CNN o ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej: Prawdopodobnie został przeprowadzony z Iranu

Według śledczych z Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych atak na saudyjskie instalacje naftowe został przeprowadzony z irańskiej bazy, usytuowanej blisko granicy z Irakiem - twierdzi informator CNN.
Zobacz wideo

CNN, powołując się na wiedzę rozmówcy, znającego ustalenia toczącego się śledztwa, zdradza kolejne szczegóły na temat sobotniego ataku. Według źródła amerykańskiej stacji pociski zostały wystrzelone z bazy w Iranie, położonej blisko granicy z Irakiem. Przed dotarciem do celu, pociski według śledczych, miały przelecieć nad południowym Irakiem oraz przez przestrzeń powietrzną Kuwejtu. Władze Kuwejtu poinformowały o wszczęciu śledztwa w tej sprawie. 

Jak podaje stacja, pociski nie przeleciały nad Zatoką Perską, w pobliżu której amerykańskie i saudyjskie systemy radarowe są najmocniejsze. Chcący zachować anonimowość amerykański dyplomata przyznał z kolei w CNN, że o atakach z terenu Iranu świadczę dane wywiadowcze.

Na chwilę obecną Pentagon odmówił komentarza w sprawie.

Atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej

W sobotę największa rafineria w Arabii Saudyjskiej została zaatakowana przez drony. Doszło do poważnego pożaru maszyn kluczowych dla globalnych dostaw ropy naftowej. Do przeprowadzenia ataku przyznały się jemeńskie oddziały Huti twierdząc, został przeprowadzony przy użyciu 10 dronów. Huti to wspierany przez Iran rebeliancki ruch walczący w Jemenie z rządem. Rząd z kolei wspiera koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej.

Atak na rafinerię spowodował zmniejszenie o połowę jej produkcji ropy naftowej. Amerykanie w niedzielę pokazali zdjęcia satelitarne obiektu, by udowodnić, że ich analiza wskazuje na atak z północy lub północnego-zachodu czyli z terytorium Iraku lub Iranu - a nie z położonego na południu Jemenu.

Więcej o:
Komentarze (315)
CNN o ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej: Prawdopodobnie został przeprowadzony z Iranu
Zaloguj się
 • tysonc

  Oceniono 20 razy 14

  "Według śledczych z Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych atak na saudyjskie instalacje naftowe został przeprowadzony z irańskiej bazy, usytuowanej blisko granicy z Irakiem - twierdzi informator CNN."

  Tlumaczymy na jezyk polski:

  "Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach…"

 • owca888

  Oceniono 36 razy 14

  No, już wiadomo, potrzebna wojenka.
  Adrianek z gnomem liżący klamkę i wycieraczkę w Białaym Domu już zgłaszają polskie mięso armatnie.

 • feurig59

  Oceniono 50 razy 14

  Wygląda na klasyczny false flag - instrument USA to sprawowania władzy na świecie i temperowania niewygodnych.

 • atmt

  Oceniono 42 razy 14

  Słowo klucz: "prawdopodobnie". Niestety na podstawie tego słowa USA i przyjaciele zniszczyli już połowę Bliskiego Wschodu.

 • czarnyminio

  Oceniono 26 razy 12

  Światowi gracze , miłośnicy pokoju na własnych zasadach budują współczesne Gliwice. Proste a jakże skuteczne prowokacje a potem bum.

 • exspres

  Oceniono 24 razy 12

  Prawdopodobnie ,ha,ha

 • cozano

  Oceniono 25 razy 11

  Ktoś kiedyś powiedział, że USA nie potrzebuje dowodów, wystarczą powody żeby zaatakować kogoś militarnie. Tak było np. w przypadku Iraku.

 • zgr-edo

  Oceniono 25 razy 11

  Iran powiedział konkretnie. W razie ataku USA na Iran, zostanie zniszczony Izrael. Trump chyba się nie odważy na atak atomowy. Chociaż po tym świrusie można się wszystkiego spodziewać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX