Nowy lek na raka w Europie. Larotrectinib jednak sporo kosztuje

Jak informuje BBC, nowy lek na raka został dopuszczony do stosowania w Europie. Larotrectinib może okazać się przełomem w terapiach antynowotworowych. Podajemy, ile kosztuje w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz wideo

Larotrectinib określany jest mianem rewolucji w tej dziedzinie medycyny. Na czym polega jego fenomen? Nie będzie już konieczne rozróżnianie nowotworu na podstawie miejsca występowania. Z leku korzystać będzie można w leczeniu nowotworów o odpowiednim genetycznym wariancie komórek rakowych.

W skrócie, może to oznaczać koniec z dawnym nazewnictwem nowotworów, bo miejsce występowania będzie dużo mniej istotne od jego genetycznego rodzaju. 

Czytaj także: Wydatki na prywatne ubezpieczenia zdrowotne wzrosły o 12 proc. "Świadczenia stają się coraz droższe"

Lek był już testowany w Wielkiej Brytanii. Jedną z pierwszych osób, której go podano jest dwuletnia Charlotte Stevens. Efekty kuracji są zadowalające. Było to potwierdzeniem poprzednich testów, według których Larotrectinib wykazał 75-procentową odpowiedź chorych na różne typy nowotworów. 

Lek na raka w Stanach Zjednoczonych już od roku. Znamy jego cenę

W ubiegłym roku lek został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Funkcjonuje pod nazwą handlową Vitrakvi. W 2017 r. Loxo Oncology podpisała umowę z firmą Bayer opiewającą na 1,5 mld dol. na dalszy rozwój oraz wejście na rynek dwóch leków, w tym właśnie Vitrakvi.

Według informacji podanych przez oncozine.com, koszt rocznego nabycia leków dla dorosłych to 393 tys. dol. Dla dzieci lek produkuje się w postaci ciekłej, a jego cena jest trzykrotnie niższa. W ubiegłym roku Bayer poinformował także, że pomoże finansowo pacjentom, którzy nie będą w stanie zapłacić tak wysokiej kwoty. Za dostęp do leku mieliby płacić 20 dol. miesięcznie. 

Jako że Larotrectinib dopiero co został zatwierdzony na rynku europejskim, nieznane są jeszcze szczegóły jego funkcjonowania oraz ceny na naszym kontynencie.

Więcej o:
Komentarze (23)
Nowy lek na raka w Europie. Larotrectinib jednak sporo kosztuje
Zaloguj się
 • FILIP

  Oceniono 26 razy 22

  U nas cicha eutanazja.Niestać nas na skuteczne leki onkologiczne. Miliardy sie rozdaje między innymi belzebebowi toruńskiemu i innym darmozjadom. Chory kraj !!!

 • wujekdolf

  Oceniono 13 razy 9

  refundacja w naszym pięknym kraju pewnie około 2050 jak tak dalej będziemy się "rządzić".

 • boo-boo

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli w Pl będzie dostępny na kasę chorych za jakieś 50 lat- do tego czasu trzeba będzie żebrać na siepomaga.pI i innych portalach zbiórkowych.

 • wooki74

  Oceniono 7 razy 5

  K***wy Sz****ty. Za dwa dni pierwsza rocznica śmierci mojej żony. Kiedy była już ciężko chora, dowiedziałęm się od lekarza, że koszt ewentualnej terapii będzie oscylował wokół 8 tysięcy złotych miesięcznie! ZOstałem już wtedy ze wszystkim sam, mam dwóch synów. Wszystkie koszty tylko na moje głowie + 8 tysiecy co miesiąc. Potem dowiedziałem się, że można ten sam lek sprowadizć z Indii za....600PLN. Na nikim tak cudownie się nie zarabia jak na walczących o życie.

 • robroy987

  Oceniono 4 razy 2

  500 plus na piwo!

 • hbire

  Oceniono 1 raz 1

  wtedy będę już w innym wymiarze, więc po mnie - nawet potop; ale gratuluję wisielczego optymizmu, nade wszystko sobie na tym pięknym świecie, póki co !!!

 • leonid11

  Oceniono 3 razy 1

  Zastanawiają mnie te wyliczenia. Najpierw pada kwota 393 tys/rok, potem 240 (20x12) Więc to Bayer, który z założenia ma na tym zarabiać pokryje różnicę?

 • togo13

  0

  Na fizykoterapię czekam 6 miesięcy. Kolano czeka, a ja cierpię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX