30-krotności składek na ZUS. Jacek Sasin o zniesieniu limitu: Decyzja już zapadła

Wicepremier Jacek Sasin w ostatnim wywiadzie odniósł się do limitów składek wpłacanych przez pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Polityk zapewnił, że proponowane przez rząd rozwiązania nie zmienią na gorsze sytuacji pracowników czy osób prowadzących działalność gospodarczą.
Zobacz wideo

W sprawie zmian w składkach ZUS wypowiedział się między innymi wicepremier Jacek Sasin, który w rozmowie na antenie Polsat News przyznał, że rząd ma już przygotowane rozwiązania w tej sprawie. Przy okazji polityk uspokoił: - To jest rozwiązanie, które w żadnym wypadku nie zmienia na gorsze sytuacji absolutnie zdecydowanej części osób, które pracują czy prowadzą działalność gospodarczą.

Jacek Sasin: Decyzja o zniesieniu limitu 30-krotności składek ZUS już zapadła

Jacek Sasin jest zdania, że obecny system limitu 30-krotności składek ZUS premiował osoby, które zarabiają najwięcej, a obciążenia wynikające z płacenia podatków powinny być takie same dla wszystkich. - Szczególnie niedobrym modelem jest konstruowanie składek, które płacą pracownicy i przedsiębiorcy w taki sposób, że ci, którzy zarabiają mniej, płacą więcej, a ci, którzy zarabiają więcej, płacą mniej - powiedział wicepremier.

W projekcie budżetu Polski na 2020 rok znalazł się zapis, z którego wynika propozycja rządu na zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Projekt z tym zapisem został przyjęty przez parlament pod koniec sierpnia. Zapis ten oznacza zniesienie dotychczasowego limitu 30-krotności ograniczenia składek na ubezpieczenie ZUS. Limit zakładał, że pracownik, który zarobi w ciągu roku więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia, nie musi opłacać składek ZUS. W 2019 roku limit ten wynosił 11 912 złotych brutto miesięcznie. Jeśli rząd przyjmie ten projekt, to pracodawcy będą musieli liczyć się ze wzrostem kosztów zatrudnienia specjalistów, a sami pracownicy otrzymają mniejsze wynagrodzenie.

W rozmowie w TVN24 rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że sprawa ta jest przesądzona - Jest to wpisane w projekcie budżetu, więc raczej jest już to przesądzone - Oczywiście ja nie wykluczam, że coś może być zmodyfikowane, tak jak w każdym projekcie budżetu (...), natomiast na tę chwilę jest plan wprowadzenia. Rzecznik zapewniał że zmiana ma dotyczyć tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, a osoby zatrudnione w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej będą nadal płaciły zryczałtowaną składkę ZUS-owską.

Więcej o:
Komentarze (145)
30-krotności składek na ZUS. Jacek Sasin o zniesieniu limitu: Decyzja już zapadła
Zaloguj się
 • 1234pablo

  Oceniono 39 razy 37

  Generalnie chodzi o to, żeby zabrać pieniądze już teraz, a ktoś kiedyś niech się martwi jak wypłacać emeryturę. Taki sposób zadłużania państwa, którego nie obejmą wskaźniki długu publicznego.

 • helikopter69

  Oceniono 26 razy 22

  Ale matematyk/perukarz Sasin ty z kim się na głowy pozamieniałeś? Przeciętny Kowalski płaci na zus 1 składkę miesięcznie czyli 12 rocznie. Przedsiębiorca zarabiający więcej ma "luz" od ZUSu po zapłaceniu 30 takich składek w wymiarze maksymalnym(Kowalski nie koniecznie), a na koniec nie będzie korzystał z ZUS, bo go na to będzie stać. To dlaczego chcecie łupić tych, którzy zarabiająca rozwój kraju i pracowników? CO WAM nieroby zrobili przedsiębiorcy? Jeżeli ja 20 lat uczyłem się za granicą - państwo nie dało mi 1 zł na to -i dzisiaj zarabiam bo się uczyłem, to co WAM nieroby do tego? By Brajanek i Dzesika dostali 500+, by szeregowy poseł na swoją ochronę od państwa dostawał grube miliony? Mam w dudzie takie państwo!

 • droch

  Oceniono 22 razy 20

  Wśród rządowych kłamców ten jest wyjątkowo bezczelny. W latach 90. została zawarta umowa z Polakami, że w zamian za niższą emeryturę, państwo nie będzie pobierać więcej składek na ZUS niż określone limitem.
  Teraz komuna to chce Polakom zabrać.

 • kms2x

  Oceniono 20 razy 18

  Po nich, kwa mać, potop. Przygotowuja rozbiory jak poprzednia Targowica? Miejmy nadzieję, że też skończą na szubienicach. Jak tamci.

 • tomke

  Oceniono 17 razy 15

  Sluszna linie ma partia! Zainkasuje 10 razy wyzsze skladki, pieniadze od razu przepusci. W koncu nowe limuzyny do rozbijania przez SOP tanie nie sa, odrzutowiec tez trzeba za cos tankowac. A nastepcy niech sie martwia skad wziac na wyplate 10 razy wyzszej emerytury.

  Ewentualnie jak ktos szybko przejdzie na emeryture, to sie go w TVP wyzwie od pazernych ze chce tyle pieniedzy kiedy dzieci w Etiopii gloduja po sprawie.

 • terazjakinick

  Oceniono 16 razy 14

  " Szczególnie niedobrym modelem jest konstruowanie składek, które płacą pracownicy i przedsiębiorcy w taki sposób, że ci, którzy zarabiają mniej, płacą więcej, a ci, którzy zarabiają więcej, płacą mniej - powiedział wicepremier."

  Logika i matematyka alternatywna.... :D

 • norman67

  Oceniono 14 razy 12

  To jest państwo w którym pracujący utrzymują nierobów, dzieciorobów i kler.

 • evergreen111

  Oceniono 18 razy 12

  Do Kanalii (kanalia: cytat z J.K.), Sasina i innych pisowskich szkodników oraz zwykłych PRZESTĘPCÓW: kiedy wasz truchła już zgniją, kolejne rządy będą musiały wypłacać emerytury po 30-40 i 50 tysięcy!
  Ale co tam, durnie i sabotażyści, po nas choćby potop, co panie Sasin???

 • gruszka1

  Oceniono 11 razy 11

  PiS kompletnie nie myśli przyszłościowo. Teraz uderzą w bogatych przedsiębiorców. Ci może nie zbankrutują, ale będą musieli zaprzestać dalszych inwestycji, to z kolei uderzy w firmy budowlane, dojedzie do zwolnień itp. Dodatkowo, przez decyzję PiSu za parę lat kiedy pracodawcy pójdą na emeryturę, będzie trzeba im wpłacić gigantyczne emerytury. Ciekawe skąd wtedy wezmą pieniądze?
  PS. Dodatkowo przy okazji emerytur i ofe PiS chce nam zabrać 15% z naszych pieniędzy, na pytanie dlaczego odpowiadają, bo tak postanowiliśmy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX