Zadłużeni młodzi. 23-letni rekordzista musi oddać 3,5 mln zł. "Rozrzutność i życie ponad stan"

Osoby w wieku 18-24 lata w ciągu trzech ostatnich lat zwiększyły swoje zadłużenie o połowę - informuje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Rekordzista ma od oddania 3,5 mln zł. W wielu przypadkach młode osoby wpadają w długi przez życie ponad stan.

W trzy lata zaległości osób w wieku 18-24 lata wzrosły o połowę - informuje jeden z działających w Polsce rejestru dłużników BIG InfoMonitor. Po czerwcu 2016 r. ich średnie przeterminowane zobowiązanie wynosiło 4,9 tys. zł, a teraz dochodzi do 7,1 tys. zł.

Rosną długi młodych Polaków

Dla porównania, zaległości wszystkich niesolidnych dłużników przez trzy lata powiększyły się o jedną trzecią. Rosnący problem długów młodych osób najlepiej widać po tym, jak zmieniły się problemy rekordzistów. Rok temu największy dłużnik - 22-latek - miał prawie 1,9 mln zł zaległości, w tym roku 23-latek z województwa lubelskiego ma na minusie niemal 3,5 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się 24-letni mężczyzna z województwa mazowieckiego z niemal 1,6 mln zł zaległości, a na trzecim 24-letnia kobieta także z Mazowsza, z prawie 1,5 mln zł.

Młodzi dłużnicy ujęci w rejestrze mają już ponad 1 mld zł do spłaty. Blisko 526 mln zł stanowią zaległości pozakredytowe, a ponad 535 mln zł zobowiązania kredytowe.

>>> Zobacz też: W czwartek finansowa Polska może zadrżeć w posadach. Wyrok TSUE ws. frankowiczów

Zobacz wideo

"Rozrzutność i życie ponad stan"

Z badania Quality Watch wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że jedynie 12 proc. osób do 24. roku życia w ogóle nie wydaje pieniędzy na zbyt drogie zakupy. Jedna czwarta płaci za różne rzeczy za dużo, tracąc w ten sposób miesięcznie co najmniej jedną dziesiątą swojego budżetu.

Wśród osób w wieku 18-24 lata, w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, w ciągu trzech lat (od czerwca 2016 do czerwca 2019 ) przybyło najmniej niesolidnych dłużników. Gdy średnio liczba osób opóźniających spłatę kredytów i bieżących rachunków wzrosła o 22 proc., u młodych było to 7 proc. (najgorzej wypadli 45-54 latkowie). Niespłacone zobowiązania ma około 150 tys. osób z 3,1 mln w wieku 18-24 lat.

Co kupują "młodzi i zadłużeni"?

Według badań wśród młodych osób największą popularnością cieszy się sprzęt RTV i AGD. Do jego zakupu przyznało się 32 proc. osób w wieku 18-24. Dla porównania wśród wszystkich kategorii wiekowych odsetek ten wynosi 28 proc.

W przypadku elektroniki i sprzętu komputerowego różnica jest znacznie wyraźniejsza. Na tę kategorię produktów środki przeznacza bowiem 24 proc. osób w wieku 18-24 lata. Wynik dla wszystkich grup wiekowych to 17 proc.

Trend odwraca się w kwestii samochodów. Na ten cel młode osoby przeznaczają 20 proc. "zbyt drogich zakupów". W grupie wiekowej "wszyscy" odsetek ten wynosi 28 proc.

Ponadto, co czwarty wchodzący w dorosłość przyznaje się do życia ponad stan. Z jednej strony to dużo, jednak w kolejnym pokoleniu takie skłonności ma co trzeci Polak i może to nieco wyjaśnia, dlaczego z wiekiem przybywa więcej niesolidnych dłużników.

Czytaj też: Ponad 6500 Polaków ogłosiło bankructwo. Średnie zadłużenie to 10-krotność przeciętnego wynagrodzenia

Jakie są przyczyny tak dużego wzrostu zadłużenia w grupie osób młodych?

"Połowa 18-24 latków przyznaje, że ma niewielką lub wręcz bardzo słabą wiedzę o finansach osobistych. To powoduje popełnianie błędów, które mogą potem rzutować na całe dorosłe życie. W konsekwencji błędów młodości szczególnie dotkliwa może okazać się np. odmowa udzielenia kredytu i to w momencie, gdy komuś będzie na tym najbardziej zależało."

- wyjaśnia Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Więcej o: