Połączenie Orlenu i Lotosu. KE stosuje "stop the clock". "Więcej czasu na dodatkowe informacje"

PKN Orlen i Lotos mogą się wkrótce połączyć. Zanim jednak do tego dojdzie, odpowiednią procedurę musi przeprowadzić Komisja Europejska. A ta sięgnęła właśnie po mechanizm "stop the clock". Na "zatrzymaniu zegara" PKN Orlen zyskuje czas na zebranie dodatkowych informacji.

PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej więcej czasu na przygotowanie dodatkowych, szczegółowych informacji w procesie przejęcia kapitałowego Grupy Lotos, podała spółka. KE poinformowała, że została zastosowana standardowa dla drugiej fazy negocjacji procedura "stop the clock".

W ocenie Orlenu, to korzystne rozwiązanie dla obu stron procesu negocjacji. Dzięki procedurze "zatrzymania zegara" PKN Orlen zyskuje czas na zebranie dodatkowych informacji, a Komisja będzie miała więcej czasu na przeanalizowanie przedstawionej dokumentacji przed podjęciem finalnej decyzji.

PKN Orlen i Lotos chcą się połączyć. Komisja Europejska daje więcej czasu

"Procedura 'stop the clock' jest wykorzystywana przez Komisję w pogłębionej fazie analiz, szczególnie w przypadku skomplikowanych procesów przejęć kapitałowych. Byliśmy na to przygotowani. Obu stronom zależy, aby transakcję przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przeprowadzić z korzyścią dla całego rynku. Jesteśmy pewni naszych argumentów i to dobry sygnał, że Komisji zależy na ich wnikliwej analizie" - powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Orlen zapewnił, że decyzja Komisji Europejskiej wynika wyłącznie z konieczności zebrania dodatkowych informacji. Oznacza to czasowe ograniczenie tempa procesu. To standardowa praktyka, która była stosowana m.in. w postępowaniach EON/Innogy czy Vodafone/Certain Liberty Global Assets. W przypadku obu procesów wydano pozytywną, warunkową decyzję.

Celem transakcji przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen jest stworzenie silnego podmiotu o międzynarodowym potencjale liczącego się na rynku dostaw ropy. Jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski, ale również i Europy Środkowo-Wschodniej, co unaocznił ostatni kryzys z zanieczyszczoną rosyjską ropą, podkreślił Orlen.

"Konsolidacja będzie wiązała się z optymalizacją procesów biznesowych, jednak nie oznacza to redukcji zatrudnienia. Miejsca pracy zostaną utrzymane. Pracownicy zyskają z kolei możliwości rozwoju zawodowego oraz pracy w większej i silniejszej firmie o znaczeniu międzynarodowym" - czytamy dalej.

Czytaj też: Orlen mógł stracić nawet 300 mln zł kupując zadłużoną spółkę. Prokuratura wszczęła śledztwo

Lotos może zostać przejęty przez Orlen. Wniosek w KE od listopada

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 roku, podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

W listopadzie ubiegłego roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację. Ostateczny wniosek trafił do Komisji na początku lipca br. Dodatkowo pod koniec sierpnia podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Więcej o:
Komentarze (14)
Połączenie Orlenu i Lotusu. KE stosuje "stop the clock". "Więcej czasu na dodatkowe informacje"
Zaloguj się
 • blasphemy

  Oceniono 7 razy 5

  "Połączenie Orlenu i Lotusu". Bądźcie konsekwentni: jak "Lotusu' to chyba też 'Orlunu'?

 • antoszek22

  Oceniono 4 razy 4

  Prezes oBajtek to ten który zaraz potem jak obejmuje fotel to akcje spółki spadają i dlatego musi udawać głupiego, że zyski Orlenu wzrosły znacznie bardziej niż Lotosu bo to jego dzieło a nie tego, że po latach topienia miliardów niemalże wartości samego Orlenu Mozejki ruszyły po latach całkowitego przestoju .

 • remo29

  Oceniono 9 razy 3

  Zaraz wylezą Janusze z przekazem "łooo, Polskę atakujo, bo się nas bojooo".

 • klm747

  Oceniono 3 razy 1

  Lotus, czy Lotos - parszywe michnikowe gimbusy?

 • naczelny.rabin.gw

  Oceniono 1 raz 1

  Raczej połączenie "Orlena i Lotusa".

 • zsaba

  0

  ........,,przekręt udokumentowany reklamą....połączenie warszawy z gdańskiem za pomocą obtotu kołem przez gościa w jednej sekundzie....dobre ,a teraz komisja ue pokada prawdę na talerzu....orlen połknął lotos bezprawnie...

 • januszek22

  0

  Msm nadzieje ze centrala polaczonych firm i podatek CIT bedzie odprowadzany w Warszawie. Warszawa duzo straci na obnizce PIT dlatego przydalby sie jej taki zastrzyk gotowki i musi walczyc teraz o kazda firme.

 • 68jacekw

  Oceniono 5 razy -1

  A Oluś Kwaśniewski tak sie nachodził ,żeby Lotos Gazpromowi sprzedać.Pewnie pozazdrościł czegoś Pawlakowi który z Gazpromem "wynegocjował" kontrakt na dostawy do Polski najdroższego gazu w Europie na najdłuższy możliwy okres.

 • genocidezionism

  Oceniono 5 razy -1

  To normalna procedura gdy komisja czegoś nie rozumie.
  To może długo potrwać bo wybory za pasem.
  Polska ma Brukseli samych przyjaciół bo tłusta gąska wyślizgnęła się z zachłannych łap .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX