Niemcy są największym producentem węgla brunatnego na świecie.

 • kann2

  Oceniono 34 razy 4

  Ciekawe, jak wyglądałoby to zestawienie, gdyby uwzględniono 171,3 mln ton węgla brunatnego wydobywanego w Niemczech?

 • italx1

  Oceniono 5 razy 3

  Fajny artykuł, taki nie za obiektywny. A że Niemcy są światowym liderem w wydobyciu węgla brunatnego (którego spalanie jest dużo bardziej szkodliwe dla środowiska niż węgiel kamienny) to już nie napisaliście.

 • ireksz

  Oceniono 3 razy 3

  jak to mozliwe?? bo polacy KRETYNI wybieraja jeszcze wiekszych KRETYNOW do wladzy!! jasne?

 • zuuuraw

  Oceniono 11 razy 3

  Tylko dla porównania :
  1. Obecnie Niemcy importują 55,5 mln ton węgla kamiennego rocznie i są największym importerem węgla kamiennego w UE ( dane za 2015 r.) W tym 43,2 mln ton węgla energetycznego i 12,3 mln ton węgla koksowego). Najważniejszymi dostawcami były firmy z Rosji i innych państw WNP – 29,0 proc. Pozostałe dostawy pochodziły z Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Polski i Afryki Południowej
  2. Produkcja węgla brunatnego wyniosła w Niemczech 164,1 mln ton (dane za rok 2016, ale kopalnie węgla brunatnego w Niemczech dalej są rozbudowywane)
  3. blisko 515 energii w Niemczech wytwarzanych jest ze spalania paliw kopalnych , a wliczając w to energetykę jądrową (odpady promieniotwórcze) aż 71%

  Tak wygląda propaganda z Czerskiej

 • fctheduck

  Oceniono 9 razy 3

  Polska to prawdziwy skansen, zadupie mentalne cywilizowanego świata. Tkwimy w zaścianku opanowanym przez pasożytniczą stonkę z Watykanu, której jedynym celem jest pogłębianie ciemnoty głupich chłopie pańszczyźnianych i dymanie ich ile wlezie.

 • januszw53

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli górnictwo istnieje tylko dlatego, że tzw. rząd polski boi się górników, ale do czasu. Oj będzie bidaaaaa.

 • oelefante

  Oceniono 15 razy 3

  Emisja gazów cieplarnianych (w milionach ton, jako ekwiwalent emisji CO2):
  - Niemcy - 894,05
  - Wielka Brytania - 546,81
  - Francja - 440,84
  - Włochy - 420,82
  - Polska - 361,19

  Emisja CO2 na głowę mieszkańca (w tonach):
  - Irlandia - 12,65
  - Finlandia - 11,69
  - Czechy - 11,42
  - Holandia - 11,09
  - Niemcy - 11,0
  - Belgia - 10,17
  - Polska - 9,43
  - Dania - 9,38

 • kl0ss

  Oceniono 5 razy 3

  Sprowadzać Ruski węgiel, aby truć nim polskie dzieci!!!
  Wszystko po ta aby Matołżesz mógł wygrać na Śląsku. Takiego cynizmu w sobie nawet Satlin nie miał.

 • kasle

  Oceniono 11 razy 3

  Pisiory przez cztery lata utrwalali i subwencjonowali smierdzaca i zabijajaca enrgetyke.
  Zero strategii, kompletna porazka. Firmy energetyczne na gieldzie w stanie agonalnym.
  Oto poklosie rzadow ciemnoty.

 • melanocetus głębinowy

  Oceniono 13 razy 3

  No co aktualnie naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że węgiel z drugiego końca świata jest o wiele wiele zdrowszy dla środowiska, rząd jedynej nieomylnej wszechwiedzącej wie co robi ściągnięcie i koszty tego przedsięwzięcia są bez znaczenia.

 • absolute_dissent

  Oceniono 13 razy 3

  A co z wydobyciem węgla brunatnego w takich, dajmy na to, Niemczech? Wypowiedź eksperta najbardziej chciałbym przeczytać.

 • slawekas

  Oceniono 2 razy 2

  Fajny artykuł :) Kolejna przecudna manipulacja. Zła Polska. Weglowa. Cacy Niemcy. Tacy eko. Tylko o węgla kamiennym. A może dodamy słówko o spalanie węgla brunatnego. Gorszego przecież. A tego właśnie węgla wasza ekogermania spała rocznie 160 000 000 ton. O 100 000 000 ton więcej niż Polska. I taka jest jedna że stron medalu.

 • waw-el

  Oceniono 2 razy 2

  A czy tzw. minister Grad wraz z kumplami PO jest rozliczony z budowania elektrowni atomowej. 'Budowali' elektrownie 8 lat, zarabiali ogromnea kase. Nie zrobili nic. Teraz PiS bedzie budowal do 33 roku. Historia sie powtarza ... W Polsce sie Rabuje a nie Buduje.

 • xsawer

  Oceniono 2 razy 2

  A co z dziurą ozonową, miała nas wybić jak dinozaury? Czyżby została załatana? Przyszedł czas na węgiel.

 • aarvedui

  Oceniono 6 razy 2

  Tekst pełen manipulacji.
  19 ml ton węgla koksującego sprowadzone ? Niemcy sprowadzili ponad 50 mln ton.
  62 mln ton węgla kamiennego wydobyte ?
  cóż....Niemcy wydobyli ponad 170 mln ton....brunatnego.

  całe zużycie węgla w Unii
  brunatny : 370 mln ton
  kamienny : 226 mln ton

 • alien_disclosure

  Oceniono 4 razy 2

  Jak dobrze, że tak właśnie robimy. Kiedy opadnie afera "global warming" i zacznie się naprawdę robić bardzo zimno, okaże się, że węgiel zapewni nam przetrwanie. Ludzie niestety dali się nabrać, alarmiści jak dotąd wygrywają, a klimat i tak zrobi swoje.

 • tomek.tw30

  Oceniono 4 razy 2

  Jak widać najlepiej na "ociepleniu klimatu" wyszła rosja. Wszędzie w całej Europie pozamykali kopalnie i teraz importują go od rusków. Więc wiadomo skąd idą pieniądze na ocieplenie klimatu...... Celnie i w punkt.

 • partia

  Oceniono 4 razy 2

  Modelem dla biznesu węglowego może być rydzykowa geotermia. Wydrwigrosz z Torunia buduje ekonomicznie i energetycznie, od samego początku, deficytowe przedsięwzięcie w którym większość energii będzie pochodzić ze spalania gazu. Gdyby zbudował WYŁĄCZNIE GAZOWĄ ELEKTROCIEPŁOWNIĘ przedsięwzięcie byłoby o wiele tańsze, ale na coś takiego nie dostałby dotacji. Wody geotermalne, w tym wypadku o zbyt niskiej temperaturze, służą do tego samego, do czego w bajce pt. "Jak Cygan zupę z gwoździa gotował" służy gwóźdź. Do wyciągnięcia dotacji. Ile z tej dotacji zostanie zdefraudowane wprost i po chamsku nigdy się nie dowiemy bo Rydzyka nie obowiązuje polskie prawo. Ale też nie wprost zarobi, bo rozdając kontrakty i biorąc prowizje zyska też, poza szmalem, politycznie, umacniając swoje wpływy. Ale to nie koniec jego zysków a naszych strat. Kiedy już ruszy gazowa elektrociepłownia podgrzewająca wodę ze złoża to jej produkt będzie droższy od tego, który oferuje rynek, i tak już zdeformowany ukrytymi dotacjami państwowymi i wykoślawiony monopolem który doi odbiorców jak chce. Geniusz finansowy Rydzyk nie przekona klientów (i siebie samego) do płacenia za naszość i patriotyzm. On do tego nie dołoży bo nie w ciemię bity, patriotyzm i katolicyzm ciemnego ludu kończy się tam, gdzie zaczynają się pieniądze. Ciepło i prund z geotermii, dla propagandowego sukcesu, będą musiały być zawsze odroibinellę tańsze niż na rynku. Skąd Rydzyk weźmie na pokrycie deficytu? Nie wiem, ale już on coś wymyśli. Jego firmy wszak są utrzymywane przez państwo, a to co trafi do mieszkańców Torunia doszmalcuje samorząd nie chcąc podpaść Ojcu Chrzestnemu na którego pasku trzyma się władza popierana przez 40% ciemnoludów. I w efekcie przedsięwzięcie może nawet przynosić sporo zyski.

  W krajach Iberoameryki taki model funkcjonuje od 200 lat. Gospodarka jest niby kapitalistyczna ale zdominowana przez oligarchów których fortuny puchną dzięki symbiozie z państwem. Efektywność ekonomiczna takiego układu jest znikoma i bierze się z wyzysku ciemnego ludu czy rabunkowej eksploatacji zasobów naturalnych. Podobny system mamy w Raszce dzisiejszej w tej sprzed rewolucji tyż.

  Ciemny lud w tych krajach zasię wierzy, że jego nędza jest generowana przez wolny rynek, przez "kapitalizm" i globalizację, więc od czasu do czasu do władzy dochodzą tam etatystyczni demagodzy którzy w imię wolności wykańczają niemrawą oligarchię i zaprowadzający dobro zmianową gospodarkę opartą o własność państwową, co w efekcie rujnuje ekonomię kraju, powoduje brak podstawowych środków do życia i by reżym mógł się u władzy utrzymać, musi odwoływać się do totalitarnego terroru, jak na Kubie dekady temu i w Wenezueli dzisiaj.

  Pod władzą lobby energetycznego i różnych rydzyków (PGZ, państwowe stocznie, monopol paliwowy - wiele tego) raz: marnujemy nasze zasoby i szanse rozwojowe, dwa : edukujemy ciemny lud w nienawiści do "kapitalizmu" który owszem jest, ale ograniczony do frajerów którzy naprawdę wytwarzają wartość dodaną następnie w dużej mierze marnotrawioną przez oligarchów, tych całkiem priv,., tych związkowych i tych niby rynkowych ale rzeczywiście państwowych (spółki prawa handlowego skarbu państwa). Lud ciemny tak wyedukowany jest największym wrogiem samego siebie.

  Złą drogą podążamy, zaprawdę, powiadam wam.

 • mike689

  Oceniono 2 razy 2

  zamiast dotowac chora mafijna organizacje czyli czarnych te miliardy powinny byc przeznaczone na sluzbe zdrowia i ekologie czyli zamkniecie wszystkich kopaln , ale nie wegiel nas truje , szpitale nie sa w stanie nas wyleczyc ale czarni mowia ze mamy sie modlic
  proponuje referendum czy jestes za tym czy dotowac czarnych i kopalnie czy dotowac ekologe i sluzbe zdrowia , i ci co beda glosowac na czarnych i wegiel powinni miec zakaz dostepu do sluzby zdrowia bo i tak beda sie modlic i im to pomoze

 • marc.pl

  Oceniono 2 razy 2

  Co wy ku... z tymi Niemcami - wszyscy rzucili się na Niemców jak Kaczyński na Tuska. Polacy zapadają na nowotwory dróg oddechowych kilkakrotnie częściej jak Niemcy.

 • sebol19731

  Oceniono 6 razy 2

  dobra zmiano mieliśmy żyć w kraju mlekiem i miodem płynącym,w kraju odnawialnych źródeł energii ..co się stało

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 4 razy 2

  od 20 lat zajmujemy się projektowaniem i budową budynków pasywnych, albo o minimalnym zapotrzebowaniu na energie z kopalin (tzw norma minergie), od co najmniej 20 lat istnieją technologie pozwalające bez najmniejszego problemu na taki system budownictwa...
  niestety 90% naszych realizacji powstaje w Europie Zachodniej, gdzie budowanie domów ogrzewanych węglem jest po prostu niemożliwe..
  jak czytam takie artykuły to mam wrażenie że pochodzą z jakiegoś periodyku wydanego na Zachodzie przed druga wojna światową :-(

 • srv14

  Oceniono 8 razy 2

  To wszystko w ramach pomocy pis dla górników aby nie musieli się przemęczać oprócz tej formy pomocy inne łapówki wyborcze też sa juz przygotowane i na Śląsku bardzo chojnie rozdaje je Pinokio ( znany Ślązak , który już za młodu w przerwach od żmudnego procesu obalania komuny fedrował na dole tylko gwizdało) obiecując ,że będzie jeszcze więcej

 • scareb

  Oceniono 1 raz 1

  Górnik to ciężki zawód, ale nie tak cięzki jak sie wszytskim wydaje:
  ustawowo 7h pod ziemia, ale trzeba odliczyc:
  - zjazd/wjazd winda
  - na dole do przodka jest czesto 5-7 kilometrow, wiec trzeba pojechac kolejka lub z buta co czesto zajmuje nawet 1h w jedna strone
  Zostaje wiec jakies 4h pracy, max 5h jak jest blisko (raczej nie jest). Tu akurat jest to ciezka praca, w trudnych warunkach.
  Ale jest to tylko 4h i nie ma szans sie to opłacać.
  W europie zachodniej jest to lepiej zorganizowane, jest wiecej kolejek, a mniej chodzenia => wiecej efektywnej pracy, ale i tak przestaje to byc oplacalne.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 1 raz 1

  czy węgiel leżący na przykopalnianych hałdach został już zagospodarowany i nie ma go?

 • har_am

  Oceniono 1 raz 1

  Większe zapotrzebowanie na węgiel dowodzi że gospodarka rośnie. Całe szczęście że już nie rządzą teoretyczni ministrowie.

 • autonomy

  Oceniono 3 razy 1

  Takie pieprzenie. Niemcy niedaleko granicy z Polską mają trzy elektrownie opierające się na węglu brunatnym. Jedną z nich jest Jänschwalde, wystarczy pojechać nad Odrę w okolice Strzegowa, aby przekonać się jak eksploatowane jest środowisko po niemieckiej stronie. W planie jest zagospodarowanie terenów odkrywki aż do Gubina i nikt się nie przejmuje zanieczyszczaniem powietrza czy wyrąbywanie lasu pod odkrywkę. Oczywiście Polska, kraj z przewagą gospodarki rolnej jest największym trucicielem, 86% wydobycia w Europie, dobrze że nie 1000%. Dajcie spokój, taki kit wciskajcie swojemu psu, może uwierzy.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 1 raz 1

  To i tak nieźle, za tow. Edwarda przekraczało czasami 400 mln ton, więc tow. Jarosław ma jeszcze sporo do nadrobienia..

 • 1953maz

  Oceniono 5 razy 1

  Kochani mieszkancy wschodniej Polski i zwolennicy parti szczerej, dbajacej o wasz dobrobyt czyli parti PiSowców. Pamietajcie ze za kilka tygodni bedziecie glosowac na swoich ulubienców czyli na kaczynskiego, morawieckiego, i wielu wielu innych którzy staraja sie wam zlogodzic ciezkie zycie. Osoby te postanowily sprowadzajac wegiel z Rosji jak kiedys sami mówili od Putina a teraz wzbogacaja jego kasse . Co dostaja obywatele wschodniej polski wegiel od ruskich najgorszej jakosci wegiel sluzacy do wytrucia spoleczenstwa w dzielnicach wschodnich w podziece za oddane glosy na PiSuarów. CO2 które nie smierdzi ale was wszystkich wykonczy. Zycze powodzenia i pieknych dni zimowych z pisowskim CO2.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX