Lublin. 15 mln zł do wydania z budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 149 projektów

Budżet obywatelski na rok 2020 w Lublinie będzie wynosił 15 mln zł. Od dzisiaj mieszkańcy miasta mogą wybierać spośród 149 projektów. Głosowanie potrwa do 10 października.
Zobacz wideo

Od 23 września do 10 października lublinianie mogą bezpośrednio decydować o tym, co zmieni się w ich mieście w najbliższym czasie. Środków finansowych oraz pomysłów raczej nie zabraknie, bo w 2020 roku budżet obywatelski to aż 15 mln, natomiast projektów do wyboru jest 149 (86 dzielnicowych i 63 ogólnomiejskich). Każdy mieszkaniec może wybrać dwa z nich.

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim to święto partycypacji. Mieszkańcy Lublina mają ponad dwa tygodnie na podjęcie decyzji, na jaki projekt oddadzą swój głos. Cieszę się, że wspólnie wypracowaliśmy zasady gwarantujące dla każdej z dzielnic miasta 300 tys. zł. Teraz już tylko od aktywności mieszkańców zależy, co zmieni się w ich najbliższej okolicy

- mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Głosować można w formie w elektronicznej i stacjonarnej. Formularz znajdziemy na stronie www.obywatelski.lublin.eu. Głosować mogą osoby zameldowane w Lublinie oraz dopisane do spisu wyborców. Warto zaznaczyć że mogą to być osoby niepełnoletnie. Pierwszego dnia głosowania odbędzie się również piknik obywatelski w okolicach Wydziału Politologii UMCS. 

Budżet obywatelski. Czym jest? Jak funkcjonuje w innych miastach?

Budżet partycypacyjny powstał w 1989 roku w brazylijskim Porto Alegre. W Polsce po raz pierwszy wprowadzono go w 2011 roku w Sopocie. W kolejnych latach inicjatywę oddolnego decydowania o inwestycjach miejskich wprowadziło większość polskich miast. W 2016 roku wydano z tego tytułu ponad 300 mln zł, a jego funkcjonowanie posiada prawne podstawy w ustawie o samorządach. Zgodnie z nowelizacją wszystkie duże miasta muszą przeznaczyć na budżet obywatelski co najmniej 0,5% wydatków. 

W okolicy, poza Lublinem, inicjatywa funkcjonuje w dwóch miastach - Chełmie oraz Zamościu. 

Więcej o: