Prasa: W Warszawie brakuje pieniędzy na wypłaty 500 plus. Potrzeba pół miliarda złotych więcej

W Warszawie brakuje pieniędzy na wypłatę 500 plus. Według Rafała Trzaskowskiego, aby nie zabrakło środków, dotacja dla stolicy powinna zostać zwiększona o ponad pół miliarda złotych. Tymczasem urząd wojewódzki i resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie kryją zaskoczenia. Sugerują, że władze stolicy źle oszacowały liczbę beneficjentów.

Program 500 plus to najważniejsza zrealizowana obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie zostało rozszerzone o pierwsze dziecko. 

Problem z 500 plus w Warszawie

Jak teraz informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w Warszawie brakuje pieniędzy na wypłatę świadczeń 500 plus w okresie sierpień-grudzień 2019. Rafał Trzaskowski poinformował o tym premiera Mateusza Morawieckiego listownie 13 września, sugerując zwiększenie puli na wypłaty o ponad pół miliarda złotych (dokładnie 584 mln - red.) do wysokości 1,36 mld zł. 

Prezydent stolicy alarmuje, że w innym wypadku już we wrześniu zabraknie środków na wypłatę świadczeń. - Brak stosownych decyzji wojewody mazowieckiego zwiększających plan dotacji i brak transferów środków na wymaganym poziomie uniemożliwia płynną realizację programu Rodzina 500 Plus przez jednostki samorządu warszawskiego - twierdzi Rafał Trzaskowski.

>>> Michał Cessanis: Pieniądze z 500+ nie idą na obozy i kolonie dla dzieci [STUDIO BIZNES]. ZObacz nasz materiał: 

Zobacz wideo

500 plus w Warszawie. Urząd wojewódzki nie kryje zaskoczenia

Tymczasem urząd wojewódzki jest zaskoczony problemem. W rozmowie z gazetą, rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz zapewniła, że miasto otrzymało pieniądze na cały sierpień i wrzesień. Dodała, że środki są przekazywane w wysokości zgodnej ze wskazanym przez stolicę zapotrzebowaniem. Podkreśliła również, że z informacji przekazanych przez poszczególne dzielnice wynikało, że Warszawa dysponuje nadal środkami w wysokości 197,5 mln złotych (stan na 25 września - red.).

Czytaj więcej: Marek Suski o 500 Plus: Nie ma pomysłu by po wyborach wracać do kryterium dochodowego

Resort: Środki przekazane we wnioskowanej przez prezydenta wysokości

Zaskoczone sytuacją są również Ministerstwo Finansów, jak i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zarówno to ostatnie, jak i urząd wojewódzki, sugerują, że Warszawa źle oszacowała liczbę beneficjentów. Jako dowód wskazują wnioski w sprawie zwiększenia dotacji, które stolica wysłała we wrześniu. Podkreślają, że pieniądze zostały przekazane we wnioskowanej przez Rafała Trzaskowskiego wysokości.

Z informacji dziennika wynika, że inne duże miasta nie mają problemu z wypłatą świadczenia. Jak jednak pisaliśmy tydzień temu, niekiedy mogą pojawić się opóźnienia w wypłatach. Tak stało się np. ostatnio w w Poznaniu.

Więcej o:
Komentarze (185)
Warszawa ma problem z 500 plus. Brakuje pieniędzy na wypłatę świadczeń. Potrzeba pół miliarda złotych więcej
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 38 razy 30

  Każdemu dla kogo zabraknie powinni dać skierowanie na Nowogrodzką.
  To nie Trzaskowski obiecywał ludziom pieniądze za nic.

 • fury11

  Oceniono 29 razy 25

  Po prostu warszawiacy nie zagłosowali na Jakiego i są karani. Jak można bylo prawidlowo oszacować liczbę beneficjentów jak dzieci rodzą się cały czas a PiS od lipca daje już na pierwsze dziecko. zapłątali się sami we własne oboietnice i lamstwa.

 • marywil2012

  Oceniono 21 razy 15

  Nie kryją zaskoczenia. Ale przecież od początku wiemy, że polski na to nie stać i to się wbrew pozorom nie zwraca bo Kasa wypływa za granicę. Będzie coraz trudniej realizować kosztowne obietnice przey rosnących cenach. Nawet jeśli inflacja sprawi, że 500 jest warte tyle co kiedy 200. Problem leży w braku pomysłu na to jak te pieniądze mają wrócić do kasy. Podatek tylko część znowu zgarnia. A nam potrzebne są inwestycje w coś co można sprzedawać za granicę. PiS nie ma żadnego pomysłu. On chce porostu za wszelką cenę rządzić i robi to naszym kosztem. Afery pisowskie pokazują to aż nadto. Święte krowy, robią sobie wybory do sejmu by utrwalić swą świętobliwość.

 • occam

  Oceniono 20 razy 14

  Co ma do rzeczy szacowanie. Chcielicie 500+ to macie, teraz wypłacajcie tę kasę.

  A trolownia niech nie farmazoni że starczy na to czy na tamto, bo na te wasze 500plusy jest kasa z budżetu centralnego. Nie samorządy to obiecały i wprowadziły, ale są niestety odpowiedzialne za rozdawanie tejże kasy, więc w razie braków są idealnym kozłem ofiarnym dla słodziaczków za 2 złote.

 • marcel2761

  Oceniono 20 razy 14

  ależ bajzel w tym pisowskim państwie, oczywiście wszystko zwalają na samorząd. Kupujcie twardą walutę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX