Brexit. Ambasador apeluje do Polaków, którzy chcą legalnie pozostać na Wyspach. "Niepokojąco niski poziom wniosków"

Ambasador RP w Londynie apeluje do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii o składanie wniosków dotyczących przyznania im statusu osiedlonego. Jak podkreśla, jest on konieczny, jeśli Polacy, niebędący obywatelami brytyjskimi, będą chcieli pozostać na Wyspach po brexicie.

W liście zamieszczonym w mediach społecznościowych ambasador Arkady Rzegocki przypomina, że od 29 marca każdy obywatel mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii musi rejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać status osoby osiedlonej lub status tymczasowy, jeśli chce pozostać tam po brexicie. Rząd brytyjski twierdzi, że trzeba dokonać tego do końca czerwca 2021 roku lub do końca 2020 w przypadku bezumownego brexitu. Ten obowiązek dotyczy wszystkich osób niebędących obywatelami brytyjskimi, niezależnie od statusu, również rezydentów.

Ambasador apeluje do Polaków, którzy chcą legalnie pozostać na Wyspach.

Z informacji, które upubliczniła ambasada wynika, że tylko 27 procent Polaków mieszkających i pracujących dziś na Wyspach złożyło wniosek o status osoby osiedlonej. Ambasador Rzegocki twierdzi, że to niepokojąco niski poziom. Jak podkreśla, to oznacza, że tysiące polskich obywateli może być narażonych na komplikacje w związku z nieuregulowanym statusem.

W kolejnym wpisie na Twitterze ambasador Rzegocki dodał, że zachęca wszystkich do "poważnego rozważenia możliwości powrotu do Ojczyzny. Szybko rozwijająca się gospodarka naszego kraju stwarza obywatelom coraz większe możliwości na rozwój i dobre warunki do życia w kraju".

Brexit. Jak Polacy mogą składać wnioski o przyznanie statusu osiedlonego?

Wniosek mogą składać osoby, które, licząc do 31.12.2020 r., będą zamieszkiwały na terytorium Wielkiej Brytanii przez 5 lat (w każdym roku co najmniej przez 6 miesięcy) oraz ich rodziny. - W przypadku dalszej rodziny osoby te muszą zamieszkiwać w Wielkiej Brytanii dnia 31.12.2020, bliższa rodzina (małżonkowie, partnerzy, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie) mogą dołączyć po tej dacie - napisano na stronie brexit.msz.gov.pl, gdzie znajdują się szczegółowe informacje o procedurze uzyskania statusu osoby osiedlonej. Osoby posiadające status osiedlonego będą mogły wjeżdżać do Wielkiej Brytanii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego do 31.12.2025 r.

Brexit. Oficjalna data to koniec października. Boris Johnson negocjuje

31 października to data wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson próbuje dokonać renegocjacji umowy rozwodowej z Unią Europejską. Na mocy brytyjskiego prawa brak porozumienia z UE wymusi na Johnsonie konieczność proszenia Brukseli o przełożenie brexitu o kolejnych 6 miesięcy. Mimo to Boris Johnson upiera się i powtarza, że żadnej zwłoki nie będzie. Część opozycji obawia się więc, że Boris Johnson będzie próbował zignorować prawo.

Więcej o: