Etatowi księża w urzędzie skarbowym sporo kosztują. Średnia pensja to 4,7 tys. zł netto

Skarbówka zatrudnia kapelanów na etatach. Jak donosi Wirtualna Polska, za posługę dziesięciu księży, w ramach której odprawiają oni nabożeństwa i zapewniają duszpasterską opiekę nad pracownikami fiskusa, budżet państwa zapłacił 609 tys. zł w 2018 r.

Aby urzędnicy skarbówki mogli czuć się duchowo zaopiekowani i uczestniczyć w intencjonalnych nabożeństwach, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrudnia duszpasterzy wskazanych wcześniej przez biskupa jako właściwych do tej roli. W czasach rządów koalicji PO-PSL księża nie prowadzili "etatowej posługi" w urzędach.

Pieniądze za ewangelizację w skarbówce

Jak donosi Wirtualna Polska, która dotarła do danych Ministerstwa Finansów, średnie wynagrodzenie księdza etatowo ewangelizującego w placówkach fiskusa wyniosło w 2018 r. 4714 zł netto.

Łączny koszt zatrudnienia kapelanów w 2018 r. wyniósł 609 tys. zł (koszty uposażeń, nagród, świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej oraz koszty delegacji), z tego 565,7 tys. zł stanowiły uposażenia (uposażenia, nagrody 3 proc. z funduszu nagród, nagrody roczne i nagrody jubileuszowe)

- informuje cytowany przez serwis Piotr Walczak, od czerwca 2019 r. szef KAS i wiceminister finansów.

>>> Cezary Tomczyk: W 3 lata PiS podniósł kilkadziesiąt opłat i podatków.

Zobacz wideo

Kapelani pracują w skarbówce, bo mogą

Na jakiej podstawie księża pracują w skarbówce? Wyjaśniał to już w kwietniu tego roku minister Marian Banaś w odpowiedzi na interpelację posła Marka Sowy z PO w sprawie kwestii związanych z finansowaniem Kościoła i innych związków wyznaniowych. 

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że w udzielonej posłowi przez ówczesnego ministra finansów Mariana Banasia odpowiedzi napisano, iż działalność księży w skarbówce jest regulowana przez przepisy wprowadzone za rządów PiS w listopadzie 2016 r., a wynagrodzenie reguluje rozporządzenie ministra finansów z lutego 2017 r. Szczegółowe ustalenia są - jak wskazuje art. 10 ustawy o KAS - wynikiem bezpośredniego porozumienia KAS z Episkopatem.

Więcej o:
Komentarze (660)
Etatowi księża w urzędzie skarbowym sporo kosztują. Media: ponad 600 tys. rocznie za dziesięciu kapelanów
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 201 razy 199

  Ponad 600 tysięcy złotych na klechów w administracji skarbowej! Po jakiego choooya? Urzedasy nie mogą sobie, jak przykazał bóg, pójść w niedzielę do kościoła jak inne mohery?
  Dlaczego o tym zlodziejstwie opozycja nie trąbi trzy razy dziennie jak pisiarstwo krzyczało o zafajdanych osmiorniczkach ?!!?

 • franclajn

  Oceniono 146 razy 140

  W wojsku czarownicy, w skarbówce szamani, w szkołach guślarze, a szpitalach wróże i znachorzy, itd., itp. A potem mówią, że w ten sposób Niemcy doganiamy. My za 100 lat nawet Czech nie dogonimy z tym średniowieczem.

 • oneflesh

  Oceniono 139 razy 133

  czegoś nie łapię, księża kasują więcej kasy niż urzędnik państwowy w urzędzie? O co k.... chodzi, dorośli ludzie potrzebują opieki szamana w robocie bo jest za mało kościołów na dzielni?

 • 19orion87

  Oceniono 93 razy 91

  Podręcznikowy przykład pasożyta - katabas zatrudniony w US i pobierający wynagrodzenie dokładnie za nic. Tym powinna zainteresować się prokuratora, ale oczywiście nie ta "zerowa".

 • justas32

  Oceniono 90 razy 88

  Zdebilały, zdegenerowany kraj na usługach mafii watykańskiej ...

 • jurand48

  Oceniono 82 razy 78

  No i teraz wiadomo wreszcie skąd są dochody budżetu … po prostu wymodlone przez etatowych pracowników księży .

 • asia-loi

  Oceniono 75 razy 75

  To jest granda w biały dzień. To urzędnik skarbowy nie może iść do kościoła w swojej parafii?
  Kto na to pozwolił?

 • klodi_83

  Oceniono 74 razy 68

  Pasują do urzędu skarbowego jak ulał. I jedno i drugie patrzy jakby tylko wyciągnąć z obywatela ostatnią złotówkę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX