Brexit. Ambasador apeluje do Polaków, którzy chcą legalnie pozostać na Wyspach. "Niepokojąco niski poziom wniosków"

Ambasador RP w Londynie apeluje do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii o składanie wniosków dotyczących przyznania im statusu osiedlonego. Jak podkreśla, jest on konieczny, jeśli Polacy, niebędący obywatelami brytyjskimi, będą chcieli pozostać na Wyspach po brexicie.

W liście zamieszczonym w mediach społecznościowych ambasador Arkady Rzegocki przypomina, że od 29 marca każdy obywatel mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii musi rejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać status osoby osiedlonej lub status tymczasowy, jeśli chce pozostać tam po brexicie. Rząd brytyjski twierdzi, że trzeba dokonać tego do końca czerwca 2021 roku lub do końca 2020 w przypadku bezumownego brexitu. Ten obowiązek dotyczy wszystkich osób niebędących obywatelami brytyjskimi, niezależnie od statusu, również rezydentów.

Ambasador apeluje do Polaków, którzy chcą legalnie pozostać na Wyspach.

Z informacji, które upubliczniła ambasada wynika, że tylko 27 procent Polaków mieszkających i pracujących dziś na Wyspach złożyło wniosek o status osoby osiedlonej. Ambasador Rzegocki twierdzi, że to niepokojąco niski poziom. Jak podkreśla, to oznacza, że tysiące polskich obywateli może być narażonych na komplikacje w związku z nieuregulowanym statusem.

W kolejnym wpisie na Twitterze ambasador Rzegocki dodał, że zachęca wszystkich do "poważnego rozważenia możliwości powrotu do Ojczyzny. Szybko rozwijająca się gospodarka naszego kraju stwarza obywatelom coraz większe możliwości na rozwój i dobre warunki do życia w kraju".

Brexit. Jak Polacy mogą składać wnioski o przyznanie statusu osiedlonego?

Wniosek mogą składać osoby, które, licząc do 31.12.2020 r., będą zamieszkiwały na terytorium Wielkiej Brytanii przez 5 lat (w każdym roku co najmniej przez 6 miesięcy) oraz ich rodziny. - W przypadku dalszej rodziny osoby te muszą zamieszkiwać w Wielkiej Brytanii dnia 31.12.2020, bliższa rodzina (małżonkowie, partnerzy, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie) mogą dołączyć po tej dacie - napisano na stronie brexit.msz.gov.pl, gdzie znajdują się szczegółowe informacje o procedurze uzyskania statusu osoby osiedlonej. Osoby posiadające status osiedlonego będą mogły wjeżdżać do Wielkiej Brytanii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego do 31.12.2025 r.

Brexit. Oficjalna data to koniec października. Boris Johnson negocjuje

31 października to data wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson próbuje dokonać renegocjacji umowy rozwodowej z Unią Europejską. Na mocy brytyjskiego prawa brak porozumienia z UE wymusi na Johnsonie konieczność proszenia Brukseli o przełożenie brexitu o kolejnych 6 miesięcy. Mimo to Boris Johnson upiera się i powtarza, że żadnej zwłoki nie będzie. Część opozycji obawia się więc, że Boris Johnson będzie próbował zignorować prawo.

Więcej o:
Komentarze (206)
Brexit. Ambasador apeluje do Polaków, którzy chcą legalnie pozostać na Wyspach. "Niepokojąco niski poziom wniosków"
Zaloguj się
 • kajman6

  Oceniono 49 razy 45

  Przecież sami chcecie aby MILIONY Polaków powróciło na "łono macierzy" a teraz " nawołujecie" ?
  Przecież tutaj w Polsce raj na ziemi?

 • 162tony

  Oceniono 33 razy 33

  "W latach 2014–2016 radny Miasta Krakowa z listy PiS"
  "W sierpniu 2016 otrzymał nominację na Ambasadora RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej."

  PIS... i wszystko jasne...

 • cezar85

  Oceniono 41 razy 33

  wystąpię jak będę chciał

  a nie dlatego, że mi jakiś pis'owski aparatczyk mówi

 • gr39

  Oceniono 36 razy 32

  Szybko rozwijająca się gospodarka naszego kraju stwarza obywatelom coraz większe możliwości na rozwój i dobre warunki do życia w kraju" - Żartowniś z Pana Ambasadora

 • staefun

  Oceniono 33 razy 31

  Zapraszamy do powrotu z heretyckiego multikulturowego piekła do Serca Europy - krainy gdzie bezdomni dają samochody w prezencie a potem umierają zaś banksterzy po przepisaniu majątku na żonę i zakupie działek po wyjątkowo promocyjnej cenie od papistów swobodnie sadowią się u steru państwa, chociaż sterem przecież wcale nie kręcą, bo robi to faktycznie pewien szeregowy poseł beż żadnego trybu, który chciał wybudować śliczne bliźniacze wieże, ale pewien wstrętny rodak Hitlera go oszukał, bo bezczelnie chciał, żeby szeregowy poseł mu zapłacił za wykonaną robotę.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 34 razy 30

  "...ambasador Rzegocki dodał, że zachęca wszystkich do "poważnego rozważenia możliwości powrotu do Ojczyzny. Szybko rozwijająca się gospodarka naszego kraju stwarza obywatelom coraz większe możliwości na rozwój i dobre warunki do życia w kraju".

  Panie Rzegocki co Pan robisz w tej Wielkiej Brytanii? Wracaj Pan do kraju miodem i mlekiem płynącym.

 • taunus68

  Oceniono 32 razy 26

  Wracajcie rodacy! Budować naszą,wielką socjalistyczną tfu wróć! Pisowską Ojczyznę...

 • matitalolo

  Oceniono 25 razy 21

  Polacy wracajcie do tego rezerwatu watykańskiego nad Wisłą. Tak chce duda , kaczyński i cały ten jego pis. Morawiecki załatwi wam super job za miskę ryżu. Obiecał to już podczas sesji nagraniowej w studiu u Sowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX