Lokatorzy mieszkań kupionych na licytacji komorniczej z dodatkową ochroną. Sejm pracuje nad nowelizacją

Sejmowa komisja ds. petycji pracuje nad nowelizacją przepisów regulujących ochronę lokatorów. Nowe przepisy mogą znacząco utrudnić eksmisję lokatorów zajmujących mieszkania zakupione na licytacji komorniczej.

. SEKrajowa Rada Komornicza ostrzega, że nowe przepisy, nad którymi pracuje sejmowa komisja ds. petycji, zablokują sprzedaż lokali w drodze licytacji komorniczej. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" znacznie większą ochroną mają zostać objęte osoby, które mają zostać eksmitowane na podstawie innej niż wyrok sądu.

>>> Gorący temat. Co zrobić, gdy biuro podróży upada?

Zobacz wideo

Eksmisja z mieszkania - komu przysługuje lokal zastępczy?

Wedle obecnie obowiązującego prawa kiedy sąd nakazuje eksmisję z lokalu, decyduje o tym, czy lokatorowi przyznać prawo do lokalu socjalnego. Do czasu jego znalezienia eksmisja jest wstrzymana. Jest grono osób, którym takiego lokalu odmówić nie można - wśród nich ciężarne kobiety, dzieci, emeryci i renciści.

Eksmisja może być jednak orzeczona nie tylko na skutek wyroku sądu. Jej podstawą jest też przysądzenie własności - na przykład kiedy nowy nabywca staje się właścicielem lokalu na skutek licytacji komorniczej. W takim wypadku lokatorzy nie mają szans na lokal socjalny - muszą opuścić mieszkanie.

Nowelizacja przepisów obejmowałaby lokatorów taką samą ochroną bez względu na tytuł, z jakiego przeprowadzana jest eksmisja.

Czytaj też: Płaca minimalna progiem bezpieczeństwa. Komornik nie zabierze pieniędzy najbiedniejszym

Komornik będzie miał więcej pracy. To on dostarczy wezwanie

Kwestie dotyczące eksmisji i licytacji nie są jedynymi dotyczącymi komorników. Wkrótce zakres ich obowiązków zwiększy się. Według nowych przepisów pismo o procesie będzie bowiem doręczać komornik. I to za 60 zł. Ponadto będzie też zobowiązany do ustalenia adresu dłużnika przed rozpoczęciem procesu - wtedy opłata za dostarczenie listu wzrośnie do 100 zł.

Zapowiadany wzrost płacy minimalnej również sprawi, że komornikom nie będzie łatwiej egzekwować należności. 2 2024 roku najmniejsza pensja wynosić ma 4 tys. zł brutto. W przypadku małżeństwa z dwójką dzieci, na które wypłacane jest świadczenie "500 Plus" kwota wolna od zajęć wynieść może blisko 7 tys. zł. 

Więcej o: