Grupa ubranych na czarno aktywistów z różnych stowarzyszeń i fundacji, a także z organizacji wyznaniowej Kościół i środowisko, urządziła symboliczne nabożeństwo.
- Wchodziłem tu nieskończoną liczbę razy - powiedział Matthias Huss,glacjolog z Politechniki Federalnej w Zurychu, zwracając się do zebranych przy lodowcu żałobników. - To jak śmierć przyjaciela, (...) nie możemy już ochronić lodowca Pizol. Huss cofanie się lodowca mierzy od 2006 roku. Na jego zdjęciach dobrze widać to, jak zmieniła się objętość lodu przez nieco ponad 10 lat.
W naszych tekstach, m.in. ostatnim odcinku "Piątków dla klimatu", apelowaliśmy o wspomaganie Greenpeace, które czynnie działa na rzecz zapobiegania katastrofie klimatycznej i topnieniu kolejnych lodowców:
- Od 1850 roku roztopiło się około 500 szwajcarskich lodowców, w tym 50, które miały swoje imiona - powiedział Huss w rozmowie z agencją AFP.
Na terenie Szwajcarii wciąż znajduje się około 1,5 tysiąca lodowców. Naukowcy przewidują, że do 2050 roku może stopnieć połowa z nich. Pizol całkowicie zniknie w ciągu najbliższej dekady.
- Szwajcarzy uwielbiają naturę, są dumni ze swoich gór, czerpią ogromne profity z turystyki, a czym będzie alpejski krajobraz bez lodowców? Akcja ma już nie tylko zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych i ich skutków, lecz także być pobudką do działań, które wybiegają na dziesięciolecia do przodu. Również politycznych - mówiła Next.gazeta.pl Agnieszka Kamińska, dziennikarka mieszkająca w Szwajcarii, autorka bloga I’m not Swiss.
Podobna symboliczna akcja pożegnania lodowcem odbyła się w sierpniu w Islandii przy wulkanie Okjokull niedaleko stołecznego Reykjaviku. Nie tylko odnotowano zanik lodowca, ale też uhonorowano go tablicą pamiątkową.
W poniedziałek 23 września około 16.00 polskiego czasu zaczyna się szczyt klimatyczny ONZ. Poprzedził go Światowy Strajk Klimatyczny młodzieży na całym świecie, największa w historii mobilizacja ekologiczna. Jeśli chcesz wspierać jego postulaty WEJDŹ TUTAJ >>
Tuż przed rozpoczęciem szczytu Światowa Organizacja Meteorologiczna wydała dramatyczny raport "Global Climate 2015-2019", w którym dowodzi, że zmiany klimatu postępują szybciej niż się powszechnie uważa.