Neckermann Polska złożył oświadczenie o niewypłacalności. Zapowiada wniosek o upadłość

Neckermann Polska poinformowało, że jest niewypłacalne. Zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość. Wczoraj firma zawiadomiła klientów o wstrzymaniu części lotów.
Zobacz wideo

Biuro podróży Neckermann Polska złożyło w Urzędzie Marszałkowskim województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności.

"Aby móc udzielić najszybszej pomocy turystom, marszałek uruchamia gwarancję ubezpieczeniową. Jak wynika z informacji przekazanych przez biuro - obecnie poza granicami kraju przebywa około 3600 turystów" - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj też: Neckermann Polska dwa dni temu: "Spółka w stabilnej kondycji"

Neckermann Polska złożyło oświadczenie o niewypłacalności. Zapowiada wniosek do sądu o upadłość

W rozesłanym do mediów oświadczeniu Neckermann Polska oficjalnie informuje o złożonym wniosku.

Z ogromną przykrością informuję, że w dniu dzisiejszym działając w zgodnie z przepisami polskiego prawa, a w szczególności z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. ("Spółka", "Neckermann Polska") złożyłem stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych [...] w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą.

- oświadcza prezes Maciej Nykiel.

Neckermann Polska informuje, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości Neckermann Polska.

W związku z zaistniałą sytuacją w dniu dzisiejszym zawieszamy wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych

Biuro podaje też bezpośredni powód swoich działań - jest nim ogłoszenie w dniu 23 września 2019 r. upadłości przez Thomas Cook PLC, a w konsekwencji także ogłoszenie w dniu 25 września 2019 r. upadłości spółki Thomas Cook GMBH, właściciela 100 proc. udziałów w Neckermann Polska.

Z Neckermann Polska na wakacjach jest ponad 3 tys. turystów

Na wakacjach z biurem Neckermann Polska przebywa obecnie 3,6 tys. turystów. Firma zapewnia, że jej klienci  są objęci ochroną, wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych oraz z przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym.

Organem do którego należy się zwrócić w przypadku, gdy podróżny w momencie niewypłacalności znajduje się poza granicami kraju jest Marszałek Województwa Mazowieckiego, który w zależności od sytuacji może pokryć koszty kontynuacji imprezy turystycznej, pokryć koszty powrotu lub podjąć działania związane z organizacją powrotu.

Problemy Neckermann Polska to pokłosie upadku brytyjskiego biura Thomas Cook. W nocy z niedzieli na poniedziałek firma ogłosiła bankructwo wśród powodów wymieniając m.in. m.in. brexit.

Do krajów sprowadzanych jest setki tysięcy ludzi - w samej Wielkiej Brytanii 150 tys. Liczba dotkniętych bankructwem może sięgnąć 600 tys.

Więcej o: