"Porty Lotnicze" kupią przedsiębiorstwo Baltona? Ważna biznesowa decyzja dla lotniska Chopina

Przedsiębiorstwo państwowe "Porty Lotnicze" jest coraz bliżej dopięcia kupna spółki Baltona, z którą podpisało umowę opiewającą na 700 mln zł. Z biznesowego oraz wizerunkowego punktu widzenia byłaby to ważna decyzja dla lotniska Chopina.
Zobacz wideo

Businessinsider.com.pl informuje, że transakcja jest coraz bardziej prawdopodobna. Obie spółki powiązane są ze sobą umową o wysokości 700 mln zł na wynajem części lokali usługowych znajdujących się w strefie bezcłowej lotniska Chopina. Została podpisana w 2018 r. na 9 lat i dzięki niej Baltona może dzierżawić 14 sklepów bezcłowych. Ponadto, jak podaje serwis, spółka jest zadłużona względem państwowego przedsiębiorstwa i to może być jednym z powodów próby kupienia jej. 

"Porty Lotnicze" coraz bliżej kupna spółki "Baltona"

W piątek rada nadzorcza PPL debatowała na losem dłużnika, którego ewentualne bankructwo i zamknięcie sklepów byłoby wizerunkowym strzałem w kolano dla lotniska Chopina. Baltona jest własnością hinduskiej grupy Flemingo, posiadającego ponad 80 proc. udziałów. Spółka regularnie notuje straty, I kwartał 2019 r. zakończyła z 10-krotnie wyższą stratą netto w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. 

Czytaj także: PIT: Skandaliczne traktowanie turystów jako zakładników hoteli po upadku Neckermann Polska i Thomasa Cooka

Kupno Baltony przez "Porty Lotnicze" wydaje się być coraz bardziej prawdopodobne, choć tak sama spółka jak i resort infrastruktury nie komentują tych doniesień. Kilka dni temu zadłużona firma wydała jednak komunikat, w którym możemy przeczytać, że "w dniu 30 września 2019 r. powzięła informację o uzyskaniu przez Przedsiębiorstwo Państwowe 'Porty Lotnicze' [PPL] wstępnej zgody organów korporacyjnych na zawarcie umowy inwestycyjnej oraz towarzyszącej jej dokumentacji, na podstawie której: Emitent ma wyemitować obligacje, które mają zostać objęte przez PPL w celu refinansowania dotychczasowego zadłużenia Spółki oraz dostarczenia środków na finansowanie kapitału obrotowego Spółki; PPL oraz podmioty z Grupy Kapitałowej Flemingo [Sprzedający] określą warunki transakcji sprzedaży przez Sprzedającego na rzecz PPL wszystkich posiadanych akcji Spółki". 

Grupa kapitałowa Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona S.A. zajmuje się sprzedażą towarów w sklepach wolnocłowych znajdujących się głównie w portach lotniczych oraz na przejściach granicznych. Od 2012 r. Baltona jest notowana na GPW. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 483 mln zł w 2018 r.

Więcej o: