Komentarze (160)
"Ograniczenie zatrudnienia", "owce się strzyże, a nie goli". Firmy po zapowiedziach ws. płacy minimalnej
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • jesiotr99

  Oceniono 2 razy 2

  Pracownik zarabiający 4 tys netto kosztuje firmę ponad 6 tys, (ZUS+pdof) do tego jego praca musi przynieść jakiś zysk firmie np 2 tys i od sprzedaży firma musi zapłacić jeszcze vat czyli przeważnie 23%. Wychodzi więc że pracownik musi wypracować ok 10 tys żeby firma mogła mu wypłacić 4 tys na rękę. Inaczej się to nie opłaca. Przyjmując 21 dniówek firma musi obciążyć klienta około 500 za dzień pracy. Oczywiście każdy pracownik się ucieszy a trzeba pamiętać że pracownikiem jesteśmy 8 godz a 16 godzin klientem i od cen dostaniemy mdłości .

 • ultraviolet24

  Oceniono 2 razy 2

  Większość prostych zawodów będzie zastąpiona robotami i skończy się na 60-80% bezrobociu. To już się dzieje w USA gdzie pracownicy Mcdonalda domagający się podwyżek są wyrzucani a w ich miejsce stawia się elektroniczne kioski i podajniki. Można ten proces spowalniać albo przyspieszać (właśnie poprzez sztucznie wymuszone podwyżki dla mniej wartościowych pracowników)

 • niewinna

  Oceniono 6 razy 2

  Zwolnię dwie pracownice. Mam mały biznes ale żywi te cztery, pięć rodzin. Będzie więcej pracy albo ograniczy się zlecenia. Ja w każdym razie przeżyję. Nie mam już kredytów a biznes mam wyszarpany wypruwaniem flaków przez lata. Czy tacy jak ja i moja rodzina też mamy zająć się czymś innym ? Czy lata inwestowania każdego grosza i krwawicy się nie liczą ? Dlaczego w Polce równa się wszystkich do korporacji ? Chory kraj.

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 2

  Polski prywatny biznes (niedługo powróci określenie "sektor nieuspołeczniony") jest twardy, przetrwał Hitlera i Stalina. Polscy biznesmeni coś wymyślą.
  Na przykład spiszą z pracownikiem lewą ugodę w sprawie ratalnego płacenia odszkodowania za zniszczone mienie firmy, potrącane z pensji.

 • aietes

  Oceniono 1 raz 1

  wystarczy popatrzeć na początki działalności Fundacji Prasowej Solidarność, Porozumienia centrum, Spółki Telegraf, aby dostrzec że kaczyński będzie dążyć aby podatnicy i państwowe firmy budowały imperium. Powiedział, że gdyby działał moralnie, nie miałby nic, a rządziłby Geremek. Demoralizacja to główna cech pis, pc i kaczyńskiego.

 • jesiotr99

  Oceniono 1 raz 1

  pis strzyże przy samej skórze lub jak kto woli, goli

 • romanromtek

  Oceniono 1 raz 1

  Nikt nie zwraca uwagi na inny aspekt tych obietnic - motywację do pracy = spadek wydajności pracy. Jeśli osoby bez żadnego wykształcenia (i nie chodzi mi o posiadany papierek tylko umiejętności) będą zarabiały tyle, to zaraz nauczyciele, lekarze, księgowe itp. będą coraz bardziej olewać swoją pracę, bo po co mam się starać skoro sprzątaczka zarabia tyle samo, do tego dochodzi sztucznie wywołany brak bezrobocia i mamy spadek wydajności pracy. Kiedyś ktoś mądry policzył iż w zdrowej gospodarce płaca minimalna nie powinna przekraczać 40% średniej płacy. Najpierw trzeba dbać o rozwój gospodarczy kraju a potem podnosić płace. Mieliśmy kiedyś system w którym wszyscy zarabiali tyle samo, dlaczego wtedy ludzie strajkowali?

 • gandalph

  Oceniono 7 razy 1

  Płaca minimalna, to znaczy samo jej istnienie, jest sabotażem gospodarczym, bo jest szkodliwa z każdego punktu widzenia. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, nie powinien wypowiadać się na tematy ekonomiczne. (Mogę ewentualnie wyjaśnić indywidualnie na privie, nie będę pisać tu elaboratów).

 • ewropejczyk

  Oceniono 10 razy -2

  1. W interesie pracodawców jest w ogóle zniesienie płacy minimalnej. Jeżeli nie znaleźliby Polaka za miskę ryżu, to będą lobbować (FOR, Leviatany, BCC, ...) za otwarciem granicy dla pracowników z poza UE.
  2. Udział płacy w kosztach/dochodach firm jest w Polsce jeden z najniższych w UE. Polscy pracodawcy mają jeszcze spory zapas w porównaniu np. z niemieckimi.
  3. Wyższe zarobki => wyższe wpływy z PIT => wyższe dochody miast - tyle przecież płakaliście po obniżce PIT z 18% do 17%
  4. Lepiej na pracodawcach wymuszać podwyższenie efektywności/wydajności i przez to pomagać też (głównie) POLSKIM pracownikom, niż z budżetu państwa (czyli naszych podatków) dopłacać pracodawcom do najniższych zarobków dla ich praconików (jak chce PO).

 • padakarodaka

  Oceniono 16 razy -2

  Czegoś tutaj nie rozumiem. Do niedawna, wszelkiej maści bcc, lewiatany i janusze biznesu twierdziły że: "mało kto teraz pracuje za najniższą krajową.
  Kwik się z tego zrobił, jakby gospodarka miała paść na ryj do końca tygodnia.
  Jak to w końcu jest z ilością zatrudnionych za najniższa krajową?
  Może bardziej chodzi o ukraińców? Przecież i tak zatrudniacie ich na czarno.

  W Polsce jest ponad dwa miliony ukraińów z czego składki i podatki płaci ich około 400 tys.
  " 421 tys. - tyle Ukraińców było zarejestrowanych w ZUS na początku stycznia 2019,
  441 tys - tyle Ukraińców było zarejestrowanych w ZUS w październiku 2018. "

  Za: Dziennikzachodni.pI

 • mocno_kwasny

  Oceniono 19 razy -3

  Zlikwiduję firmę i będę po 25 latach szukał etatu".

  dramat. po prostu się rozpłakałem :-)

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 17 razy -3

  polski byznesmen = oszust - szara strefa w polandii 19 % PKB

 • lukasz2711

  Oceniono 15 razy -3

  Jak panom pracodawcom nie podoba konieczność płacenia za pracę to zwijać firmę na wasze miejsce przyjdzie taki, któremu się opłaci. Wolny rynek nie znosi luk. Mniej pazerności Januszki i Grażynki mniej pazerności. Większość Polaków chciałaby mieć z kiosku z gazetami dom z basenem, samochód dla każdego członka rodziny oraz co roku wypasione wakacje. W związku z tym pracownik to zbędny koszt tylko że samemu się nie chce w okienku rajstopki podawać, terminów gazet pilnować.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 11 razy -3

  Polska ma jedne z najniższych kosztów pracy w UE - taka prawda janusze byznesu

 • Artur Cybulski

  Oceniono 4 razy -4

  No tak bo przecież tylko frajerzy pracują za 6tys miesięcznie ale podniesienie stawki minimalnej do 4 tys oznacza upadek gospodarki. Tylko debile mogą uwierzyć w coś takiego.

 • dziewczyna_murzyna

  Oceniono 6 razy -4

  Z tego badania wynika ze 80% pseudo biznesmenów płaci swoim pracownikom minimalną krajową

  Na drzewo banany prostować jak do biznesu się janusze nie nadajecie

 • franiux

  Oceniono 8 razy -4

  Zmniejszy się wypłaty pod stołem i zwiększy oficjalne i się wyjdzie na zero a pracownik do ręki dostanie mniej i tyle. Nie ma co panikować

 • Damian Kruk

  Oceniono 5 razy -5

  "wieksza placa wieksze wymagania" hahhhahaha wy za najnizsza ro macie wymagania z kosmosu hahhaha jebac was... Najnizsza do 3 tys. Ale netto prosze. Juz widze te kwikania januszy biznesu... Hahahahhaha

 • czarek75

  Oceniono 5 razy -5

  pracownikow sie strzyze a nie goli do golej skory bo za brama mordy moje stoi 10 desperatow. A ja mordy moje stawiam drugi dom latam co roku na karaiby i mam porsche cayenne. Mordy moje wszystko niedlugo zamkne i pojde na etat do biedronki za 3000 brutto.

 • tomcio55

  Oceniono 21 razy -5

  To podsumujmy teraz jaki Armageddon nas czeka wg czerskich specjalistów. Z tego co pamiętam Samorządy wstrzymają inwestycje, przedsiębiorcy będą masowo zamykać swoje świetnie prosperujące firmy, firmy drogowe przestaną budować drogi (to z dzisiaj) a do tego czeka nas masowe bezrobocie bo janusze biznesu sami zakasają rękawy i zwolnią tych krezusów którym do głodowej pensji będą zmuszeni dorzucić 300 zł. Coś ominąłem? Istny pogrom nas czeka !!!

 • ziomekp.1

  Oceniono 13 razy -5

  Polskie "janusze byznesmeny" jak zwykle płaczą (a Czerska ich jak zwykle żałuje) a obok tego artykułu mamy drugi pt. "Lidl poszukuje 1000 kandydatów do pracy".....................

 • Artur Cybulski

  Oceniono 6 razy -6

  W takim razie to są janusze a nie przedsiębiorcy. Najlepiej żeby wszyscy na nich pracowali za darmo i jeszcze im za to płacili. Oczywiście niektórzy debile też są przeciwni podniesieniu stawki bo im wystarczy zafundować miskę ryżu i zupy z brukwi dziennie i jeszcze będą szczęśliwi bo grunt żeby pisowi na złość zrobić.

 • azazel-pazuzu

  Oceniono 13 razy -7

  Pamiętam larum jak zamykano sklepy w niedzielę.
  Olaboga,co to miało się stać!
  Upadki sklepów,likwidacje,totalne bezrobocie i jeszcze gorsze rzeczy!
  Na razie wyszło na to,że w sklepach brakuje pracowników a jedyne problemy w handlu ma Tesco z zupełnie innych powodów zresztą...

 • megaron2

  Oceniono 12 razy -8

  Janusze biznesu biadolą jak zwykle. Tymczasem, GUS podaje "Liczba pracujących w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się w sierpniu 2019 o 2,6 proc. rok do roku". Firmy zatrudniają nadto 1,5 mln Ukraińców i mają 200.000 wakatów, przyda się więc zamknięcie niewydajnych biznesów i przeniesienie pracowników do wydajnych.

 • wierze_w_ateizm

  Oceniono 18 razy -12

  takiego syfu jak zafundował Polsce Tusk z Platformą Obywatelską

  Polscy przedsiębiorcy na lata nie zapomną

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX