Na lotnisko w Pyrzowicach pojedzie pociąg. KE da 117 mln euro. Może też powstać terminal centralny

Komisja Europejska podjęła decyzję o przekazaniu 117 milionów euro na odbudowę linii kolejowej pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem. Dzięki tej inwestycji zapewniony zostanie dojazd koleją do lotniska w Pyrzowicach.
Zobacz wideo

Dzięki projektowi odbudowy linii kolejowej na trasie Tarnowskie Góry - Zawiercie zostanie przeprowadzona modernizacja i elektryfikacja 46 kilometrów linii kolejowych, które będą przebiegać przez powiaty zawierciański, będziński i tarnogórski. Inwestycja ta zakłada także budowę nowych stacji w województwie śląskim, w tym przy lotnisku w Pyrzowicach

Do lotniska w Pyrzowicach będzie dojeżdżał pociąg. Podróż z Katowic zajmie godzinę

Kiedy odbudowa linii kolejowych na Śląsku zostanie zakończona, z Katowic do Pyrzowic będzie można dojechać pociągiem w około godzinę. Dojazd do lotniska z Zawiercia potrwa 23 minuty, a z Tarnowskich Gór minut 17. Z informacji, do których dotarł "Dziennik Zachodni" wynika, że odbudowa ta ma się zakończyć w 2022 roku. Unia Europejska przeznaczyła na nią 117 mln euro, czyli ok. 506,3 mln złotych. Całkowita wartość projektu "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie" to ok. 741,8 mln złotych. 

W Pyrzowicach powstanie terminal centralny? Trwają analizy i badania

Budowa stacji kolejowej w Pyrzowicach to nie jedyna dobra wiadomość dla tamtejszego lotniska. Jak informuje porta wnp.pl, po 2025 roku w Pyrzowicach może powstać nowoczesny terminal centralny. Zarządzająca portem spółka rozpoczęła już analizy, które są potrzebne do rozpoczęcia tej inwestycji. Jeżeli plan ten uda się zrealizować, przepustowość lotniska w Pyrzowicach podniesie się do 10-12 mln pasażerów rocznie (obecnie jest to 6, a niebawem, gdy zakończy się przebudowa terminalu B, 8 milionów osób).

Więcej o: