Oświadczenie majątkowe Mariana Banasia - co zawiera? Dom, mieszkania, kamienica

Marian Banaś, obecny szef NIK, obejmując tekę ministra, złożył oświadczenie majątkowe. Dokument wciąż widnieje na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Oto, co się w nim znajduje.

Marian Banaś, szef NIK, a wcześniej minister finansów, w niedzielę zapowiedział pozew w związku z publikacją materiału "Superwizjera TVN". Autor reportażu pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny" analizował m.in. nieruchomości wpisane do oświadczenia majątkowego przez Banasia.

>>> Aleksander Kwaśniewski komentuje sprawę szefa NIK-u, Mariana Banasia. Zobacz nasz wywiad: 

Zobacz wideo

Oświadczenie majątkowe Mariana Banasia - co zawiera?

Jeszcze wczoraj Radio ZET donosiło, że "ostatnie oświadczenia majątkowe Mariana Banasia, złożone przy obejmowaniu resortu finansów, zostały usunięte ze strony kancelarii premiera". My je odnaleźliśmy - Marian Banaś figuruje w wykazie jako były minister. Co znajduje się w dokumencie?

Na samej górze znajduje się dopisek, który wyjaśnia powód złożenia dokumentu" "Objęcie stanowiska z niem 04.06.2019 r."

W rozdziale pierwszym, w punkcie pierwszym, Marian Banaś wymienia dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Położony jest na działce o wielkości 30 arów. Jako tytuł prawny widnieje "własność żony"

Następne jest mieszkanie własnościowe o powierzchni 76 metrów kwadratowych. Jest to współwłasność z żoną.

Kolejnym składnikiem majątku zadeklarowanym przez Mariana Banasia jest gospodarstwo rolne o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych. Mieści się na nim "dom rodzinny o powierzchni 50 metrów kwadratowych". Tytuł prawny to własność.

W punkcie "inne nieruchomości" Marian Banaś wpisał "nie posiadam".

Szef NIK wpisał do oświadczenia posiadane środki pieniężne w kwocie ok. 121 tys. zł, 7308 dol. i 1500 euro.

W rozdziale drugim oświadczenia znajduje się osobne miejsce na "mienie nabyte od Skarbu Państwa". W tym polu Marian Banaś wpisał "lokal mieszkalny o powierzchni 71 metrów kwadratowych plus dwie komórki gospodarcze o powierzchni 7 m". Nieruchomość została zakupiona w 2018 roku na własność. 

Innym składnikiem majątku zadeklarowanym przez Mariana Banasia w rozdziale "III" są udziały w jednej z fundacji warte ok. 400 zł.

Marian Banaś nie posiada też mienia ruchomego (np. samochodu) o wartości przekraczającej 10 tys. zł, ani zobowiązań finansowych w wysokości przekraczającej taką samą kwotę. 

Co jeszcze Marian Banaś wpisał w oświadczeniu majątkowym?

W kontekście reportażu TVN najbardziej interesujące składniki majątku Mariana Banasia znajdują się na ostatniej stronie oświadczenia.

W polu "inne dodatkowe dane o stanie majątkowym" Marian Banaś wpisał dwa punkty. W pierwszym "mieszkanie własnościowe o powierzchni 40 m". W drugim "kamienica własnościowa o powierzchni 400 m, własność". W punkcie trzecim znajduje się natomiast "Lokal wymieniony w części II [oświadczenia -red]. Dochód z wynajmu w.wymienionych nieruchomości". Dochód osiągnięty z tego tytułu wyniósł w roku 2018 65,7 tys. zł.

CBA przedłużyło kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia

Centralne Biuro Antykorupcyjne w lipcu informowało o tym, że przedłużyło kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia - ówcześnie ministra finansów. Analiza rozpoczęta 16 kwietnia ma potrwać nie dłużej niż do 16 października. Według pierwotnych planów mogła zakończyć się już w lipcu.

Czytaj też: Marian Banaś, minister finansów, pod lupą. CBA prześwietla konta. 'Sam wnioskował o kontrolę'

CBA bada oświadczenia majątkowe Mariana Banasia z lat 2015-2019 na wniosek samego Banasia. Deklaruje też, że w pełni współpracuje z CBA, m.in. wyraził organowi zgodę na wgląd w indywidualne rachunki bankowe.

Więcej o: