500 plus na pierwsze dziecko. Ostatni dzień na złożenie wniosku, by dostać 1500 zł wyrównania

Od 1 lipca działa program 500 plus na pierwsze dziecko. Do 1 października można składać wnioski z wyrównaniem za 3 ostatnie miesiące, czyli 1500 zł od dziecka. Wnioski złożone później nie dostaną wyrównania. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o 500 plus.

500 plus na pierwsze dziecko to rozszerzenie poprzedniego rządowego programu socjalnego. Świadczenie przyznawane jest na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Wcześniej program obejmował rodziny z jednym dzieckiem, tylko jeśli dochody w rodzinie były poniżej kryterium. 

500 plus na pierwsze dziecko - dla kogo i do kiedy?

Z końcem września mija termin składania wniosków o 500 plus, za które można dostać wyrównanie za lipiec, sierpień oraz wrzesień. Łącznie można otrzymać 1500 zł za każde dziecko. Ta znacząca dla domowego budżetu kwota zostanie przekazana do końca listopada bieżącego roku wraz ze świadczeniem za listopad. Spóźnialscy, czyli wszyscy, którzy złożą wnioski po 30 września, dostaną świadczenie od miesiąca, w którym się o nie ubiegali, ale już bez dodatkowych 1500 zł. Inaczej jest w przypadku nowo narodzonych dzieci - przez 90 dni od narodzin pociechy, rodzicie mogą aplikować o przyznanie 500 plus. Jeśli zmieszczą się w tym terminie, to także przysługuje im wyrównanie za te 3 miesiące.  

Jak złożyć wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko?

O 500 plus można ubiegać się drogą papierową lub przez internet. Standardowa ścieżka wymaga wypełnienia papierowego wniosku, a następnie dostarczenia go do Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (lub innej instytucji odpowiedzialnej za ubezpieczenia społeczne w danym rejonie). Można to zrobić osobiście lub skorzystać z poczty. 

Przez internet można zrobić to na stronie ZUS, przez serwis emp@tia.pl lub przez stronę internetową naszego banku, jeśli ten oferuje taką usługę. Przy ubieganiu się o 500 plus na pierwsze dziecko nie są potrzebne dokumenty rozwodowe i separacyjne, ani nawet dokumenty o miejscu zamieszkania dziecka.  

Więcej o: