Polskie miasta wyludniają się coraz szybciej. Najbardziej czują to w lubelskim i łódzkim. "Polaków dramatycznie ubywa"

Miasta w Polsce wyludniają się i proces ten przyspiesza - piszą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w raporcie. Przepytali oni w temacie demografii przedstawicieli prawie 300 miast - 45 proc. z nich widzi u siebie wyludnianie. Niektóre regiony kraju wyróżniają się szczególnie negatywnie.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przeprowadził badanie dotyczące demografii wśród przedstawicieli 295 małych i średnich miast. Wynika z niego, że 45 proc. z nich uważa, że są miastem wyludniającym się. Wskazania są jednak różne w różnych częściach Polski.

Polskie miasta się wyludniają

Największy udział takich miast jest w województwach lubelskim i łódzkim - to odpowiednio 65 i 64 proc. Ponad połowa małych i średnich miast ocenia się jako wyludniające się także w województwach podkarpackim (58 proc.), opolskim (55 proc.) i śląskim (54 proc.).

Najmniejszy problem wydają się mieć miasta z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Jak precyzują eksperci PIE, spadek liczby mieszkańców miast połączony jest z niewielkim wzrostem liczby mieszkańców wsi. To "wynika głównie ze zjawiska suburbanizacji, czyli przenoszenia ludności z miast na tereny podmiejskie", czemu sprzyja upowszechnienie posiadania samochodu.

Demograficzny problem

Trend lekkiego przyrostu liczby ludności wsi potwierdza raport GUS . Zgodnie z nim, miasta będą się dalej wyludniać, a liczba ludności wsi pozostanie na stabilnym poziomie i na w 2050 roku będzie tam mieszkać 45 proc. Polaków - w 2018 roku było to 40 proc. Ogółem jednak, w latach 2012-2018 liczba ludności Polski spadła o ponad 127 tys. osób. "Na podstawie raportu GUS prognozuje się, że Polaków dramatycznie ubywa oraz że ten trend będzie się utrzymywał. W najbliższym ćwierćwieczu ma nas być mniej o 2,8 mln osób" - przypominają eksperci.

To nie są jednak wcale jeszcze najczarniejsze prognozy, o których mówi ekspert PIE:

Zobacz wideo

Zobacz też: Polsce grozi katastrofa demograficzna? Kryzys już się zaczyna. "Powinniśmy przestać o tym mówić w czasie przyszłym"

Więcej o:
Komentarze (198)
Polskie miasta wyludniają się coraz szybciej. Najbardziej czują to w lubelskim i łódzkim. "Polaków dramatycznie ubywa"
Zaloguj się
 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 109 razy 49

  Nie ma żadnego „demograficznego problemu” -- ludzie w takiej liczbie są na ziemi plagą. Ubywanie Polaków to BARDZO POZYTYWNA zmiana. Na takim terytorium, jak Polska powinno być nie więcej jak 5 mln ludzi. Poza tym mniej Polaków to mniej smrodu ze spalanych śmieci, mniej złomu i chamstwa na drodze, mniej zeżartych schabowych i spalonych i wyrzuconych durnych zniczy na durne „święto zmarłych”. Ziemia odpocznie, jak Polaków ubędzie.

 • kataryniarski

  Oceniono 60 razy 36

  Ale że raj na ziemi Lubelskie i Podkarpacie się wyludniają? SZOK! Przecież tam mieszka sóweren! Tam jest POLSKA!

  :P

 • elenem

  Oceniono 40 razy 32

  Bo ludzie młodzi wyjeżdżają za granicę !
  Sama spotkałam w wakacje wielu polskich studentów deklarujących chęć pozostania za granicą, wolą Francję lub Szwajcarię, proszą żeby im pomóc z legalizacją pracy.
  A Polska.. cóż pozostanie wymierający elektorat PIS, nawet 500+ nie pomoże.
  Mądrzy ludzie uciekają od zacofania i zabierają swoje dzieci.

 • jestem_bo

  Oceniono 29 razy 23

  Ja mam wręcz odrotne spostrzeżenie.
  Jest nas zbyt dużo, nie mam gdzie zaparkowac, permamentne korki na ulicach.
  Do lekarza specjalisty czekam rok

 • krajek13

  Oceniono 19 razy 15

  feldkuratkatz napisal cos co mnie bardzo rozbawilo - oto wym,yslil on (moim zdaniem) swietny slogan dla opozycji jesli chodzi o nadchodzace wybory - "pierdyliard plus" - wlasnie pod takimi napisami powinna sie opozycja podpisac - z PiSem i 'starym' wschodem raczej nie wygramy ale zart jest potezna bronia - a "pierdyliard plus" po prosu PiS osmieszy

 • rozterka47

  Oceniono 20 razy 14

  i będzie dalej ubywać, jak PIS dalej będzie dociskał mikro i małych przedsiębiorców , co młodsi zamkną firmy i wyjadą , ich pracownicy tez ,
  inteligencka młodzież nie widzi przyszłości w tym spisiałym kraju więc będzie wyjezdżać

  drzyjcie emeryci bo braknie na emerytury , nie , nie na trzynaste , na zwykłe comiesięczne

 • wdechwydech

  Oceniono 16 razy 12

  przenoszą się tam gdzie nie ma wrogiego ludziom rządu

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 20 razy 12

  Kolejny dowód na to że 500 idzie na "przelew" a nie na dzieci czy planowanie rodziny...
  Dopóki 500+ nie będzie dodatkiem do pensji, to pozostanie socjalem dla patologii i wspomaganiem naszego monopolu spirytusowego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX