500 plus na pierwsze dziecko to jedna ze zrealizowanych obietnic PiS-u. Program wszedł w życie od 1 lipca i obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia, w tym pierwsze w rodzinie. Jest to spora zmiana względem poprzedniego świadczenia, w którym dodatek na pierwsze dziecko przyznawany był w momencie spełnienia konkretnych warunków finansowych.
Osoby, które złożą wniosek do 30 września tego roku otrzymają wyrównanie pieniędzy za lipiec, sierpień oraz wrzesień. Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to jednak rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy mogą aplikować o przyznanie dodatku przez 3 miesiące od jego narodzin. Jeśli zrobią to, otrzymają wyrównanie. Wnioskodawcy całość świadczenia dostaną do 30 listopada.
500 plus na pierwsze dziecko. Jak złożyć wniosek?
Wnioski można składać drogą elektroniczną od 1 lipca za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS bądź na portalu emp@tia.pl. Inną opcją jest wnioskowanie za pomocą stron niektórych banków. Ich listę można sprawdzić na stronie resortu pracy.
Od sierpnia zainteresowane osoby mogą składać wniosek papierowy, udając się do Miejskiego lub Gminnego Ośrodku Pomocy Społecznej bądź wysyłając go pocztą. Odpowiedź o decyzji wiążącej zostanie przesłana drogą elektroniczną, lecz można odebrać go osobiście.
Warto wspomnieć również o tym, że rodzice nie muszą przedstawiać orzeczeń o rozwodzie, separacji, miejscu zamieszkania dziecka itd.
Po zmianach koszty programu 500 plus wzrosną. W 2019 roku mają wynieść 31 mld złotych, a w roku 2020 41,4 mld zł.