Zarobki Polaków za granicą rekordowo wysokie. Niemcy i Wielka Brytania na czele rankingu

Zarobki Polaków za granicą wyniosły w ubiegłym roku 154,5 mld zł, a średnia pensja to ponad 8 tys. zł - tak wynika z raportu Euro-Tax. Niemcy i Wielka Brytania to najbardziej przyjazne nam rynki pracy, ale najwięcej statystyczny Polak zarobi w Austrii.
Zobacz wideo

Według danych raportu "Wynagrodzenia Polaków za granicą w 2018 r." przeprowadzonego przez firmę Euro-Tax nasi rodacy zarobili łącznie blisko 155 mld zł i jest to wzrost o 18 mld względem ubiegłego roku. Średnia pensja Polaka za granicą to natomiast 8,6 tys. zł, czyli blisko dwukrotnie więcej niż w naszym kraju. Co ciekawe, w momencie wejścia Polski do UE, zarobki te wynosiły 4,9 tys. zł. Co jeszcze wynika z raportu?

Czytaj także: Brexit. Ambasador apeluje do Polaków, którzy chcą legalnie pozostać na Wyspach. "Niepokojąco niski poziom wniosków"

Wielka Brytania i Niemcy - w tych krajach Polacy zarobili najwięcej

Najwięcej łącznie Polacy za granicą zarobili u naszych zachodnich sąsiadów oraz na wyspach. Jest to odpowiednio 27 mld zł oraz 34 mld zł. Wynika to przede wszystkim z dużej liczby osób migrujących do obu krajów w celach zarobkowych oraz faktu, że od lat rodacy budują w nich swoją pozycję na rynku pracy.  Według danych GUS za 2017 r., w obu krajach przebywa łącznie 1,5 mln migrantów czasowych (osoby przebywające w danym kraju przez ponad 3 miesiące)

Austria liderem pod względem średniej płacy

Najwięcej statystyczny Polak zarabia w Austrii, gdzie czeka na niego pensja w wysokości ok.10 tys. zł. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się najpopularniejsze kierunki emigracji, czy Wielka Brytania oraz Niemcy. Warto jednak zaznaczyć, że ta statystyka dotyczyła jedynie części analizowanych krajów. 

W raporcie Euro-Tax możemy również znaleźć szczegółowe dane nt. systemów podatkowych za granicą oraz świadczeń socjalnych, z których korzystają Polacy. "Podjęcie pracy poza granicami naszego kraju jest wciąż opłacalne dla wielu osób. Jest to spowodowane nie tylko większymi zarobkami, ale również możliwością rozwoju zawodowego oraz poprawą jakości życia dzięki niektórym świadczeniom socjalnym

- czytamy w raporcie. 

Więcej o: