Neckermann Polska złożył oświadczenie o niewypłacalności. Zapowiada wniosek o upadłość

Neckermann Polska poinformowało, że jest niewypłacalne. Zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość. Wczoraj firma zawiadomiła klientów o wstrzymaniu części lotów.
Zobacz wideo

Biuro podróży Neckermann Polska złożyło w Urzędzie Marszałkowskim województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności.

"Aby móc udzielić najszybszej pomocy turystom, marszałek uruchamia gwarancję ubezpieczeniową. Jak wynika z informacji przekazanych przez biuro - obecnie poza granicami kraju przebywa około 3600 turystów" - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj też: Neckermann Polska dwa dni temu: "Spółka w stabilnej kondycji"

Neckermann Polska złożyło oświadczenie o niewypłacalności. Zapowiada wniosek do sądu o upadłość

W rozesłanym do mediów oświadczeniu Neckermann Polska oficjalnie informuje o złożonym wniosku.

Z ogromną przykrością informuję, że w dniu dzisiejszym działając w zgodnie z przepisami polskiego prawa, a w szczególności z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. ("Spółka", "Neckermann Polska") złożyłem stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych [...] w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą.

- oświadcza prezes Maciej Nykiel.

Neckermann Polska informuje, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości Neckermann Polska.

W związku z zaistniałą sytuacją w dniu dzisiejszym zawieszamy wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych

Biuro podaje też bezpośredni powód swoich działań - jest nim ogłoszenie w dniu 23 września 2019 r. upadłości przez Thomas Cook PLC, a w konsekwencji także ogłoszenie w dniu 25 września 2019 r. upadłości spółki Thomas Cook GMBH, właściciela 100 proc. udziałów w Neckermann Polska.

Z Neckermann Polska na wakacjach jest ponad 3 tys. turystów

Na wakacjach z biurem Neckermann Polska przebywa obecnie 3,6 tys. turystów. Firma zapewnia, że jej klienci  są objęci ochroną, wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych oraz z przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym.

Organem do którego należy się zwrócić w przypadku, gdy podróżny w momencie niewypłacalności znajduje się poza granicami kraju jest Marszałek Województwa Mazowieckiego, który w zależności od sytuacji może pokryć koszty kontynuacji imprezy turystycznej, pokryć koszty powrotu lub podjąć działania związane z organizacją powrotu.

Problemy Neckermann Polska to pokłosie upadku brytyjskiego biura Thomas Cook. W nocy z niedzieli na poniedziałek firma ogłosiła bankructwo wśród powodów wymieniając m.in. m.in. brexit.

Do krajów sprowadzanych jest setki tysięcy ludzi - w samej Wielkiej Brytanii 150 tys. Liczba dotkniętych bankructwem może sięgnąć 600 tys.

Więcej o:
Komentarze (255)
Neckermann Polska złożyło oświadczenie o niewypłacalności. Zapowiada wniosek o upadłość
Zaloguj się
 • pieknyjaro69

  Oceniono 40 razy 40

  Tak to zwykle wygląda. Kiedy firma wydaje uspokajający komunikat- wiadomo, że trzeba się od niej trzymać z daleka bo upadłość już tuż-tuż.

 • szarypb

  Oceniono 35 razy 27

  Zakładam, że prezes został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy, przecież dwa dni temu wszystko było OK, publicznie podawane do mediów. Sprzedawali dalej swoje wycieczki. Ewidentne działanie na szkodę klientów.

 • kjarema

  Oceniono 24 razy 22

  Oświadczenie Necermana z 23.09
   "Zarówno ci, którzy przebywają za granicą, jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na wakacje, będą realizowali wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem"
  Dzis swoim wystąpieniem popisał się prezes Polskiej izby Turystyki, który stwierdził:
  „Thomas Cook upadł przez problemy finansowe i pecha, ale w Polsce firmy są bezpieczne. - Osiągają rekordowe przychody, rekordowe są też liczby obsługiwanych turystów”. Rynek rozwija się doskonale - zapewnia Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.
  Kilka godz później Necerman składa oświadczenie o niewypłacalności.
  Nie wiem czy się śmiać czy płakać, ale podobno państwo działa sprawnie i nie jest to państwo teoretyczne.

 • baramboo

  Oceniono 25 razy 21

  Potrzebowali dwa dni, żeby pozamiatać i przenieść aktywa na konta w Kajmanach. Powinna zająć się tym prokuratura, ale w kraju dojnej zmiany ta zapewne ma bardziej pilne sprawy, typu inwigilacja opozycji.

 • emydlo

  Oceniono 20 razy 18

  Czapki z glow dla tych co w poniedzialek przewidzieli ze do piatku<aczkolwiek dzisiaj dopiero sroda> Neckermann polska przestanie istniec!!!

 • poppers68

  Oceniono 15 razy 13

  Przecież nigdy nie dzieje się tak, że gdy upada spółka-matka, to spółka-córka ma się dobrze.
  Zresztą, jeśli COOK był " matką" to zapewne miał w sp.zoo Neckermanna min. 51% udziałów.
  Jeśli tak, to kapitał zakładowy Neckermann Polska zawierał conajmniej połowę aktywów COOKa.
  A idąc dalej, jeśli COOK jest zadłużony po uszy, to wierzyciele zajmują te 51% i nie można ich zastosować w żadnym obrocie ( np. jako support do kredytu obrotowego).
  No i pozamiatane.
  Zatem, uspakajające informacje ludzi z Neckermanna było dosyć paskudne. Nie wiem, na co menago liczyli......

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 12

  No i stało się...
  Przedwczoraj wszystko było dobrze, wczoraj zaczął boleć brzuch a dzisiaj już WSZYSTKO zes.. rało się na rzadko.
  Tylko Prezesi co brali po milion funtów miesięcznie pensji, zacierają łapki z radości. :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX