Donald Trump szuka winnych ataku dronów w Arabii Saudyjskiej i sugeruje udział Iranu

"Mam powody sądzić, że znamy winowajcę" - powiedział Donald Trump, sugerując, że za atakiem z użyciem dronów na saudyjskie rafinerie stoi Iran. Do incydentu doszło w ostatni weekend, a światowe rynki zareagowały błyskawicznie skokiem ceny ropy.

Po sobotnich atakach na rafinerie, produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej spadła aż o połowę. To wprowadziło spore zamieszanie na światowych rynkach, przykładowo na giełdzie w USA baryłka ropy podrożała w stosunku do notowań z piątku o ponad 10 proc. do 61 dol. Analitycy przywidują, że cena nadal będzie rosła. Ale atak z użyciem dronów w Arabii Saudyjskiej wywołał także napięcia polityczne. 

>>> Trump chce kolejnej wojny handlowej. Tym razem z UE. Zobacz nasz materiał wideo:

Zobacz wideo

Donald Trump sugeruje Iran

Do ataku na obiekty wydobywcze przyznali się rebelianci Huti z Jemenu, wspierani przez Iran. Amerykański minister stanu Mike Pompeo powiedział jednak, że „nie ma żadnych dowodów, jakoby ataki kierowane były z Jemenu”.

Z kolei Donald Trump w typowym dla siebie stylu zasugerował we wpisie na Twitterze, że "ma powody sądzić, iż zna winowajcę". Większość komentatorów wpis odebrała jako wskazanie palcem na Iran. Prezydent USA podkreślił też, że jest w kontakcie z Arabia Saudyjską i oczekuje, że ta wskaże kto, jej zdaniem, stoi za atakiem na rafinerie, by USA mogły powziąć odpowiednie kroki. W ten sposób Donald Trump po raz pierwszy zasugerował możliwość militarnej odpowiedzi na sobotni incydent. Iran tymczasem zaprzecza, aby miał udział w sprawie.

Ryzyko globalnego konfliktu

Sytuacja geopolityczna staje się więc coraz groźniejsza i jak powiedział w poniedziałek w rozmowie z Next.Gazeta.pl Generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO, istnieje ryzyko, że lokalny konflikt w rejonie Arabii Saudyjskiej i Jemenu może szybko przerodzić się w konflikt globalny.

- Konflikt regionalny w Arabii Saudyjskiej i Jemenie bardzo szybko może przerodzić się z lokalnego w globalny, bo tam się ścierają potężne interesy gospodarcze - powiedział Bieniek. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Donald Trump szuka winnych ataku dronów w Arabii Saudyjskiej i sugeruje udział Iranu
Zaloguj się
 • jan.go

  Oceniono 4 razy 4

  Doczekaliśmy świata w którym nie można kibicować bez obrzydzenia którejś ze stron Może i Iran ale jak tu uwierzyć gdy najpierw kłamali z Irakiem a później z Libią a tak naprawdę kłamią na okrągło

 • lech17

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawe jak szybko odkryje, że to wina Tuska....

 • facio60

  Oceniono 9 razy 3

  Kto ma interes w skierowaniu podejrzeń na Iran? Komu Iran wygraża i grozi, że zmiecie to państwo z powierzchni ziemi?

 • Firma DUCAN Płock

  Oceniono 2 razy 2

  Raczej zrobił to Mosad Panie Prezydeńcie. Nie trzeba dziękować za te sugestię.

 • justas32

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba zobaczyć czy drony miały napis "Sdiełano w Rassiji" czy "Made in USA". Jeżeli w Rassiji to winna Arabia Saudyjska, jeżeli w USA to winny Iran ...

 • farcry3

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wiem, co Iran miałby osiągnąć tym atakiem. Moim zdaniem nawet ięcej traci, bo naraża się Trumpowi. Iran sam z siebie wciskał by do ręki Prezydenta USA casus belli ? Bez sensu. Choć biorąc pod uwagę, jakich świat wybiera sobie przywódców ( Trump, Johnson, Orban, Kaczyński, Erdogan, w Brazylii ....jeden lepszy od drugiego) to może i głupota rządzących jest coraz większa.

 • 2fat

  Oceniono 3 razy 1

  Mylę że spece amerykańscy i izraelscy dobrze odczytują precyzję śladów trafień i fakt że nie użyto uzbrojonych głowic.

 • an_ma_o

  Oceniono 9 razy 1

  Pomarańczowy dziadzius cos nadmiernie dziś podniecony ....jeszcze na zawal nam zejdzie

 • cmok_wawelski

  Oceniono 5 razy 1

  Trump The Prezydent z Bożej łaski i Tweetera.
  Już zapomniał jak się Saudowie tłumaczyli po zarżnięciu i pocięciu ciała tego dziennikarza w swoim konsulacie w Turcji i wyniesieniu fragmentów w walizkach dyplomatycznych?

  Te ich wyjaśnienta teraz moga mieć podobną wagę i ilość prawdy co witaminy w Coca-Coli...
  Atak był jakoby dronami ale nie pokazali ani strzępa śmigiełka żadnego drona a za to kawałki jakiejś rakiety gdzieś z pustyni. No to drony czy rakiety, bo różnica jest spora.

  Kiedy to głupek Trump wypieprzył głupka Boltona, który od zawsze namawiał na skok na Iran? W ub. tyg.? Ilość zamieszania jakie Trump generuje tymi swoimi Tweetami i 'konferencjami prasowymi' z silnikiem helikoptera pracujacym w tle jest tak duża, że dziennikarze nie nadążają z opisywaniem, żeby wiadomości nie były stare i nieistotne, zanim Trum nie wystrzeli z czymś następnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX