Czterodniowy tydzień pracy w Danii. Innowacyjny pomysł w jednej z gmin

Dania słynie z nowatorskich pomysłów. Urząd gminy Odsherred testuje czterodniowy tydzień pracy. Pracownicy będą mieli wolne piątki.

Około 300 pracowników gminy Odsherred w Danii przez najbliższe trzy lata będzie pracować od poniedziałku do czwartku. Innowacyjny pomysł Duńczyków bierze pod uwagę efektywność pracowników oraz indywidualizację kontaktów z mieszkańcami. 

>>> Marcelina Zawisza o tym, czym Lewica rózni się od PiS. "Chcemy wzmocnić Państwową Inspekcję Pracy". Zobacz nasz materiał wideo

Zobacz wideo

Dania. Ile godzin w tygodniu będą pracować w urzędzie gminy?

Pracownicy urzędu gminy będą pracować przez 35 godzin w tygodniu, więc zaledwie o 2,5 godziny krócej niż reszta mieszkańców skandynawskiego kraju. Wszystko dlatego, że w jeden z dni tygodnia urząd zostanie otwarty godzinach 7-19.

To nie jedyna zmiana. Nowatorska gmina planuje również wprowadzić indywidualne możliwości kontaktowania się mieszkańców z urzędnikami. Pomysł ma być testowany przez trzy lata. 

- Mieszkańcy będą mogli zadzwonić zarówno przed jak i po godzinach pracy. To powinno nam pozwolić lepiej świadczyć usługi jednocześnie dając pracownikom dodatkowy dzień wolny

- powiedziała Kirsten Lund Markvardsen, szefowa działu kadr gminy Odsherred, cytowane przez "Puls Biznesu". 

Dania wysoko w rankingu najmniej pracujących narodów. Jak wygląda sytuacja Polaków? 

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2018 roku Duńczycy spędzają w pracy 1410 godzin rocznie. Z krajów UE jedynie ich południowi sąsiedzi, Niemcy, pracują mniej. 

Jak w tym zestawieniu prezentuje się Polska? Przeciętnie Polacy pracują przez 1928 godzin rocznie, będąc trzecim najbardziej zapracowanym narodem w Europie po...Grecji oraz Rosji. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Czterodniowy tydzień pracy w Danii. Innowacyjny pomysł w jednej z gmin
Zaloguj się
 • 213g

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro interesanci będą mogli ich molestować telefonicznie w wolnym czasie to słaba ta zmiana, zyskają parę godzin a przez kilknascie będą pod telefonem.

 • wqcyzx

  Oceniono 2 razy 0

  Ze wszystkich pomysłów neokomunistów ten dotyczący skrócenia czasu pracy jest jedynym jaki byłbym skłonny poprzeć.

 • druga_wieza

  Oceniono 4 razy 0

  W Łodzi są całe ulice meneli, którzy mają zerodniowy tydzień pracy i są opłacani przez państwo.

 • jack_flash

  Oceniono 2 razy 0

  E tam, nasi w PE to pół dnia w porywach.

 • pierwszychamrp

  Oceniono 7 razy -1

  Wolne piątki? Ja np. nienawidzę poniedziałków, a w piątek, kiedy wiadomo, że to już ostatni raz, do pracy idę bardzo chętnie.

 • 1group

  Oceniono 5 razy -5

  Przygotowują grunt pod migrantów,wiedzą,że inżynierowie z Afryki nie lubią się przemęczać. :)

 • lolik52

  Oceniono 8 razy -6

  a co produkuje Dania?świńskie ogony oraz rogi i kopyta?no,to mogą sobie pozwolić na nic nierobienie,biórwy i inne gryzipiórki też uja robią to moga ich pognać do domu.
  I nie jest to takie innowacyjne,w Nowej Zelandii też pracują( a nie eksperymentują) cztery dni wq tygodniu,coś dziwnie wspólnego mają te kraje:) oba państwa specjalizują się od dekad w prostowaniu bykom ogonów i innymi rolniczymi praktykami,widać ten typ zajęcia tak ma.
  Jakby mieli rozwinięty sektor przemysłowy to uja by im dali trzy dni wolnego.Dodam że murzyni w Afryce też mają krótki tydzień roboczy,o ile go mają,zazwyczaj leżenie pod palma i oczekiwanie aż banan czy kokos spadnie to już nie praca,a oni mają takie zajęcie,no i klepanie dzieci,na zmianę z biedą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX