Kursy walut. Ryzyko brexitu bez umowy ciągnie funta brytyjskiego wyraźnie w dół. Złoty zyskuje

Funt brytyjski osłabił się w piątek w notowaniach do złotego. Tym razem to nie wina Borisa Johnsona, ale opinia jednego z przedstawicieli banku centralnego wywołała reakcję inwestorów. Rynki cały czas analizuję ewentualne skutki tzw. twardego brexitu dla gospodarki.
Zobacz wideo

Kursy walut. W piątek o godzinie 11:55 za funta brytyjskiego trzeba było płacić 4,93 zł. To oznacz, że waluta Wielkiej Brytanii osłabiła się do złotego o dwa grosze w ciągu jednego dnia. To najniższy poziom od 20 września. Inwestorzy na rynku walutowym tym razem zareagowali na słowa płynące z banku centralnego Anglii sugerujące konieczność obniżenia stóp procentowych.

Notowania funta brytyjskiegoNotowania funta brytyjskiego stooq.pl

Brexit. Ryzyko bezumownego brexitu ciągnie funta w dół

Członek banku centralnego, Michael Saunders nieoczekiwanie stwierdził w piątek rano, że jest „dość prawdopodobne”, że kolejnym ruchem BOE będzie obniżka stóp procentowych, nawet gdyby udało się uniknąć „bezumownego” Brexitu. Słowa te zepchnęły w dół w notowania funta poniżej wczorajszego minimum. - Słowa Saundersa mogą być sygnałem, że rynek nieco błędnie wiązał cięcie stóp tylko z Brexitem. Tymczasem w tej kwestii gazeta The Sun donosi dzisiaj, że premier Johnson zaczyna podobno forsować w rządzie bardziej łagodną linię ws. Brexitu, tak aby zwiększyć szanse na wypracowanie alternatywnego kompromisu z UE na 3 tygodnie przed kluczowym szczytem europejskich przywódców. Wczoraj 27 ambasadorów UE napisało w liście, że nic się nie posunęło do przodu w temacie Brexitu, a Wielka Brytania nie przedstawiła żadnego alternatywnego rozwiązania, które mogłoby zostać zaakceptowane przez UE - napisał w komentarzu Marek Rogalski - analityk DM BOŚ.

Więcej o: