Allianz Global Wealth Report to istniejący od 10 lat ranking najbogatszych krajów. Analizuje on aktywa finansowe oraz wysokość zadłużenia gospodarstw domowych. Polska utrzymała się w nim na 36. miejscu, natomiast warto zaznaczyć, że zestawienie obejmuje jedynie 50 krajów.
Ranking najbogatszych krajów. Jak wygląda sytuacja Polski?
Polska od lat utrzymuje stabilną pozycję w rankingu. Wg raportu aktywa finansowe netto w naszym kraju to 8080 euro na jednego mieszkańca i jest to spadek o 0,8 proc. względem ubiegłego roku. Niepokojący może być fakt, że to pierwsza obniżka Polski w tym aspekcie od 2011 roku.
Od lat stabilny jest również poziom zadłużenia gospodarstw domowych. W 2018 roku wskaźnik ten wyniósł 35,6 proc. Co ciekawe, na przestrzeni 8 lat to wzrost o zaledwie 0,6 proc. Analitycy podkreślają, że jest to zasługa przede wszystkim silnego wzrostu gospodarczego Polski.
Z krajów europejskich Polska wyprzedziła chociażby Bułgarię (37. miejsce) oraz Rosję (42.), natomiast znalazła się m in. za Czechami, Litwą, Łotwą czy Węgrami. Bezpośrednio nad nami znalazła się 35. Malezja.
Stany Zjednoczone na czele, rozwijająca się Europa Wschodnia. Oto kilka wniosków z rankingu najbogatszych krajów świata
Według analityków najbogatszym krajem świata są Stany Zjednoczone, które wyprzedziły w tym zestawieniu Szwajcarię. Ich aktywa finansowe na jednego obywatela wynoszą ponad 184 tys. euro. Eksperci twierdzą, że powodem tego jest umocnienie się pozycji dolara na światowych rynkach.
Jak wygląda sytuacja naszej części Europy? Po raz pierwszy od 2011 region Europy Śr-Wsch. rozwijał się szybciej niż Ameryka Łacińska i Azja (bez Japonii), osiągając wzrost aktywów brutto o 8 proc przy 7,1 proc. Ameryki i 1 proc. spadku Azji.
Według zestawienia sytuacja gospodarcza na świecie jest niepokojąca. Po pierwsze w 2018 roku wszystkie kraje uprzemysłowione odnotowały straty zasobów finansowych, a globalne ceny akcji spadły aż o 12 proc. Jest to wynikiem sporego zamieszania na rynku światowym spowodowanym Brexitem oraz wojną handlową pomiędzy Chinami, a Stanami Zjednoczonymi. Jeśli chodzi o azjatyckiego hegemona, rzuca się w oczy potężny i nieustający wzrost zadłużenia gospodarstw domowych.