Płaca minimalna w 2020 roku. Rząd przyjął rozporządzenie. Ile brutto, a ile na rękę?

Od stycznia 2020 roku płaca minimalna będzie wynosiła 2600 zł brutto - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to wzrost o 350 złotych, czyli o 15,6 procent, w stosunku do 2019 roku. Dziś pensja minimalna wynosi 2250 zł brutto.
Zobacz wideo

Rząd przyjął we wtorek projekt rozporządzenia w sprawie wysokości płacy minimalnej oraz minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Podczas konferencji w Łowiczu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 stycznia 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 2600 zł brutto. Oznacza to, że pracownik otrzyma około 1900 zł na rękę. Wzrosnąć ma także stawka godzinowa. Od stycznia 2020 roku będzie ona wynosić 17 zł brutto za godzinę (w tym roku jest to 14,6 zł). 

2600 zł w 2020 roku i co dalej? PiS obiecuje wzrost pensji minimalnej do 4000 zł w 2023 roku

Na sobotniej konwencji PiS usłyszeliśmy, że od stycznia 2021 r. płaca minimalna wzrośnie do 3000 zł brutto, a do końca 2023 r. - do 4000 zł brutto. Zapowiedzi te budzą sporo kontrowersji. Choć politycy PiS tłumaczą, że Polacy powinni zarabiać na poziomie europejskim i chcą im to zapewnić, jeśli wygrają najbliższe wybory, ekonomiści ostrzegają, że taki skok minimalnych wynagrodzeń może zakończyć się katastrofą, zwłaszcza dla małych i średnich firm, których nie będzie stać na pensje dla pracowników.

W rozmowie z Next.gazeta.pl analityk Piotr Kuczyński mówił także o innych negatywnych skutkach pomysłu Prawa i Sprawiedliwości - przewiduje on, że jeżeli obóz rządzący zrealizuje swoje obietnice, masowo będą bankrutowały małe firmy, zwiększy się szara strefa,  a także wzrosną ceny - nie tylko w sklepach, ale także na rynku mieszkaniowym. O tym, że taki skok płacy minimalnej będzie dużym wyzwaniem dla małych przedsiębiorców mówiła także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która przyznała, że pomysł dot. wzrostu wynagrodzeń do 4000 zł brutto nie był z nią konsultowany. 

Więcej o:
Komentarze (30)
Płaca minimalna w 2020 roku. 2600zł brutto, a ile na rękę? Rząd przyjął rozporządzenie
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli będzie tak, że przyjdzie do roboty byle kto "z ulicy" i z mocy ustawy dostanie kasę jak doświadczony pracownik.

 • tygrys102

  Oceniono 3 razy 3

  wszyscy równo po 3000 zł...posłowie, ministrowie, prezydent i premier też !

 • tempa-dzida2

  Oceniono 5 razy 1

  Emerytury powinny rosnąć wraz ze wzrostem płacy minimalnej.
  WTEDY BYŁO BY I PRAWO I SPRAWIEDLIWIE.
  A jest tylko OBŁUDNIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 5 razy 1

  Sama płaca minimalne nie ma takiego znaczenia, nawet te 4000 to mało. Problem polega na tym, że to benchmark na podstawie którego liczy się wiele opłat i składek m. in ZUS dla milionów innych ludzi. Państwo na tym po protu zarobi, więc mówienie o jakimś robieniu dobrze klasie robotniczej to brednie. To jest wyłacznie robienie dobrze budzetowi kosztem przedsiębiorców i to tych najmniejszych.

 • guru133

  Oceniono 7 razy 1

  W LiDL-u koło mojego domu proponują pensję pomocnika menagera w granicach 3500 - 4900 z miesiąc brutto. Kaczyński nie nadąża, w2idać sam zakupów nie robi.

 • Abc Def

  0

  ceny w górę pensję w górę a co ma emeryt jak nie miał tak nie ma BANDYCI!!!

 • eskulapp

  Oceniono 4 razy 0

  Pomijając mega inflację skończy się to wieloma bankructwami i bankowo znacznym bezrobociem. Kto normalny zatrudni człowieka bez doświadczenia za 4 tys. Tak oto partia rządząca rujnuje nasz kraj.

 • pejsz-zbuk

  0

  Najpierw niech ogarną spekulantów którzy podbijają ceny. To nie "wolny rynek", ale ludzie kręcą ceny. Towaru jest tyle samo, kasa nie jest dodrukowana, więc co jest problemem podwyżek?

  osobnicy o duży parciu na kasę, jednostki chciwe, wyczuwające kasę i chętnych do jej wydawania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX