7 mld dla branży zbrojeniowej. MON złożyło zamówienie i zapowiada rekordowe wydatki w tym roku

Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło kolejne zamówienie na dostawę broni. Mariusz Błaszczak podkreślił, że w tym roku polski przemysł zbrojeniowy otrzyma kontrakty na blisko 7 mld zł. To dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Wydatków będzie więcej.

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, podpisał w fabryce broni "Łucznik" w Radomiu zamówienie na dostawę broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. Jak podkreślił szef MON, w tym roku ministerstwo zamówi w polskim przemyśle zbrojeniowym kontrakty o rekordowej wartości 6 miliardów 851 milionów złotych.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że cieszy się, iż polskie wojsko dysponuje najnowocześniejszą bronią polskiej produkcji. Jak dodał Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, dlatego zamówienia są kierowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Wymienił przy tym fabrykę broni w Radomiu, która produkuje najnowocześniejsze karabinki i pistolety, ale także inne zakłady polskiego przemysłu zbrojeniowego. Szef MON wspomniał także o armatohaubicach "Krab", czy samobieżnych moździerzach "Rak". Zwrócił także uwagę, że wiele polskich konstrukcji jest produkowanych w polskim przemyśle zbrojeniowym.

Zobacz wideo

Ministerstwo Obrony Narodowej podwaja wartość zamówień

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział z kolei, że resort przywiązuje dużą wagę do kwestii modernizacji armii. W radiowej Trójce przypomniał, że w poprzednich latach kwota zamówień z MON wyniosła około 3,5-3,8 miliarda złotych.

"Kupujemy naprawdę bardzo dobry sprzęt, dzisiaj ta umowa w fabryce broni w Radomiu, broń, która jest bardzo nowoczesną, karabin modułowy MSBS "Grot", który wchodzi na wyposażenie polskiej armii" - podkreślił polityk.

Wiceminister Wojciech Skurkiewicz dodał, że kluczowa dla polskiej obronności jest decyzja o zakupie przez Polskę od Stanów Zjednoczonych, samolotów piątej generacji - F-35.

- Mamy już gwarancję zakupu 32 sztuk, 16 sztuk kupimy do roku 2026, kolejne 16 po roku 2026 - zapewnił wiceminister. Dzisiaj pracujemy nad planem modernizacji technicznej na 15 letnią perspektywę, jestem przekonany, że ten program i ten czas 15 letni pokaże, że polska armia wchodzi na zupełnie inny poziom rozwoju - dodał Skurkiewicz.

Polska zacieśnia współpracę wojskową z USA

Wydatki na polski przemysł zbrojeniowy nie są jedynymi, jakie planuje nasz rząd. W piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Kongres wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35. Departament Stanu zgodził się na sprzedaż samolotów za maksymalnie 6,5 mld dolarów, czyli ok. 25,6 mld złotych.

Czytaj też: Pentagon wstrzymuje niektóre inwestycje w Polsce, a MON uspokaja: To jedynie niewielkie opóźnienia

Mariusz Błaszczak zapewnił, że Polska będzie negocjować ze stroną amerykańską, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę, podobną do tej, jaką zapłacili Belgowie. Ci - według deklaracji tamtejszego ministra obrony - za zakup 34 myśliwców F-35 zapłacili ponad 4,4 mld dolarów.

Tydzień temu Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda przyjęli z kolei deklarację o pogłębieniu współpracy wojskowej Polski i USA. W jej ramach Stany Zjednoczone zwiększą militarne zaangażowanie w naszym kraju, a Polska zbuduje bazy wojskowe dla amerykańskich żołnierzy.

Więcej o: