Będzie nowy most na Wiśle. Ma kosztować 650 mln zł. Dziś kursuje tam tylko prom

Pomiędzy miejscowościami Antoniówka Świerżowska a Świerże Górne w okolicach Kozienic ma powstać nowy most na Wiśle. Połączy on powiat garwoliński z kozienickim. Inwestycja ma kosztować 650 mld zł. Budowa mostu będzie dofinansowana z programu "Mosty dla Regionów" - poinformował minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zobacz wideo

Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wniosek do programu Mosty dla Regionów złożył powiat garwoliński w porozumieniu z powiatem kozienickim przy udziale gminy Maciejowice i gminy Kozienice. Przeprawa powstanie w ciągu drogi powiatowej nr 1350W po stronie powiatu garwolińskiego i drogi powiatowej nr 1718W na terenie powiatu kozienickiego. Długość mostu wraz z drogami dojazdowymi będzie wynosić około półtora kilometra. 

Minister Jerzy Kwieciński mówił w poniedziałek, że 70-kilometrowy odcinek między Dęblinem a Górą Kalwarią jest najdłuższym na obszarze całego regionu odcinkiem Wisły, gdzie nie ma mostu. Obecnie między miejscowościami Świerże Górne i Antoniówka Świerżowska kursuje prom.

Budowa mostu na rozpocząć się za około dwa-trzy lata - informuje portal niezalezna.pl.

Mosty dla Regionów

Szacowany koszt budowy mostu to 650 mln zł. Koszt przygotowania dokumentacji to ponad 29 mln zł. 23 mln zł na ten cel popłynie z programu "Mosty dla Regionów".

"Mosty dla Regionów" to program rządowy, w ramach którego niektóre inwestycje samorządów mogą liczyć na dofinansowanie rządowe w wysokości do 80 proc. Na wsparcie samorządów w inwestycjach w przeprawy rząd przeznaczy 2,3 mld złotych. Program "Mosty dla Regionów" potrwać ma do 2025 roku. 

W zeszłym roku minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wskazał priorytetowe zdaniem rządu i wytypowane przez jego resort miejsca, w których mosty powinny powstać. Na liście 22 lokalizacji znalazła się także przeprawa w okolicach Kozienic. 

Czytaj też: Morawiecki zapowiadał budowę 22 mostów. Sztandarowej inwestycji nie będzie. "To był most wyborczy"

Więcej o:
Komentarze (61)
Będzie nowy most na Wiśle. Ma kosztować 650 mln zł. Dziś kursuje tam tylko prom
Zaloguj się
 • leszekk73

  Oceniono 22 razy 14

  Tylko musicie wysoki most zbudować! Żeby się prom zmieścił, ten który w Szczecinie zbudowaliście! I szeroki most, żeby milion elektrycznych samochodów mógł przejechać!

 • justas32

  Oceniono 23 razy 13

  I tym mostem za 650 mln wszyscy ze Świerzowa będą walić do Antoniówki i z powrotem. Głęboką kieszeń ma nasza władza - bo za pożyczone pieniądze które my będziemy musieli z procentem oddawać ...

 • leszekk73

  Oceniono 13 razy 9

  Półtora roku temu obiecali 22 mosty, to dzisiaj mogą obiecać jeden. Każdy może sobie bajki opowiadać. A jak ktoś w nie wierzy, to jego sprawa.

 • marrob

  Oceniono 10 razy 8

  Ciekawe kto z PiS ma już wykupione działki od Skarbu Państwa w okolicach przyszłego mostu i tras dojazdowych. Ciekawe czyja żona bo sami pisowcy oczywiscie są uczciwi :)) Jak Morawiecki :))

 • piotraa81

  Oceniono 12 razy 8

  Klamca Mateusz już otworzył ten most albo może Kurdupel wkopal słupek?

 • pogromcalewakow

  Oceniono 7 razy 7

  Ktoś będzie miał z tego niezłą kasę. 4 lata temu w moim regionie powstał most -> "most w Kamieniu" Kosztował 236 milionów i łączy Mazowsze z Lubelszczyzną. Sam most ma ponad 1km, a dojazdówka od Mazowsza drugie tyle. A tutaj kwota prawie 3x większa. Fiu Fiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX