Warszawskie metro. Już 15 września otwarcie trzech nowych stacji drugiej linii. Trwają prace nad trzecią linią

Szwedzka, Targówek i Trocka to trzy nowe stacje drugiej linii warszawskiego metra, którymi pojedziemy już od niedzieli 15 września. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, pierwszy przejazd nową trasą będzie dla mieszkańców bezpłatny.

Jest to pierwszy etap realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii warszawskiego metra. Aktualnie działający centralny odcinek II linii metra ma ok. 6 km, na których zlokalizowanych jest 7 stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Trzy nowe stacje połączą się od niedzieli z tą ostatnią.

Uzyskanie pozwoleń na użytkowanie od służb wojewódzkich było elementem niezbędnym do uruchomienia wschodniego odcinka linii metra M2. W piątek, 13 września, dokumenty dotarły do stołecznego ratusza. Dzięki temu od najbliższej niedzieli pociągi będą mogły kursować już na pełnej trasie od Ronda Daszyńskiego do Trockiej

- czytamy na stronie Metra Warszawskiego.

>>> W Oslo autobusy jeżdżą na paliwie ze śmieci. Sprawdź.

Zobacz wideo

Pierwsza stacja - C16 "Szwedzka" - będzie pierwszą na zrealizowanym odcinku wschodnio-północnym. Znajduje się na Pradze-Północ, w okolicach skrzyżowania ulic Strzeleckiej i Szwedzkiej. Kolejna, C17 "Targówek" jest zlokalizowana nieopodal skrzyżowania ulic Pratulińskiej z Ossowskiego, a ostatnia - C18 "Trocka" - przy skrzyżowaniu ulicy Trockiej z Pratulińską. Jak zapowiedział rzecznik miasta, inwestycja nie zwalnia i trwają prace nad III linią metra. Zgodnie z zapowiedziami Rafała Trzaskowskiego nowy odcinek ma połączyć Gocław ze Stadionem Narodowym.

Inwestycja z unijnym wsparciem

"Budowa wschodniego odcinka M2 od torów za stacją Dworzec Wileński do komory odstawczej za stacją Trocka zakończyła się 10 maja" - podała spółka Metro Warszawskie. Budowa trwała prawie 38 miesięcy, a kwota kontraktu wyniosła 1,066 mld zł brutto. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Więcej o: