Elektroniczne wizy do Petersburga dla Polaków. Darmowe udogodnienie dla turystów

Wizy elektroniczne będą dostępne od 1 października. Dzięki nim obywatele 53 krajów, w tym Polski będą mogli bez większych trudności odwiedzić Petersburg oraz obwód Leningradzki w Rosji.
Zobacz wideo

Jak podaje www.themoscowtimes.com, darmowe elektroniczne wizy pozwolą na 8-dniowy pobyt w Petersburgu. Udogodnienie zostało wprowadzone dla obywateli 53 krajów, w tym wszystkich Unii Europejskiej poza Wielką Brytanią. Co należy zrobić, by otrzymać taką wizę?

Wniosek należy złożyć drogą elektroniczną nie wcześniej niż 20 dni przed wyjazdem, ale nie później niż 4 dni przed planowaną podróżą. Ważna będzie przez 30 dni od daty wydania. Jedynym niezbędnym dokumentem jest zdjęcie w formacie elektroniczną. Odpowiedź otrzymamy na adres e-mail. Należy ją wydrukować bądź zapisać na urządzeniu mobilnym, gdyż wizę będzie trzeba pokazać na urzędnikowi służby granicznej

Wizy pozwalają jednak na pobyt tylko i wyłącznie w Petersburgu oraz obwodzie leningradzkim. Warto zaznaczyć, że nie można ich używać w przypadku podróżowania koleją do tego regionu. Od 1 lipca podobne udogodnienie dostępne jest w Obwodzie Kaliningradzkim. 

Petersburg z darmowymi wizami. Niedługo dostępne będą w całej Rosji? 

Taka decyzja jest podyktowana zachęceniem turystów do odwiedzenia Petersburga. W ubiegłym roku miasto odwiedziło 8 mln osób, a dzięki elektronicznym wizom liczba turystów ma wzrosnąć do 12 mln. Podobne wizy Rosja zaoferowała osobom z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej. Dzięki temu kraj zanotowała 10% wzrost przychodu z turystyki. Do 2021 roku e-wizy mają, zgodnie z zapowiedziami Władimira Putina, funkcjonować w całej Rosji. W 2024 roku zyski z turystyki mają wynieść około 16 mln dol. 

Więcej o: