GUS: Produkcja firm budowlanych bez rewelacji. "Coraz wyraźniej wyłania się spowalnianie gospodarki"

Produkcja budowlano-montażowa firm budowlanych była w sierpniu o 2,7 proc. wyższa niż rok wcześniej - wynika z nowych danych GUS. Dane są słabsze od rynkowych oczekiwań.
Zobacz wideo

Konsensus na podstawie prognoz analityków ankietowanych przez ISBnews przewidywał wzrost o 3,2 proc. rok do roku, stąd odczyt 2,7 proc. można uznać za delikatnie słabszy od oczekiwań części rynku. Choć z drugiej strony np. analitycy mBanku przewidywali wzrost o 2 proc., więc z tego punktu widzenia można mówić nawet o pozytywnym zaskoczeniu.

W ujęciu miesięcznym, tj. w porównaniu do danych za lipiec, produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanyc spadła w sierpniu o 2,1 proc. W okresie styczeń-sierpień 2019 r., produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,2 proc. w odniesieniu do tego samego okresu 2018 r.

.. źródło: GUS

Dane GUS za sierpień martwią?

Relatywnie słaby wzrost produkcji budowlano-montażowej w sierpniu to m.in. efekt mniejszej liczby dni roboczych oraz mniej korzystnej niż w lipcu zeszłorocznej wysokiej bazy odniesienia

- uważa Monika Kurtek, Główny Ekonomista Banku Pocztowego. Kurtek zwraca uwagę, że po dwóch miesiącach trzeciego kwartału dynamika produkcji budowlano-montażowej wynosi 4,7 proc. rok do roku, a zatem sporo mniej w porównaniu do okresu analogicznego 2018 r. (19,4 proc.) i także w porównaniu z drugim kwartałem br. (8,7 proc.). Czekamy jeszcze na dane za wrzesień, ale wygląda na to, dynamika inwestycji w gospodarce w trzecim kwartale znów się obniży. Ekonomistka Banku Pocztowego uważa, że ta tendencja będzie kontynuowana w związku z cyklem wykorzystywania środków unijnych oraz narastającą niepewnością co do realizacji nowych projektów. 

Utrzymanie się spadkowego trendu w budownictwie (choć nadal wysoką aktywność) przewidują także analitycy Credit Agricole.

Będzie to związane głównie z wygasaniem cyklu w inwestycjach publicznych (w tym z ustąpieniem samorządowej "górki inwestycyjnej”), oczekiwanym przez nas profilem absorbcji środków unijnych w ramach bieżącej perspektywy finansowej oraz zakłóceniami ograniczającymi wzrost produkcji w jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej, związanymi z silnym wzrostem kosztów realizacji inwestycji publicznych w obszarze infrastruktury transportowej (drogi i kolej)

- czytamy w ich analizie.

Opublikowane dziś dane, dotyczące budownictwa, dopełniły obrazu polskiej gospodarki po dwóch miesiącach trzeciego kwartału. Obraz ten wciąż nie jest zły, choć coraz wyraźniej wyłania się z niego spowalnianie polskiej gospodarki

- komentuje Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Przypomnijmy, że według danych GUS sprzed kilku dni, produkcja przemysłowa w Polsce w sierpniu br. skurczyła się o 1,3 proc. rok do roku (to niespodziewanie słabe dane), a dane o sprzedaży detalicznej też nie były zachwycające.

Więcej o:
Komentarze (10)
Produkcja firm budowlanych bez rewelacji. 'Coraz wyraźniej wyłania się spowalnianie gospodarki'
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 5 razy 3

  O czym to świadczy- myślę, że o "sabotażowym programie dojnej zmiany". Kryzys w naszej niedoinwestowanej przez PIS gospodarce zbliża się. Świadczy o tym rozdmuchany pijar konusa o słusznym wzroście, premiera Slajda jego jajcarzy i pis-dków trolli umiejących tylko "CTRL-C" i "Ctrl-V". A Ty wyborco , co z tego masz ??
  1. budowa tanich mieszkań dla młodych – w powijakach i coraz droższe
  2.podwyższenie kwoty wolnej od podatku – jakoś nie ma, jak i załatwieni obiecanek dla frankowiczów.
  3.zapewnić lekarza w każdej szkole- nie ma a likwidują oddziały psychiatrii dziecięcej
  4.wyrównanie poziomu dopłat dla rolników z rolnikami Niemiec i Francji – jest propozycja zmiejszenia
  5.darmowe lekarstwa dla mających 75 lat i więcej – po co? Przecież mają bliżej do pana.
  6.darmowe przedszkola – lepiej pomniki trunkowego L. stawiać i wieszać popiersia
  7, w stoczni Szczecin stępka wielkiego promu bałtyckiego dalej rdzewieje a pokazano suwerenowi – cud
  techniki XXI wieku kadłub lodołamacza rzecznego pospawanego taśmami papierowymi .
  8. na drogach spartaczonych przez Donka tłok robi 1mln e-mobili,wyprodukowanych w Bawarii podkarpackiej , wojsko wozić będą szwabskie Man-y. Dostojni dygnitarze rozbijają najlepsze pojazdy niemieckich firm po 22mostach zbudowanych przez Slajda i 100 obwodnicach zatrzymując się na drzewie a prorocy Zera robią wszystko by sprawę zamieść pod dywan lub uszkodzić dowody
  9.Afera goni aferę –po 30mln w KNF; zarobków dwórek Glapy, łapówce dla księdza przy budowie kaczych wież – przyszedł czas na air Kuchciński trawel , hejt zespołu Piebiaka w ministerstwie Zera oraz problem kryształowego jak pancerz Marianka . Wszystko wg PIS-dków spływa jak woda po kaczce i nic ich nie rusza. Konsumpcją rzuconej kiełbasy [25*1/2l co m-c ] udławią się wkrótce a furman batem po grzbiecie będzie musiał przywoływać poddanych do posłuszeństwa.
  Opozycja powinna zawalczyć by PIS nie miał większości konstytucyjnej, musiał utworzyć rząd koalicyjny –wówczas wszytka padnie – szkoda tylko zwykłych Polaków bo oni będą musieli ponieść koszty zabawy państwem i gospodarką dojnej zmiany.

 • Andrzej Spyrka

  Oceniono 4 razy 0

  A po nowym roku nie polapiemy sie z portwelami.....pustymi.....

 • corvelinho

  Oceniono 8 razy -2

  95% firm związanych z drobną budowlanką to szara strefa! Nie płacą podatków bo nie wystawiają klientom faktur za wykonaną robotę. Klienci się godzą bo mają parę groszy więcej w kieszeni ale to krótkowzroczne. Do tego ludzie są pozatrudniani w tych firemkach bez umów, Zusu, ubezpieczenia od wypadków itd.
  Gdyby za uszczelnienie tego segmentu gospodarki rząd wziął się sumiennie to kasa byłaby na 20 ogólnopolskich programów socjalnych w PL. Ludzie się budują na potęgę. Znalezienie ekipy? Na który rok, pada odpowiedź... a produkcja spada.. Śmiechu warte.

 • hotin

  Oceniono 6 razy -4

  Czyli nadal jest dobrze,a polska gospodarka pędzi niczym kiedyś Nowakowe Pendolino.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX