Czterodniowy tydzień pracy w Danii. Innowacyjny pomysł w jednej z gmin

Dania słynie z nowatorskich pomysłów. Urząd gminy Odsherred testuje czterodniowy tydzień pracy. Pracownicy będą mieli wolne piątki.

Około 300 pracowników gminy Odsherred w Danii przez najbliższe trzy lata będzie pracować od poniedziałku do czwartku. Innowacyjny pomysł Duńczyków bierze pod uwagę efektywność pracowników oraz indywidualizację kontaktów z mieszkańcami. 

>>> Marcelina Zawisza o tym, czym Lewica rózni się od PiS. "Chcemy wzmocnić Państwową Inspekcję Pracy". Zobacz nasz materiał wideo: 

Zobacz wideo

Dania. Ile godzin w tygodniu będą pracować w urzędzie gminy?

Pracownicy urzędu gminy będą pracować przez 35 godzin w tygodniu, więc zaledwie o 2,5 godziny krócej niż reszta mieszkańców skandynawskiego kraju. Wszystko dlatego, że w jeden z dni tygodnia urząd zostanie otwarty godzinach 7-19.

To nie jedyna zmiana. Nowatorska gmina planuje również wprowadzić indywidualne możliwości kontaktowania się mieszkańców z urzędnikami. Pomysł ma być testowany przez trzy lata. 

- Mieszkańcy będą mogli zadzwonić zarówno przed jak i po godzinach pracy. To powinno nam pozwolić lepiej świadczyć usługi jednocześnie dając pracownikom dodatkowy dzień wolny

- powiedziała Kirsten Lund Markvardsen, szefowa działu kadr gminy Odsherred, cytowane przez "Puls Biznesu". 

Dania wysoko w rankingu najmniej pracujących narodów. Jak wygląda sytuacja Polaków? 

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2018 roku Duńczycy spędzają w pracy 1410 godzin rocznie. Z krajów UE jedynie ich południowi sąsiedzi, Niemcy, pracują mniej. 

Jak w tym zestawieniu prezentuje się Polska? Przeciętnie Polacy pracują przez 1928 godzin rocznie, będąc trzecim najbardziej zapracowanym narodem w Europie po...Grecji oraz Rosji. 

Więcej o: